جرعه ای آرامش

31 مرداد 1398
نویسنده:  

مادران باردار با انبوهی از سوالات نگران کننده روبرو هستند.

بارداری به زبان آدمیزاد

 

مادران‌باردار با انبوهي از سوالات نگران‌کننده روبرو هستند. از اينکه چه بايدخورد؟

در اتاق ‌زايمان چه اتفاقي مي‌افتد؟

دردوران‌شيردهي‌ چه بايد کرد؟

و هزاران سوال ديگر...

اين کتاب از کامل‌ترين کتاب‌هايي است که در مورد‌بارداري ديدم. سرشار از توصيه‌هاي عملي است که هر خانوم باردار بايد بداند تا دوران بارداريش به تجربه‌اي شاد و سالم تبديل شود.

در اين کتاب از تغذيه‌ي سالم در دوران ‌بارداري گرفته شده تا آنچه‌ که دراتاق‌ زايمان‌ مي‌گذرد.

شما نسبت به هر مسئله‌اي درزمان‌ بارداري کنجکاويد از زمان‌ تشکيل‌ قلب ‌بچه تا اين ‌سوال که آيا رنگ کردن ‌موي‌سر بلامانع است يا نه؟

پاسخ براي همه‌ي اين سوالات ضميمه است که پاسخي قابل اطمينان براساس اطلاعات‌پزشکي است.

با خواندن اين کتاب مي‌آموزيد چگونه يک دکتر خوب پيدا کنيد. حل‌معماي ‌آزمايش‌هاي‌ دوران ‌بارداري مراقبت از خود جان‌سالم ‌به‌دربردن از درد زايمان چيزهايي‌که براي بردن به بيمارستان بايد همراه داشته باشيد و ...

بخش‌ها و فصل‌هاي‌کتاب با روندي منطقي اطلاعات‌مربوط به فرايند‌بارداري را ارايه مي‌دهد پس مي‌توانيد با توجه به نمايه‌ها وعناوين، موضوعات خاص خود را به راحتي پيدا کنيد.

اين کتاب پنج بخش دارد:

1- برنامه‌ريزي‌کار

2- شور وهيجان بارداري

3- اتفاق‌بزرگ(درد‌زايمان و وضع‌حمل و بهبودي)

4- نگراني‌هاي‌خاص

5- بخش‌ده تايي(خلاصه‌اي از بارداري)

در اين کتاب از متخصصان ‌زنان و زايماني استفاده شده‌است که داراي ‌مدارک‌ فوق‌تخصصي‌ بيماري‌هاي‌مادري جنيني(بارداري‌هاي‌پرخطر) نيزهستند و حتي حوزه‌هاي ‌پزشکي‌خارج از متخصصان ‌زايمان براي‌مثال: متخصصان ‌اطفال داخلي و بي‌هوشي مشورت شده و تحقيقات‌ جامعي بر کتب‌پزشکي به عمل آمده‌است تا اطمينان دهند اطلاعات ‌فراهم شده براساس‌ جديدترين مطالعات‌ موجوداست. ويراست‌دوم ‌بارداري به‌زبان‌آدمي‌زاد، طوري طراحي شده‌است که به تدريج در حالي‌که وارد ‌هريک از مراحل‌بارداري مي‌شويد از آن استفاده کنيد. زنان نسبت به آن‌چه در پيش‌رو دارند بسيار کنجکاوند و مايلند بي‌وقفه کل‌کتاب را بخوانند ولي اطلاعات طوري تنظيم شده‌‍است که در صورت تمايل مي‌توانيد آن را به نوبت دردوره‌هاي ‌سه ماهه مطالعه کنيد. اين کتاب به عنوان يک همراه درمراقبت پزشکي‌شما خواهد بود. شايد برخي اطلاعات‌ موجود درکتاب موجب شود سوالاتي از پزشک ‌خود بپرسيد که احتمالا به فکر آن‌ها نبوده‌ايد و ازآن‌جايي که هميشه يک پاسخ ‌صحيح به هر پرسشي وجود ندارد ممکن است متوجه شويد که پزشک‌‌شما نظري متفاوت از کتاب دارد.

 

بهشت مسموم

اثري متفاوت از بيماران شيميايي است به قلم ‌‌فرزند ‌يک جانباز‌شيميايي. اين اثر تلاش دارد درد ورنج‌هاي‌حاصل ازبمباران‌منطقه‌ي سردشت وصداي ‌مظلوميت ‌آن‌ها را به‌گوش ‌جهانيان برساند. نويسنده‌ي کتاب اذعان دارد که زمانيکه سردشت بمباران شد، جامعه‌جهاني هيچ عکس‌العملي نشان نداد ودر زمان محاکمه‌ي صدام حسين هم نتوانستيم غرامتي ازکشور‌عراق در اين باره دريافت کنيم که همه‌ي اين عوامل دست در دست‌هم داد تا اين موضوع درقالب‌داستان به رشته‌ي‌‌تحرير درآيد.

قهرمان‌هاي ‌اصلي اين رمان دختري به نام (روژِين) و پسري شيعه مذهب به نام‌(حيدرعلي) است. ماجراي‌داستان از جايي شروع مي‌شود که هيچ ربطي به مسموميت وجنگ ندارد و گرهي است که درميان‌عشق اين دو جوان وجوددارد. اختلاف قوميت و مذهب که پدر روژِين اورا جز به هم‌طايفه‌‌اي هاي‌خود نمي‌دهد و از نظر‌او ازدواج‌شيعه و سني نشدني‌ست. هيچ نشاني از جنگ و بعثي‌ها نيست مگر بادکنک‌هايي که در آن سوي‌مرز به هوا مي‌رود اين گره‌داستان وجود دارد تا اينکه گره‌ بزرگتري به وجود مي آ‌يد و آن بمباران‌سردشت است.

آن‌هم با بمب‌شيميايي ‌کشنده  و از بين رفتن تمام‌ اعضاي ‌خانواده‌ي ‌روژين. و اينجاست که ماجراي‌يک جنگ‌تحميلي و مردمي بي‌گناه رخ نشان مي‌دهد.

دراين کتاب سعي شده است حرف‌هايي زده شود که در هيچ کتاب‌ديگري گفته نشده است. عموم‌مردم ازجانبازان‌شيميايي سرفه و تنگي‌نفس را به ياد مي‌آورند اما جزئيات‌بسياري وجود دارد که درهيچ کتابي به طور‌مفصل به معضلات‌ جانبازان‌شيميايي پرداخته نشده است. بعد از چاپ‌ اين کتاب، گروهي ازجانبازان‌شيميايي که کتاب را خوانده بودند از آن‌ها مصاحبه کردند آن‌ها مي‌گفتند که برايشان حيرت برانگيز است که موقع‌ خواندن ‌اين کتاب، اشک درچشمانشان حلقه زده است. کتاب قصه‌ي‌تلخي دارد اما وجود عشق ‌زيباي ‌روژين و حيدرعلي از تلخي ‌آن مي‌کاهد. نگارنده همچنان بمباران‌ شيميايي ‌سردشت را رها نکرده و به بهانه‌ي ادامه‌ي ماجراي روژين و حيدرعلي ماجراي‌ريزگردها و بيماري‌هاي‌ عصبي را که ازمشکلات‌ امروز‌مردم‌ رنج و مهربان‌سردشت است هم درآخرين بخش پيش کشيده است. گر اين کتاب را بخوانيد دوست نداريد آن را زمين بگذاريد تا ببينيد با اين اوضاع‌ جنگ و بمباران‌هاي ‌شيميايي بالاخره عشق اين دو جوان به کجا مي‌رسد؟ بهشت‌مسموم با شهادت‌ حيدرعلي، سال‌ها پس از حملات ‌شيميايي‌عراق به ايران به پايان مي‌رسد.

 

دایره المعارف نوابغ و مشاهیر معلول ایران و جهان

مهندس منصور برجيان که سال‌هاست ويلچرنشين است اما هيچ‌گاه از خدمت به جامعه‌ي ‌معلولين ‌ميهن شانه خالي نکرده و همواره در راه‌پيشرفت ‌اجتماعي و فرهنگي‌ معلولان ‌کوشا و فعال بوده‌است. از اين رو از چهره‌هاي خوش‌نام و فعال‌کشور ‌ماست. اگر منصب‌داران و شاغلان‌مديريت‌ها در روزگاران ‌ما شاءن و مرتبت ‌‌مهندس برجيان و برجيان‌ها را نمي‌دانند و با غفلت يا جهل ازکنار اين قله‌هاي ‌رفيع مي‌گذرند اما حق پرستان ‌ميهن برج‌هاي باشکوه از اينان خواهند ساخت و درسرتاسر تاريخ ‌ايران نام‌نيک‌ برجيان‌ها تلالو خواهد داشت. مهندس برجيان و همکارانش مصائب و سختي‌هاي ‌بسيار در راه ‌تدوين ‌اين دايرت‌المعارف متحمل شدند.اميد است جامعه‌ي علمي و تحقيقاتي از اين اثراستقبال کنند و از ديگرسودانشجويان و دانش‌آموزان را  تشويق به مطالعه‌ي اين اثر‌گرانب‌ها نمايند.اين دايرتالمعارف يک کتاب‌معمولي نيست بلکه اثبات کننده‌ي ‌نکات‌فراواني است:

کارنامه‌ي ‌نشان دهنده‌ي‌خدمات‌فرهنگي‌معلولان است.

سندي است که مشارکت ‌معلولان را در تمدن‌سازي و مدنيت نشان مي‌دهد.

کتابي است که اثبات مي‌کند معلولان انسان‌هاي متکدي و به دور از مدنيت نبوده بلکه برعکس انسان‌هاي شريف اهل خدمت و تلاش بوده‌اند.

اين دايرت المعارف گزارشگر‌ تلاش‌هاي‌ بي وقفه معلولان در راه توسعه و آباداني‌‌ جوامع‌ خود است.

کتاب‌ مرجعي است که به مسئولين مديران‌دولتي شناخت و معرفت ‌واقعي از معلولان مي‌دهد و با صداي بلند به آن‌ها مي‌گويد معلولان را کنار نزنيد و در پروژه‌هاي‌ مختلف از آن‌ها استفاده کنيد و با مشارکت دادن‌ آن‌ها به توسعه‌ي جامعه کمک کنيد.

نشانگر‌نبوغ خلاقيت پشتکار ونيزمحاسن‌اخلاقي‌معلولان در جهان است.

نشان‌دهنده‌ي اين است که معلولان سرمايه ملي هر جامعه‌اي است وبا بهره‌برداري‌صحيح ازاين سرمايه‌ها مي‌توان به رشد و توسعه دست يافت.

اين اثر مي‌گويد بسياري از اختراعات و اکتشافات ‌مهم مثل برق توسط ‌‌معلولان انجام شده است.

اين کتاب به مسلمانان مي‌فهماند اگر معلولان نبودند ميراث‌عظيم‌اسلامي به نسل‌هاي‌بعدي منتقل نمي‌شد و نابينايان و ديگرمعلولان ناقلان‌ روايت و سخنان‌ بزرگان به نسل‌هاي آينده‌اند.

و بالاخره اين کتاب سند ‌‌‌‌‌‌عزت وشرافت‌ انسان‌هايي است که به ‌رغم اين‌همه تلاش و کوشش، اما همواره مظلومانه از حداقل حقوق‌انساني محروم بوده‌اند.

اقداماتي مثل‌برگزاري‌ جشن‌ رونمايي با شرکت ‌فرهيختگان ‌معلول در مورد شناساندن ين اثر مناسب است. و نيز اگرسازمان‌ بهزيستي مسابقات و جشنواره‌هاي ‌مختلف با توجه به مطالب‌اين کتاب برگزارکند بسيارمناسب است. ده‌ها نوع اقدام اين چنيني‌ديگر ازسازمان بهزيستي و وزارت‌فرهنگ و ارشاد ‌اسلامي انتظار مي‌رود. زيرا اولين بار است چنين دايرة ‌المعارفي درايران و حتي دربسياري از کشورهاي‌ديگر منتشر مي‌شود. آيا نبايد اين اثر که 8 سال براي آن زحمت کشيده اند در سازمان‌ها و نهادهاي‌‌مربوط به معلولين با حداقل امکانات عملي کنند .

 

پا به پاي باران 

کتاب پا به پاي باران نوشته‌ي هدايت الله بهبودي و مرتضي سرهنگي، دربردارنده‌ي تأثيرگذارترين گزارش‌هايي است که درباره‌ي 8 سال جنگ تحميلي گردآوري شده و نماي شهرهاي استان خوزستان را بعد از پايان جنگ به تصوير مي‌کشد.

اين گزارش‌ها ‌مربوط به سال‌هاي 1367 و 1368 بوده و موضوع آن، مسائل پيرامون جنگ ايران و عراق ‌است. در اين گزارش‌ها ديدار از جبهه‌هاي جنوب، مناطق جنگي، خانه‌ها و مردم جنگ زده، محتواي اصلي کتاب است.

نويسندگان چندي پس از خاموشي جنگ در خرمشهر و آبادان به آن شهر رفته و از آن مناطق گزارش تهيه کرده‌اند. آنان از جاده اهواز به خرمشهر مي‌روند و اين مسير را که هنوز زخم‌هاي جنگ را بر پيکر خود دارند، توصيف مي‌کنند. هرچه براي دوره‌‌ي دفاع مقدس سرمايه‌گذاري و کار شود، زياد نيست؛ چون ظرفيت هنري و ادبي کشور براي تبيين اين دوره، خيلي گسترده، وسيع و عميق مي‌باشد و از اين ظرفيت تاکنون استفاده‌ خوب و درخوري نشده است.

در گزارش اول با عنوان «پا به پاي باران» وضعيت شهرهاي جنوب، روايتي از يک اسير عراقي در مورد غارت شهر پس از اشغال توسط عراقي‌ها، شعري در رثاي دکتر چمران، شرح استقامت و پايداري بسيجيان و شرحي از وضعيت شهر آبادان آمده است. در گزارش دوم با عنوان «ده متري زنبق» وضعيت شهر خرمشهر، گفت‌وگو با زني که 26 روز آغاز جنگ در جنگ‌هاي تن به تن در خرمشهر حضور داشته، حکايت تصرف خرمشهر و حضور ستون پنجم و خلق عربي‌ها در شهر، بازگشت به خرمشهر پس از آزادي و جمع‌آوري استخوان‌هاي شهدا و مواردي از اين دست ذکر شده است.

اين دو گزارش، گويا، پرسوز، دردمندانه و هنرمندانه هستند. نويسندگان کتاب نه تنها درد دل غريبانه‌ي يک شهر، بلکه يک ملت را پرمهر و دلسوز روايت مي‌کنند. تاريخ ما بعدها نه فقط خرمشهر، جوان‌ها، پدر و مادرهاي مقاوم آن را که اين دل‌ها و وجدان‌هاي بيدار، حق‌جو و حق‌گو را نيز ستايش خواهد کرد که نگذاشتند قصه‌ي جهادي به آن عظمت در لابه‌لاي ياوه‌گويي‌ها و هرزه‌ درايي‌هاي زمانه گم شود.

نظر شما

تبلیغات

   

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن