فرزند اول خود را برای پذیرش فرزند دوم آماده کنید

12 مهر 1398
نویسنده:  

معمولاً یک کودک خردسال پس از به دنیا آمدن یک نوزاد جدید در خانواده به  عادتهایی مثل مکیدن شست، آب خوردن از شیشه و خیس کردن خودش بازگشت می کند تا حداقل به همان میزان که کودک جدید توجه  میبیند،

به او هم توجه شود. به کودک اول توضیح دهید که  خانواده شامل پدر، مادر ،خواهر و برادرهاست؛ و در بسیاری از  خانوادهها تعداد فرزندان بیش سازی  از کودک یکی   را است. شروع  سه کنید. چهار اگر ماه  کودکپیش   دراز  سن ورود پیش نوزاد، آمادهدبستان   یا دبستان   است این  آماده سازی را زودتر آغاز کنید. به کودک  نگویید برایش یک  دوست یا همبازی می آورید، زیرا او به  علت  خوابیدن  طولانی مدت نوزاد و یا  ناتوانی اش در بازی کردن با وی، ناراحت می شود.

درباره  انتظار خود برای ورود نوزاد، زیاد  خوابیدن شیرخوار ، گریه کردن و ناتوانی او در  بازی کردن با کودک، صحبت کنید .  همچنین  عکسهای  دوران نوزادی  خودش را  به او نشان  دهید .کودکان بزرگتر گاهی درباره  نحوه به وجود آمدن نوزاد و این  که  از کجا می آید از شما  سؤال می کنند. با توجه به  سنآنها ،درباره تولد و جنسیت برایشان  توضیح دهید؛ اما اگر نمی دانید چه پاسخی بدهید، جواب ندادن  بسیار بهتر از ارائه توضیحات   نادرست است.

اجازه دهید او حرکات جنین داخل شکمتان را  احساس کند .از همکاری کودک در آماده کردن  اتاق نوزاد نیز تشکر کنید. با همدیگر برای فرزند جدید هدیه بخرید.  به علاوه،  میتوانید از طرف نوزاد برای کودک  بزرگتر هدیه بخرید.

خواهر و برادرها حداقل در چند هفته اول مشتاق خواهند بود که در کارهای نوزاد کمک کنند. بگذارید زیر نظر شما آنچه از دستشان برمی آید، انجام دهند. این کار باعث خواهد شد که بین آنها پیوندی صمیمی برقرار شود

هنگام رفتن به  بیمارستان از کودک  خداحافظی کنید و او را از بازگشت  خود مطمئن سازید. اگر در شرایط نامناسب  هستید و یا کودک  خواب است، باید یادداشتی  آماده کنید که در آن  درباره  زمان برگشت شما و احساستان نسبت به او نوشته  شده  باشد تا کودک  خود آن را بخواند یا توسط پدر و یا یک بزرگتر بتواند از آن آگاه شود.

هرگز سعی نکنید فرزند اول را از فرزند دوم دور کنید .بسیاری از والدین با تصور اینکه فرزند اول ممکن است به فرزند دوم آسیب برساند فرزند دوم را از او دور نگه می دارند که این کار به هیچ وجه درست نیست و باعث بروز حسادت در فرزند اول خواهد شد .

مادر با تولد فرزند دوم همچنان باید نوع ارتباط فرزند اول با دوم را مدیریت کند یعنی کماکان مسئولیت هایی را به فرزند اول در خصوص نگهداری و مراقبت از فرزند دوم بدهد تا تعامل بین فرزند اول و دوم را بیشتر کند. وقتی فرزند دوم به یک سالگی رسید لازم است از اتاق والدین جدا شود. در 6 ماه اول لازم است کودک کنار والدین بخوابد، در 6 ماهه دوم توصیه می شود کودک در تختی مجزا اما همچنان در اتاق خواب والدین خود باشد و اما در 6 ماه سوم بهتر است کودک از اتاق والدین خارج شود و در اتاق فرزند اول بخوابد .

این کار به فضای ارتباطی بین فرزند اول و دوم کمک بخواهد کرد. معمولا فرزند اول ممکن است این حس را داشته باشد در شرایطی که فرزند دوم کنار والدینش خوابیده، او به نوعی تنها رها شده و به همین دلیل خود را تنها رها شده و به همین دلیل خود را تنها حس می کند و حس حسادت در او ایجاد می شود، بنابراین قبل از اینکه باعث بروز چنین ح سهایی در فرزند اول شویم لازم است در مورد چنین شرایطی برای فرزند اول شفاف سازی کنیم و برایش توضیح دهیم در چند ماه اول برحسب نیازهای فرزند دوم لازم است او کنار والدین بخوابد. با این کار حساسی تها را به حداقل خواهیم رساند.

معلولیت قدرت غریبی دارد و می تواند بر تمام تعاریفی که خود شخص و دیگران از او دارند تاثیر بگذارد و گاهی تسلطش چنان است که از تمام نقش های اجتماعی، تعلقات قومی و شغلی نیز فراتر می رود .

جدای از مشکلات فراروی این گروه از معلولان، فرزندان آنها نیز از تبعات معلولیت والدین خود متاثر  میشوند و خواه ناخواه تحت تاثیر معلولیت پدر و مادر خود قرار می گیرند؛  البته تاثیرپذیری فرزندان از معلولیت والدین به معنی تاثیرپذیری منفی نیست، بلکه منظور این است که نوع تربیت و نحوه پرورش این گروه از فرزندان به طور طبیعی با دنیای معلولیت والدینشان گره  میخورد.

 ارتباطگیری والدین با فرزندان نیز به  گونههای مختلفی همچون  ارتباطهای کلامی ، عاطفی،  رفتاری و...  تقسیم  میشود که هر والدی تحت شرایط مختلف از این  روشها بهره  میگیرد،  اما بسیاری از افراد دارای معلولیت حسی به دلیل شرایط جسمی که دارند ، معمولا در برقراری ارتباط با فرزندان خود دچار مشکل هستند.

زبان اشاره و خط بریل ازجمله این  زبانهای ارتباطی است که به ترتیب برای ناشنوایان و نابینایان استفاده  میشود.اگرچه در ظاهر، آموزش این زبان های ویژه برای کودکان خانواده های معلول الزامی نیست.اما در کل فایده چنین کاری این است که والدین و فرزندان، دغدغه و  حرفهای همدیگر را بهتر  میفهمند،  اما اگر در این کار غفلت شود، شرایطی پیش می آید که والدین معلول و کودکانشان در دو دنیای متفاوت با هم زندگی خواهند والدین  میتوانند با کمک گرفتن از  راهنماییهای مشاوران ،شرایطی ایجاد کنند که فرزندشان براحتی با زبان معلولان  حسی ارتباط برقرار کند.

گاهی اطلاعات کامل دادن به فرزندان در خصوص  ویژگیهای معلولیت، اثرات بسیار مثبتی روی کودکان خواهد داشت و باعث  میشود فرزندان با دنیای حقیقی والدین معلول خود بیشتر آشنا شوند؛ ازجمله  مهمترین فواید این کار ،نزدیکی بیشتر والدین با فرزندان است و همان طور هم که  میدانیم ،نزدیکی و صمیمیت کودک و والد به یکدیگر، یک فاکتور اساسی در تربیت کودک محسوب  میشود.

پدر و مادر معلول باید در نهاد خانواده، اقتدار و شأن لازم را داشته باشند؛  البته اقتدار و مدیریت یک امر کاملا روحی و روانی است، اما اگر شرایط جسمی والدین باعث شود آنها از اقتدار روحی خودشان هم کوتاه بیایند،  آنگاه معلولیت والدین موجب به هم ریختگی نهاد خانواده خواهد شد .

اگر والدین معلول از وضعیت جسمی خود مدام گلایه کنند و در واقع یک شخصیت ضعیف و قابل ترحم از خود  برای کودکشان به تصویر بکشند، در آن صورت خیلی سخت است که آن کودک بتواند با والدینش ارتباط خوبی برقرار کند و احتمالا همین موضوع موجب  میشود کودک به جای الگوگیری از رفتارهای پدر و مادرش،  از رفتارهای افراد و  گروههای دیگری الگوبرداری کند.

اثرات شیمیایی، از مشکلات روان شناختی گسترده ای چون افسردگی، علایم  روانتنی، اضطراب و مشکل در روابط بین فردی رنج  میبرند. منفی شدید و ماندگاری را بر سازگاری و رضایت زناشویی، کارکرد عمومی خانواده و سلامت روانی شریک زندگی دارد که منجر به پرخاشگری، خشونت در خانواده، مشکلات جنسی، طلاق و فرزند پروری نامناسب  میگردد . مطالعات دیگری نیز نشان داده اند که در خانوادههای افراد جانباز، وقوع خشونت و پرخاشگری فیزیکی و کلامی بر علیه فرزندان و همسر شایعتر است.

 اثرات بمباران شیمیایی نه تنها وضعیت روانی، جسمانی و عاطفی مصدومین را تحت تاثیر قرار  میدهدبلکه وضعیت خانوادگی، کیفیت زندگی زناشویی و سلامت روانی همسران و فرزندان افراد مصدوم را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. در واقع نیمی از جانبازان به دلیل معلولیت خویش باعث ایجاد تنش در محیط خانواده می شوند. وجود فردی معلول در خانواده، با معلولیت های جدی می تواند بر انسجام خانواده و خصوصاً زندگی فردی و اجتماعی تأثیر سوء گذاشته و منجر به بروز مشکلات عاطفی و خانوادگی گردد. چندین مطالعه نشان داده اند که همسران جانبازان

 

 

 

نظر بدهید 110  بازدیدها
برچسب ها
الهام توانا

نظر شما

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن