خبرنگار عنصر همیشه فعال

12 مهر 1398
نویسنده:  

واژه خبرنگاری برای هر فردی تداعی‌گر خاطرات و معانی بسیاری می‌باشد. شغل خبرنگاری یک شغل سخت و در عین حال آسان، هیجان‌انگیز و در عین خسته‌کننده و حاوی تناقض‌های بسیاری از این دسته است. به بهانه روز خبرنگار در ماه مرداد، بهانه‌ای یافتیم تا در ذهن‌آویز کمی بیشتر راجع به این شغل صحبت کنیم.

ما زندگی روزمره و آگاهی هر روزمان از اوضاع جامعه را مدیون خبرنگارانی هستیم که در هرشرایطی اخباری را مخابره می‌کنند که شاید دسترسی آن برای هر فردی راحت نباشد. به نظر نویسنده این مقاله هرکسی که برای آگاهی و مطلع کردن گروهی از مردم مطلبی را انتشار می‌دهد، در دسته خبرنگاران قرار می‌گیرد. با گسترش دنیای دیجیتال و پیشرفت ابزارهای اطلاع رسانی، امروزه هر عضوی از جامعه می‌تواند یک خبرنگار بالقوه باشد که البته در صورتی در این دسته قرار می‌گیرد که اقدام به انتشار خبرهای غیرواقعی نکند.

هر خبرنگاری موظف است به اصولی که برای این شغل در نظر گرفته‌شده است پایبند باشد. این اصول دربرگیرنده موارد زیر است:

  • استفاده از منابع اصلی اطلاعات و استفاده حداکثری از منابع دسته اول و بدون واسطه.
  • ذکر نام منبع منتقل کننده خبر در صورت عدم دسترسی به منبع مستقیم. عدم ذکر منبع واسطه سرقت ادبی محسوب می‌شود.
  • استفاده از چندین منبع اطلاعاتی مرجع در موارد حساس و خاص.
  • بررسی صحت و واقعیت هر مطلب.
  • گزاراش منصفانه و به دور از هرگونه سوگیری.
  • حفظ اصل رازداری و محرمانه نگه داشتن منابع.
  • عدم قبول هدایا از طرف مورد گزارش برای جلوگیری از تحت تاثیر قرارگرفتن

رعایت تمام اصول بالا و همچنین اصول اخلاقی نامحدود در این شغل در کنار مخاطراتی که این شغل برای انسان به وجود می‌آوردف باعث شده خبرنگاری یکی از سخت‌ترین و پرخطرترین شغل‌های دنیا محسوب شود.

خبرنگاران در هر حیطه‌ای که فعالیت می‌کنند اعم از ورزشی، هنری، اجتماعی، پزشکی، سیاسی، اقتصادی و ... همیشه زیر ذره‌بین قضاوت مصرف‌کنندگان خبر هستند. همچنین در شرایط بحرانی و نامطلوب انتقال خبر همیشه نخستین افرادی که کار آن‌ها به چشم می‌آید خبرنگاران هستند.

خبرنگار نیاز یک جامعه است. خبرنگار در هر لحظه باید آماده باشد تا صدای جامعه را به گوش مردمان آن جامعه برساند و بکوشد واقعیت‌های موجود زمانه را بدون جبهه‌گیری نشان دهد. خبرنگاری یک امر دائم الاجرا در هر جامعه‌ای است و از این جهت است که می‌گویند خبرنگاران تعطیلی ندارند.

امید به آن است که همیشه این قشر زحمت‌کش با شغل طاقت‌فرسای خود بتوانند همانند همیشه روشنی و آگاهی را به ما هدیه بدهند و زندگی کردن در دنیای بی‌مرز اطلاعات را برای ما راحت‌تر و سهل‌تر کنند.ورد ‌آ

نظر شما

تبلیغات

   

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن