توصیه هایی برای مراقبت از پوست در دوران بارداری

12 مهر 1398
نویسنده:  

فشار جسمی تغییریافته در دوران بارداری اغلب برای خانم های باردار دشوار است. اما با چند ترفند کوچک می توان این ناراحتی را کاهش داد. خانم هایی که آگاهانه با این وضعیت تغییریافته کنار م یآیند، احساس خوشایندی با شرایط ایجادشده خواهندداشت و بعد از تولد کودک آسا نتر به وضعیت اولیه خود برم یگردند. در دوران بارداری بدن خانم ها تغییر میکند.

نه تنها شکم به طور پیوسته رشد میکند، بلکه کل ارگانیسم خود را با وضعیت تغییریافته و نیازهای کودک سازگار خواهدکرد. برای بدن مادر این یک فشار بزرگ است. با وجود تنش خانم باردار میتواند احساس خوشایندی داشته باشد، البته اگر حس جدید بدنش را بپذیرد و از چند توصیه تبعیت کند.

 • ماساژ شکم با روغن

شکم در راس بارداری قرار دارد. گرچه پوست از طریق استروژن الاستی کتر م یشود، اما مراقب تهای ویژه برای پیشگیری از ترک و علائم کشش ضروری است. روزانه پس از دو شگرفتن روغن نرم و لطیف استفاده کنید و به آرامی روی پوست شکم ماساژ دهید. ماساژ را محتاطانه با نوک انگشت انجام دهید. برای اینکه پوست انعطاف پذیرتر شود، روغن را به شکل دورانی پخش کنید.

 • مراقبت محتاطانه از پوست صورت

پوست صورت خان مهای باردار در دوران بارداری حسا ستر میشود. اغلب تاثیرات مثبت است؛ لکه های پوستی ناپدید می شوند و چهر های تازه به فرد میدهند، اما در مقابل این مورد ممکن است پوست بی نهایت خشک شود. در دوران بارداری تنها از لوسیون شستشو با pH خنثی بسیار ملایم استفاده کنید و

هرگز از لوسیون صورت الکلی استفاده نکنید زیرا پوست را خشک میکند.

 • استفاده از شامپوی ملایم

موها نیز از طریق تغییرات هورمونی در طول دوره بارداری در معرض فشار قرار می گیرند. بسیاری اوقات خانم های باردار به دلیل داشتن موهای بسیار چرب، شکننده و بدحالت در این دوران رنج میبرند. از طرفی، ممکن است موها انعطاف پذیرتر و پرپشت تر از قبل به نظر برسند. در هر صورت، برای مراقبت از موها تنها باید از شامپوی ملایم استفاده کنید. از آب داغ برای آبکشی موها یا حتی باد گرم سشوار برای خشک کردن موها استفاده نکنید.

 • استفاده از پاک کننده مناسب صورت

جوش دوران بارداری، حتی با بهترین ماده ضدجوش روی پوست صورت تمیز نشده نم یتواند موثرباشد بنابراین، پاکسازی کامل صورت صبح ها و شب ها ضروری است. از آنجا که صابون معمولی به لایه محافظ پوست آسیب می رساند، بهتر است استفاده نشود. در غیر این صورت باکتر یها به راحتی می توانند مستقر شوند و مشکل لک ههای پوستی در دوره بارداری را تشدید کنند. پاک کننده آرایشی و بهداشتی طبیعی و خوب عوامل مصنوعی ندارد، در عوض سورفاکتانت(ترکیباتی آلی) که مشتق

شده از مواد گیاهی است در آن وجود دارد. اگر چه این فومها کف نمی کنند، اما با محیط زیست سازگار و برای پوست مناسب اند.

 • حمام بخار صورت

حمام بخار صورت آماده سازی بسیار خوب برای رطوبت رسانی یا ماسک صورت ضد آکنه پس از آن است. بخار منافذ پوست را باز و تمیز می کند و به عنوان درمان خانگی به شیوه طبیعی در برابر آکنه و جوش موثر است. حمام بخار بهترین روش برای پاکسازی عمقی و مراقبت از پوست

است.

 • مواد لازم: 2- 1 لیتر آب داغ، یک کاسه بزرگ، 3 کیسه چای بابونه و یک حوله آماده کنید.
 • روش کار: کیس ههای چای را داخل کاسه آب جوش قرار دهید. سر خود را به سمت کاسه خ مکنید و با یک حوله طوری که هیچ بخاری نتواند بیرون رود روی سر و کاسه را بپوشانید. اگر برای اولین بار در حمام از بخار صورت استفاده میکنید یا پوست حساسی دارید، 10دقیقه زمان کافی است.

به احساس خود توجه کنید. اگر احساس م یکنید بخار بیش از حد گرم است م یتوانید حوله را بلند کنید و تهویه کوتاهی انجا مدهید. اگر به طور منظم حمام بخار بگیرید، متوجه خواهیدشد هیچ چیز پوست شما را عمق یتر و موثرتر تمیز نخواهد کرد.

 • استفاده از ماسک روغن درخت چای برای لکه های بارداری

به راحتی و به صورت انتخابی میتوانید روغن درخت چای را برای درمان جوش در دوران بارداری استفاده کنید. ماسک جوش خاک رس و روغن درخت چای به سرعت ساخته میشود.

 • مواد لازم: 2- 1 قطره روغن درخت چای ارگانیک، 1 قاشق غذاخوری خاک رس و آب.
 • طرزتهیه: برای تهیه این ماسک تمام مواد را با هم ترکیب کنید و خمیر حاصل را روی پوست تمیز به جز اطراف چشم قراردهید. 20 - 15 دقیقه زمان برای تاثیرگذاری لازم است. صورت را با آب ولرم بشویید و از مرطو بکننده مناسب استفاده کنید.
 • استفاده از ماسک مخمر جوش

مخمر تاثیر ضد باکتری و ضدالتهابی دارد بنابراین از روند درمان طبیعی پوست پشتیبانی میکند.

نظر شما

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن