ام اس و آلرژی ها

01 تیر 1398
نویسنده:  

مولتیپل‌اسکلروز مخفف بیماری ام‌اس است. این یک بیماری تاثیر‌گذار بر سیستم عصبی‌مرکزی است. در حال حاضر درمان‌های پزشکی، درما‌ن‌های قطعی نیستند و تمام داروهای ساخته‌شده در این زمینه در راستای کنترل این بیماری است.

 

ام‌اس یک بیماری مختص ‌سیستم ‌عصبی‌ مرکزی است که در آن تعدادی لکه‌های سفید به نام پلاک ایجادمی‌گردد. پلاک‌ها نشان‌می‌دهند که میلین‌ها یا همان غلاف‌های سلول‌های عصبی ‌مغز سفت شده‌اند. سفت‌شدن، باعث می‌شود جریان الکترو‌شیمیایی که در رشته‌های عصبی وجود‌دارد با اختلال و به کندی صورت گیرد. این‌مسئله سبب ‌می‌شود که فرمان‌های صادره از مغز به راحتی به اعضا، ماهیچه‌ها و اندام‌ها نمی‌رود و حرکات فرد با دشواری و کندی همراه خواهد‌بود.

در این بیماری، میلین‌ها که همانند یک عایق دورتادور رشته‌های عصبی را فرا‌گرفته‌اند توسط سیستم ‌ایمنی تخریب می‌گردند و آسیب‌های عصبی شدیدی ایجاد‌می‌کنند. درواقع بسیاری از پزشکان و محققین از این بیماری به عنوان یک‌ بیماری حمله توسط سیستم‌ ایمنی یادمی‌کنند. اما به نظرمی‌رسد گسیختگی سد‌خونی ‌مغزی و ارتشاح سلول‌های ‌تی و ‌بی و پلاسماسل‌ها و ماکروفاژها با تشکیل ضایعات در ارتباط باشد. گفته‌می‌شود که ام‌اس در زنان شایع‌تر از مردان است و سفیدپوستان متغیر است و ممکن‌است تعادل در حرکت یا بینایی و یا حرف‌زدن شخص را درگیر نماید. شروع بیماری بین حدود سال‌های 20 تا 50 سالگی می‌باشد. این بیماری در سال 1868 توسط ژان‌مارتین‌شارکو توصیف شده‌است.

تشخیص‌ام‌اس

در‌حال‌حاضر آزمایش مشخصی برای تشخیص ام‌ا‌‌س وجود ندارد و تنها از طریق رد‌کردن احتمالات دیگر می‌توان وجود بیماری را حدس‌زد و پیگیری‌نمود و اگر به محض تشخیص این بیماری درمان‌های پزشکی صورت‌نگیرد، فرد به مرور زمان کاملاً از کار‌افتاده می‌گردد. پس از تشخیص که اغلب توسط متخصصین اعصاب صورت‌می‌گیرد باید به دنبال متخصصین بیماری‌ام‌اس رفت. چرا که این بیماری نیاز به درمان‌ها و مراکز خاصی دارد. پزشک مربوطه،در کنار یک معاینه جسمانی با آزمودن عواملی مانند واکنش‌های فرد، قدرت ‌عضلانی، تونوس و کشیدگی عضلانی، تطبیق و هماهنگی و همچنین تعادل فرد به بررسی سلامت عصبی شخص بیمار می‌پردازد. به دنبال این علائم، پزشک آزمایش‌های تشخیصی مانند آزمایش‌خون، بیرون‌کشیدن مایع‌ نخاعی معروف به پونکسیون کمر، ام‌آر‌آی، همچنین تست‌های تحریکی - که در آن سیگنال‌های ‌الکتریکی که از مغز ارسال می‌شوند را در برابر یک محرک و پاسخ به آن ارزیابی می‌کند- استفاده می‌نماید.

در کنار همه آزمایش‌های مربوطه یک کاردرمان‌گر و یا یک فیزیوتراپ می‌بایست حرکات استقامتی و کششی را به بیمار آموزش دهد. چرا که می‌بایست فرد به زندگی ادامه دهد. بنابراین آموزش نحوه استفاده از وسایل و امکانات تسهیل‌کننده برای این بیماران ضروری است.

دراین‌میان لازم است بعضی از افراد، مثلاً آن‌هایی که مبتلا به بیماری تیروئید، دیابت نوع 1 و یا بیماری‌های التهابی روده هستند به چکاپ‌های منظم‌ و پزشکی بپردازند.

علائم ام‌اس

از علائم شایع در این بیماری وجود سرگیجه است به طوری‌که فرد را در حالت حرکت مستقیم دچار مشکل می‌کند. هر چه سلول‌ها دچار تخریب بیشتری شوند، عدم تعادل بیشتر اتفاق می‌افتد. در نتیجه این بیماران برای راه‌رفتن به عصا نیاز‌دارند. از دیگر علائم، کاهش حافظه است. ضعف در حافظه، ناتوانی در تمرکز و وجود اختلالات زبانی همراه با اشکال در صحبت‌کردن درحین پیشرفت این بیماری دیده‌می‌شود. اختلالات ‌جنسی در مراحل شدید دیده‌می‌شود که یکی از علائم غیرقابل پیشگیری تعریف‌شده‌است، به‌طوری‌که کاهش میل‌جنسی و کاهش حساسیت اندام‌های ‌جنسی و کم‌شدن تعداد و شدت فرآیند اوج ‌جنسی بسیار شایع است. همچنین در زنان درد در هنگام مقاربت ذکرگردیده‌است. بی‌اختیاری در تخلیه ‌ادرار و مدفوع دور از انتظار نیست. اغلب بیماران مبتلا به ام‌اس از این مشکل خود شکایت دارند. وجود بیرون‌روی‌های مکرر و اختلال در کنترل تخلیه روده عذاب‌‎آور است. از دیگر عوارض این بیماری صعب‌العلاج دوبینی و تاری دید است که بیمار با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند که در اثر حمله به‌ عصب ‌بینایی است. گزگز و مورمور شدن انگشتان که اغلب مدام دیده‌می‌شود. اسپاسم‌ها و گرفتگی‌های عضلات به صورتی آزاردهنده بوده و بسیار دردناکند. افراد مبتلا به ام‌اس تحمل آب و هوای گرم را ندارند و تمایل زیادی به خوردن لبنیاتی همچون شیر و ماست دارند. آن‌ها از سردشدن استخوان‌های پاها بسیار شکایت می‌کنند.

در کنار این علایم فیزیولوژیکی علائمی همچون افسردگی و بی‌حالی، تحریک‌پذیری و همچنین تغییرات بارز در خلق‌وخو از دیگر مشکلات این بیماران است. این افسردگی به دو دلیل ایجادمی‌شود: یکی در نتیجه آسیب به مناطقی از مغز که کنترل‌کننده احساسات هستند، و دیگری در نتیجه استرسی‌است که خود بیماری به‌بارمی‌آورد.

ام‌اس در دوران بارداری و یائسگی

تحقیقات نشان‌داده‌اند که ام‌اس در دوران بارداری با علائم کم‌رنگ‌تری نمایان و پس از زایمان علایم بارزتر می‌شوند. بارداری موجب تسریع روند ام‌اس نمی‌گردد. چون این بیماری بسیار ناتوان‌کننده است، تحمل بارداری را به لحاظ جسمی طاقت‌فرسا می‌نماید. همچنین ضعف عضلانی و مشکلات حرکتی امکان سقط جنین را فراهم‌می‌آورد. اما هیچ تحقیقی مبنی بر رابطه بین ناباروری و ام‌اس وجودندارد. مطالعاتی هم نشان‌داده‌اند که بارداری، زایمان و نقص‌های تولد در میان زنان مبتلا به ام‌اس و زنان دیگر تفاوت معنی‌داری ندارد. جنین این مادران مبتلا می‌بایست تحت کنترل شدید باشند و از درمان‌های توان‌بخشی استفاده نمایند. از آن‌جایی‌که ام‌اس سبب بی‌حسی در ناحیه لگن این مادران می‌شود، مادر احساس درد زایمان را از دست می‌دهد. این خود مشکل بزرگی بر سر راه زایمان است و ممکن است به عمل سزارین و یا ابزارهای کمکی نیاز باشد.

در دوران یائسگی نشانه‌ها پررنگ‌تر شده و اوضاع بیمار وخیم تلقی می‌شود. این امر ممکن است با کاهش سطح هورمون تستسترون ارتباط داشته باشد. هرچند که هورمون‌تراپی توانسته تاحدودی به کاهش این علایم در زنان یائسه کمک کند، اما باید گفت که خطر ابتلا به سرطان ‌سینه، سکته‌های قلبی و بیماری‌های قلبی با این درمان همراه است.

اقدامات لازم در مواجهه با بیماری ام‌اس

تغییر شیوه و سبک زندگی در کنترل این بیماری موثر خواهدبود. از راهکارهای مفید انجام ورزش‌های هوازی به طور منظم است. ازجمله مزایای ورزش بهبود قدرت عضلانی، ایجاد تعادل و هماهنگی‌های حرکتی و همچنین کمک به کاهش افسردگی است. شنا یک ورزش هوازی پیشنهادی موثر است که برای بیماران حساس به گرما توصیه می‌گردد. البته این افراد در مکان‌هایی همچون سونا و جکوزی نباید حضور پیدا کنند. بیماران ام‌اسی می‌بایست دمای بدن خود را پایین بیاورند و در منزل تهویه مناسبی داشته‌باشند. بهتر است حمام سرد یا ولرم را برای تسکین انتخاب کنند. رژیم غذایی سالم و متعادل و محیطی دور از سیگار از جمله عواملی هستند که با رعایت آن‌ها می‌توان درد، آسیب‌های روحی و روانی و همچنین روند پیشرفت بیماری را کاهش داد. وجود اطرافیانی که بتوانند این اطمینان خاطر را به بیمار بدهند که از هیچ‌گونه حمایتی دریغ نمی‌کنند به‌لحاظ روحی و روانی آثار به سزایی برجای خواهدگذاشت.

بهترین داروهای گیاهی برای کنترل‌ام‌اس

گیاه غافث کنفی یکی از گیاهان قدیمی است که هم‌اکنون در تحقیقات اخیر خواص ضدویروسی، ضدالتهابی و خواص تقویت متابولیسم آن به‌اثبات رسیده‌است. همچنین گیاه باارزش زعفران در تحقیقاتی که محققین آمریکایی انجام‌داده‌اند، می‌تواند به کنترل ‌ام‌اس کمک شایانی بکند، چرا که در زعفران ماده‌ای به نام کروسین وجود دارد که در تصلب شرایین بسیار موثر است. علاوه‌براین ریشه و عصاره جینسینگ ‌هندی که برای تسکین درد مزمن و خستگی‌ها استفاده‌می‌شود، یک درمان مکمل برای ام‌اس است. در تحقیقات اخیر گیاهی به نام آمریت کالاش که یک گیاه هندی است، توانسته در تقویت سلامت سیستم‌ ایمنی و تقویت سیستم ‌عصبی ‌مرکزی راه‌های جدیدی به روی محققین باز کند. عصاره برگ‌های گیاه ذغال‌اخته نیز به‌عنوان یک درمان مکمل در درمان ام‌اس شناخته‌شده‌است. همچنین گیاه بابا‌آدم که یک گیاه قدیمی در طب‌چینی به شمار می‌رود، در بهبود گردش خون و کاهش التهاب‌ها در بیماری ام‌اس کمک‌کننده بوده‌است. علاوه‌بر موارد گفته‌شده، کلسیم به عنوان یک ماده معدنی باعث می‌شود که شخص مبتلا به ام‌اس در عملکردهای روزانه‌اش موفق‌تر باشد.

موارد مرتبط

نظر شما

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن