تاثیر طراحی داخلی در اتاق کودک و نوجوان،در اتاق بیماران سرطانی و در اتاق افراد معتاد

14 مرداد 1398
نویسنده:  

محیط معماری به عنوان بستر فعالیت‌های انسان تأثیرات عمیقی بر سلامت روان او می‌گذارد. دکوراسیون و نحوه ی چیدمان اتاق خواب‌کودکان‌و نوجوانان،یکی از مهم ترین‌بخش های دکوراسیون داخلی است و اهمیت ویژه ای در رشد و سلامت فکری آنها دارد.شخصیت افراد از همان کودکی شکل می گیرد و اتاق کودک می تواند بسان آینه ای باشد برای انعکاس شخصیت او.

 

پس برای تکامل شخصیت کودک بهتر است او را در انتخاب رنگ اتاق اش‌آزاد بگذارید و از او نظرخواهی کنید.اگر کودکتان کوچکتر از سه سال است و نمی تواند رنگ مورد علاقه خود را بیان کند، توصیه می کنیم از رنگ های روشن همچون زرد، صورتی کمرنگ، بنفش کمرنگ و سبز روشن برای رنگ دیوار اتاق بچه ها استفاده کنید. رنگ های مذکور مایه‌ی نشاط و آرامش کودک هستند و خواب آرامی را برای او موجب می شوند.اگر دو فرزند دارید،سعی کنید‌‌حتی الامکان از تخت های‌دو طبقه استفاده نکنید. تخت های‌دو طبقه به دو‌ دلیل روان‌شناسانه مناسب نیستند،‌کودکی که در طبقه اول می خوابد به دلیل از دست دادن فضای باز بالای سرش، احساس راحتی نمی کند و همین موضوع می تواند در آینده باعث فشار عصبی او شود، و اما‌کودکی‌که‌ در طبقه بالا می خوابد به خاطر فضای خالی که در زیر محل خوابش وجود دارد احساس ناامنی می کند‌‌ وچنین احساسی می تواند در بزرگسالی تاثیرات بدی بر روحیه اش بگذارد. بهترین تزئین برای دیوارهای اتاق کودک، استفاده از عکس های خود کودک است.در اتاق نوجوانان نگهداری از گیاهان آپارتمانی، اضطراب را کاهش می دهد. مبحثی به نام روان شناسی رنگ ها وجود دارد که مطالعه تأثیر رنگ ها بر رفتار و خلق و خوی افراد را شامل می شود. در این مبحث عنوان می شود که چه رنگی، چه تأثیری بر افراد دارد و چگونه می تواند احساسات خاصی از او را برانگیزد. همه افراد بنا بر دلایل شناختی و احساسی، رنگی خاص را دوست دارند و این علاقه بر اساس نوع شخصیت و تجلیات درونی آنها به وجود می آید که البته در فرهنگ های گوناگون این رنگ ها معانی متفاوتی دارند. انتخاب رنگ های مناسب و متناسب با شخصیت نوجوان و ایجاد هماهنگی میان این رنگ ها می تواند عاملی برای کاهش افسردگی و ایجاد نشاط در نوجوانان باشد،رنگ درمانی نیز یکی از راه های درمانی است زیرا رنگ ها در رشد جسمانی و عاطفی کودکان، نوجوانان و جوانان بسیار مؤثرند.در رنگ درمانی، بسته به نتایج روانکاوی، رنگ های انتخابی پزشک معالج در لباس و وسایل نوجوانان به کاربرده می شود. 

 

 یکی از محیط‌های معماری که پر استرس می‌باشد بیمارستان است. استرس موجود در بیمارستان با اثرات منفی‌ که در پی‌دارد بهبودی بیماران را به تأخیر می‌اندازد. یکی از گروه‌هایی از بیماران که در این مورد آسیب‌پذیرترند کودکانند.امروزه معماران با به کار گیری خصوصیاتی‌ همچون‌استفاده از به کارگیری رنگ های روشن،نور طبیعی،استفاده از طبیعت و گلها در فضاهای داخلی،نیمکت‌های پارک‌ها،حضور آب و فواره ها،اثرهای هنری مخصوص نوجوانان و کودکان،تصاویر کودکان و شخصیت‌های کارتونی،مغازه‌ها و مکان‌هایی به منظور رستوران وتریا به صورتی که بوی خوش و مطبوع احساس شود فضای بیمارستان های مخصوص کودکان سرطانی را طراحی می کنند.

 

نقش طراحی داخلی در کاهش استرس در بیمارستان کودکان:

می‌‌توان مبنای اصلی طراحی داخلی محیط شفابخش‌ را‌ حول استفاده از تئوری‌سرگرمی‌های مثبت و‌کاربرد‌ رنگ، پنجره‌های بزرگ، چیدمان مبلمان و طراحی آرگونومیک مصالح دیوار و کف دانست. در‌تحقیقی نشان داده شده است که استفاده از مناظر طبیعی در قالب طراحی داخلی همچون تابلوها و یا لوح‌های دیواری و سقفی با ایجاد حواس‌پرتی نتایج مثبتی را در بهبود کودکان سرطانی ایفا می‌نماید.

رنگ در بیمارستان کودکان:

 رنگ می‌تواند بر درک و پاسخ افراد به محیط تأثیر فراوانی داشته باشد و در بالابردن کیفیات محیطی بیماران، کارکنان و خانواده‌ها و میزان بهبود بیماران تأثیر مستقیم داشته باشد به طوری که تحقیقات نشان می‌دهد رنگ همچون نور می‌تواند تا 10% میزان بهبود را ارتقا بخشد در این میان آنچه مهم است آگاهی جامع طراحان در استفاده از رنگ در کاهش استرس‌های محیطی و پاسخ‌های منفی فیزیولوژیکی کاربران محیط می‌باشد. اولین اصل در کاربرد رنگ نزدیک سازی محیط به فضای خانه و تقویت جنبه‌ی سمبلیک محیط شفابخش که بدان اشاره شد می‌باشد نتایج مثبت برای بیماران زمانی به دست می‌آید که نور طبیعی، عناصر طبیعی، رنگ‌های شاد، نواهای دلنشین و قابلیت کنترل محیط اتاق‌های بستری در طراحی بیمارستان در نظر گرفته شود.از آنجا که کودک ممکن است ماندن در بیمارستان را با نگرانی عنوان کند،یک طراحی داخلی با رنگهای شاد می تواند ظاهر بیمارستان را کمتر به صورت رسمی نشان دهد و برای آنها محیطی دوستانه ایجاد کند یک محیط یکنواخت و کسل کننده می تواند باعث عدم حس لازم برای خوب شدن باشد.علت آن این است که مغز نیاز به تنوع و هیجان دارد،درخشندگی دیوارهای سفید که جالب توجه هستند در مدارس باعث جدی تر شدن دانش آموزان می شوند،اما برای بیشتر مردم و بیماران،دیوارهای سفید نامانوس بوده و بعلت وهم آور بودن حالتی منفی را در بیمار القا می کند.طبق مشاهدات انجام شده در بیمارستان،رنگهای شاد با جلب توجه کودک باعث خوشحالی او می‌شود.استفاده از رنگ‌های مناسب در فضای اتاق بستری کودکان یکی از عوامل تاثیر گذار بر روحیه‌ی کودک است که نقش نور در بازتاب آن بسیار مهم می‌باشد.

نور در بیمارستان کودکان:

بیمارستان تاثیرات منفی بسیاری در فرآیند رشد کودکانی که بستری شدن را به مدت طولانی تجربه می‌کنند دارد.از این رو محیط بیمارستان برای کودکان باید به گونه‌ای فراهم شود تا آنان کمتر دچار تنش و اضطراب گشته و نیاز‌های روحی و جسمی آنان به راحتی برطرف گردد،یکی از مهمترین عوامل در طراحی فضای مناسب،نورپردازی مناسب اتاق کودک در بیمارستان،خصوصا در محلی که تخت کودک قرار دارد می‌باشد.همانگونه که فضای یک خانه با نور ،گرم،زنده و قابل پذیرش می‌گردد فضای بیمارستان نیز باید تا حد ممکن برای کودک همین حس را القا نماید.کودکان در مقابل بزرگسالان حساسیت و تاثیر پذیری بیشتری نسبت به محیط بیمارستان دارند و وضعیت بیماری آنها را نسبت به دیگر همسالانشان حساس تر می‌نماید. کودکان در سنین رشد قرار دارند و نور بخصوص نور طبیعی یکی از مهمترین نیاز های آنها به شمار می رود.کودک همواره در حال دریافت اطلاعات از محیط و شناخت دنیای اطراف است و این وضعیت در شکل گیری شخصیت وی نقش بسزایی دارد. انسان بیشترین اطلاعات را از محیط اطراف به وسیله ی چشم دریافت می‌نماید که نور لازمه‌ی اصلی آن است بنابراین نور و روشنایی در محیط و فضایی که کودک در آن قرار دارد در شکل گیری شناخت و قضاوت وی نسبت به محیط اطرافش نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.نور روز در بیمارستان کودکان علاوه بر رفع نیازهای بیولوژیکی مانند تنظیم ساعت زیستی، ویتامین دی،تنظیم زمان خواب و استراحت و دیگر موارد به محیط بیمارستان زندگی می‌بخشد،کودکان در سطوح مناسب نوری احساس ترس کمتری نسبت به محیط بیمارستان می‌کنند.استفاده از نورهای فلورسنت یکی از انواع نور پردازی مورد استفاده در بیمارستان است که می تواند در افزایش ترس و اضطراب کودک نسبت به محیط موثر باشد.نور مناسب در اتاق بستری کودک و اتاق بازی می تواند در حفظ نشاط و شادابی کودک و همچنین کمک به رشد و کوتاه شدن دوره‌ی درمان می شود.

استفاده از آتریم در بیمارستان کودکان:

حداقل یک آتریوم به عنوان اصول طرح ریزی انتخاب گردد آتریوم ها که اکثرا به شکل لابی مورد استفاده قرار می‌گیرند ورودی قابل دیدی را به وجود می‌آورند که این ورودی را امکان پیدا کردن مسیر و دور زدن را فراهم می‌آورند در نهایت این شکل از بیمارستان سازی به دلیل ظهور مراقبت‌های بهداشتی خانواده محور و بیمار محور،که در اصول مصرف‌ گرایی مطرح می‌گردند نیز شکل گرفته است.با وجودیکه دلایل غلبه‌ی آتریوم ها در طراحی بیمارستان‌های امروزی اطفال نا‌معلوم است این مسئله مطرح گردیده که لزوم یک جو بازار مانند شامل بوجود آمدن یک فضای تفریح عمومی و آشنا برای کودکان می‌باشد که در جوامع مصرف‌گرای حال حاضر،لازم است.   

بررسی نقش و جایگاه معماری در مراکزدرمان اعتیاد و بازپروری

اعتیاد بیماری جسمی،روحی و احساسی است که بر تمام ابعاد زندگی یک فرد معتاد تاثیر منفی می‌گذارد.فنگ شویی هنر و علم زندگی متعادل و هماهنگ بین انسان و طبیعت پیرامون اوست و مبدا آن در تعالیم تائوئیسم نهفته است.استفاده از فنگ شویی در مراکز بازپروری رویکرد جدیدی است که با بسیاری از روش ها و فنون طراحی امروزی در جهت آرامش فضا سازگار است.فنگ شویی به عنوان دانش و هنری قدیمی،روش های زندگی در محیط های مناسب و موزون را به انسان می‌آموزدو موجب تعادل بین انسان و محیط می‌شود.معماران مراکز ترک اعتیاد را با شناسایی عواملی که در فضاهایی که با نیازهای روحی-جسمی و محیطی معتادان در ارتباط می باشد طراحی می‌کنند. بررسی ها نشان میدهد که از نظر معتادان در مراکز درمانی اعتیاد ، وجود افراد دارای تجربه مشابه، وجود برنامه های سرگرم کننده و همچنین پرسنل با تجربه از الویت بالاتری نسبت به امکانات و فضاهای داخلی و همچنین زیبایی فرم و شکل ساختمان داراست وهمچنین توجه معماران به طراحی اصولی فضاهایی که از نظر معتادین دارای اهمیت بالاتری می باشد بسیار حائز اهمیت است.

 

 

 

 

نظر شما

تبلیغات

   

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن