مراقبت از زمین و داشتن زمین پاک برای آینده‌ی کودکان‌مان

01 تیر 1398
نویسنده:  

روز جهاني زمين پاک هر ساله در 22 آوريل مصادف با 2 ارديبهشت در تمام دنيا برگزار و به همه مردم روي زمين يادآوري مي‌شود که نبايد سياره خود "زمين" را فراموش کنند و به فکر حفظ آن باشند. اين روز به منظور ايجاد آگاهي جهاني و نيز سپاس‌گزاري از مواهب زمين و منابع و ذخاير طبيعي آن است که از سوي سازمان ملل متحد نيز هر سال طبق مراسم ويژه‌اي در سراسر جهان برگزار مي‌شود.

 

 در سال 1969، جان مک‌مونل فرزند يک مبلغ ديني مستقل و علاقمند به عرصه دين، علم و صلح، ايده برگزاري يک روز جهاني به نام روز زمين پاک را در همايش يونسکو درباره محيط زيست مطرح کرد و در همان سال پرچـم زمين پاک را طراحي کرد.

يوتانت دبير کل سازمان ملل (1962- 1971)  از ايده مک‌کونل استقبال کرد و اين روز به يک روز جهاني در تقويم‌هاي سراسر دنيا تبديل شد.
مسأله آلودگي زمين يکي از مسائل عمده محيط زيست و دغدغه عمده‌اي براي دست‌اندرکاران محيط زيست در سراسر جهان است.
بازيافت زباله: بازيافت يا بازگردش انرژي و مواد می‌تواند دگرگوني را به‌ارمغان‌آورد كه نه تنها ظرفيت كره زمين را براي همه موجودات و از جمله انسان بالا برد، بلكه روشي خردمندانه و همگام با طبيعت نيز باشد.

فوايد بازيافت: بازيافت مواد زايد، ضمن كاهش استفاده بشر از منابع طبيعي محيط‌زيست، از تبديل اين مواد به عوامل مضر زيست‌محيطي جلوگيري مي‌كند. مواد آلي تجزيه‌شونده موجود در زباله‌هاي خانگي را مي‌توان به كود آلي تبديل‌كرد. بهتر است كاغذهاي باطله، شيشه، آلومينيوم و... را همراه با ساير زباله‌هاي خانگي دورنريزيد، هر يك از آن‌ها را تفكيك کرده و در جعبه‌ها يا ظروف مخصوص جمع‌آوري كنيد. كاغذهايي مانند كاغذهاي قديمي زرد شده، كاغذ فاكس، كاغذ كاربن، كاغذ گلاسه و براق و كاغذ برچسب‌دار از كاغذهاي نامناسب براي بازيافت هستند. بهتر است بطري‌ها و شيشه‌ها پس از مصرف محتويات‌شان، شسته شوند. شيشه‌هاي حاوي مواد شيميايي، داروها و... را داخل جعبه‌هاي مخصوص جمع‌آوري شيشه براي بازيافت قرار ندهيد. بازيابي ضايعاتي مانند آلومينيوم، شيشه و كاغذ از لحاظ اقتصادي باصرفه است. جمع‌آوري و دفع غيربهداشتي زباله‌ها عامل عمده افزايش بي‌رويه جانوران موذي مانند سوسك، موش و گسترش بيماري‌ها است. با استفاده از الگوي صحيح مصرف، مي‌توان ميزان حجم زباله‌هاي توليد شده در محيط را كاهش داد. مي‌توان با حفاظت و نگهداري صحيح و جلوگيري از ورود مواد شيميايي زائد و خطرناك به فاضلاب ها و خاك، محيط زيست خود را سالم نگاه داشت. پلاستيك‌ها از مواد غيرقابل تجزيه هستند كه مي‌توان ميزان مصرف آن‌ها را با انتخاب الگوي مصرف صحيح كاهش داد.

 

چند توصيه برای پاکي زمين

درصورتي که براي گذراندن تعطيلات يا استراحت به اماکن عمومي، پارک‌ها و محيط زيست کوهستان مراجعه می‌کنيد حتماً کيسه زباله همراه خود داشته باشيد و به فرزندان خود نيز رعايت پاکي محيط را آموزش بدهيد.

استفاده از سطل‌هاي زباله در معابر عمومي متأسفانه به اندازه کافي جدي گرفته نمي‌شود. نگاهي به معابر و اطراف زباله‌دان‌هاي عمومي نشانگر اين امر است که شعار «شهر ما، ‌خانه ما» اثر لازم را براي شهروندان نداشته است.

حتماً ساعت بيرون گذاشتن زباله را به خاطر بسپاريد و سعي کنيد در همان ساعت زباله را با پوشش کامل در محل مناسب قرار دهيد تا سهم خود را هرچند کوچک، در پاکي محل زندگي خود ادانمائيد.

انرژی‌های جایگزین

ساخت جنگل و کاشت درختان و‌ استفاده از انرژی خورشیدی گام‌هایی برای استفاده از انرژی‌های پاک در سال 2010 بودند.

 


خودروهای برقی و فناوری سبز

خودروهایی که با سوخت فسیلی کارمی‌کنند،‌ همچنان وجوددارند. مثلا در آمریکا، فناوری‌های موثرتر سوخت،‌ باعث‌شده با وجود افزایش خودروها، مصرف بنزین 8 درصد کاهش یابد. بسیاری از شرکت‌های بزرگ خودروسازی،‌ با ارائه خودروهای هیبریدی و حتی خودروهای تمام الکترونیک،‌ گزینه‌های بیشتری را در اختیار رانندگانی قرار می‌دهند که می‌خواهند سبز برانند.

 

نجات تپه‌های مرجانی

یونسکو آثار ملی دریایی هاوایی را میراث جهانی نامید. تپه‌های مرجانی جلوی توفان‌های دریایی و رسیدن سونامی‌ها به ساحل را می‌گیرند. بدون آن‌ها آب دریاها اسیدی و نامناسب برای حیات موجودات دریایی می‌شود.

 

خلاص‌کردن زمین از شر پلاستیک

می‌توانیم به دنبال مواد تجزیه‌پذیر برای ساخت پلاستیک و یا جایگزین‌کردن آن با ماده‌ای جدید باشیم. شناسایی حلقه‌های مملو از پلاستیک اقیانوسی،‌ راه‌های تازه برای بازیافت و ممنوعیت پاکت‌های پلاستیکی برای خرید،‌ اقدامات سال 2010 در این زمینه است.

ما و اطرافیان‌مان با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود،‌ می‌توانیم بخشی از حرکت انسان‌های زمین برای نجات این کره خاکی برای آینده کودکان‌مان باشیم.

 

نظر شما

تبلیغات

   

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن