سياست، علم، طب، سلامت

08 شهریور 1398
نویسنده:  

شما با شنيدن واژه قانون چه به ذهنتان مي‌رسد؟

 

اين سوالي بود که اول شهريور ماه امسال تصميم گرفتم بعنوان مصاحبه‌ي يک‌دقيقه‌اي از صد دانشجو در يکي از دانشگاهها بپرسم.

ساختمان دانشکده الهيات و فلسفه در حد فاصل حدود پانزده متري ساختمان دانشکده ادبيات و روانشناسي قرار دارد و بهترين جا براي پرسشگري بود.

با خودم قرار گذاشتم پنجاه نفر از هر دانشکده سوال کنم.

از دانشکده فلسفه شروع کردم.

تقريبا همه پنجاه نفر جوابهاي مشابه دادند.

پليس، چراغ راهنمايي، دزدي، قتل، و...

چند نفري هم که تلاش کردند جوابهاي پيچيده‌تري بدهند، گفتند عدالت و آقازاده‌ها.

همانطور که اخم‌هام رفته تو هم و زيرزبوني خودم رو سرزنش مي‌کردم که اصلا اين چه تصميم مسخره‌اي بود که گرفتي رفتم سمت دانشکده ادبيات و شروع به پرسشگري از پنجاه نفر دوم کردم.

هوا گرم بود و طبق معمول دانشگاهها سيستم خنک کننده خيلي جوابگو نبود.

تعداد دانشجوها هم بخاطر تعطيلي تابستان کم بود و فقط دانشجوياني بودند که ترم تابستاني ثبت‌نام کرده بودند.

خيلي خسته شده بودم.

نفر هشتادم هم تموم شد و به همان ترتيب قبل جوابهاي مشابه دادند.

از ته راهرو آقايي رو ديدم که آرام آرام گام برمي‌داشت و از پله‌ها پايين مي‌آمد و به سمت در خروج مي‌رفت.

با گامهاي تند به سمتش رفتم تا ازش سوال کنم.

چون آرام گام برمي‌داشت نياز نبود خيلي تند برم تا بهش برسم.

حدودا چهل‌ساله بود با قدي بلند و کمي چاق و با ريشهاي پرفسوري.

شک داشتم که دانشجوست يا استاده.

ديدم آستين کوتاه پوشيده خيالم راحت شد که دانشجو هست.

-آقا ببخشيد شما چه رشته‌اي هستين؟

-سلام خسته نباشيد.

( کلي خجالت کشيدم )

-بله ببخشيد سلام. ميتونم بپرسم شما چه رشته‌اي هستين؟

-من کارشناسي ارشد روانشناسي باليني هستم.

-شما با شنيدن واژه قانون چه به ذهنتون مي‌آد؟

( کمي فکر کرد )

-چون امروز اول شهريور ماه هست جوابم طبابت و حکيم بزرگ بوعلي سينا هست و قانون هم نام يکي از ارزشمندترين کتابهاي اوست.

من که منتظر شنيدن جواب مشابه هشتاد نفر قبل را از نفر هشتادويکم هم داشتم، چند لحظه‌اي در چشماش خيره شدم و بعد کم‌کم لبخند به لبانم نشست.

گفتم جناب ممکنه خواهش کنم کمي از امروز و بوعلي برام بگين من دارم گذارش مي‌گيرم و صدا ضبط ميکنم براي ماه‌نامه ذهن‌آويز.

بله حتما.!

پزشکي يک دانش کاربردي است و هدف آن حفظ و ارتقاء تندرستي، درمان بيماري‌ها و بازتواني آسيب‌ديدگان است. اين منظور با شناخت بيماريها،تشخيص، درمان و جلوگيري از بروز آن‌ها به انجام مي‌رسد.

دانش پزشکي بر روي طيف وسيعي از رشته‌ها از فيزيک و زيست‌شناسي تا علوم اجتماعي، مهندسي و علوم انساني بنا شده‌است.

امروزه هدف دانش پزشکي استفاده از فناوري‌هاي دانش‌مبنا و استدلال قياسي براي رسيدن به راه‌حل مشکلات باليني است. اکتشافات در باب ماهيت ژن‌ها و سلول‌ها دريچه‌اي براي تعريف فيزيولوژي بر مبناي سيستم‌هاي مولکولي فراهم کرده‌است. اين بصيرت فيزيولوژيکي راه را براي درک بهتر فرايندهاي پيچيده بيماري‌ها و رويکردهاي نو درماني فراهم کرده‌است.

تلاش بشر براي درمان بيماري‌ها و آسيب‌ها از دوران پيش از باستان وجود داشته‌است و در دوران باستان نيز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشي از آن وجود داشته‌است.

 در يونان باستان پزشکاني چون بقراط پزشکي را به عنوان دانش و فني مجزا مطرح کردند و بنيانگذاران راهي بودند که بعدها توسط پزشکاني همچون ابن‌سينا و رازي طي شد.

 در رنسانس با بهره‌گيري از روش علمي پزشکي پيشرفت‌هاي قابل توجهي کرد. از قرن 19 آنچه به عنوان پزشکي مدرن شناخته مي‌شود بنيان گذاشته شد. در اواخر قرن بيستم و دوران معاصر دانش ژنتيک رويکرد نسبت به درمان و بيماري‌ها را دچار تحولي جدي کرد به‌طوري‌که ژنتيک پزشکي را داراي نقشي متحول‌کننده براي پزشکي از درمان محور بودن به حفظ سلامتي دانسته‌اند.

در حرفه پزشکي، پزشکان با استفاده از قضاوت باليني، بيمار را جهت تشخيص، درمان و پيشگيري از بيماري ارزيابي مي‌کنند. در عملکرد باليني معمولاً مراحل شرح حال، معاينه فيزيکي، تهيه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخيص‌هاي افتراقي، بررسي‌ها (شامل آزمايش و تصويربرداري و …)، رسيدن به تشخيص و در آخر درمان انجام مي‌‌گيرد.

 

در آمريکا 30 مارس براي بزرگداشت پزشکان و تقدير از خدمات ارزنده آنها اختصاص داده شده است، به گونه‌اي که در اين تاريخ و سال 1842 دکتر لانگ براي نخستين ‌بار داروي بيهوشي «اتر» را در عمل جراحي به عنوان بيهوش ‌کننده استفاده کرد.

در آن روز دکتر لانگ، اتر را براي يک بيمار تجويز کرد و سپس وي را تحت عمل جراحي قرار داد. اين در حالي است که بيمار پس از به هوش آمدن اقرار کرد که طي جراحي هيچ دردي احساس نکرده است.

در ايران روز اول شهريورماه که هم‌زمان با زاد روز تولد ابوعلي سينااست براي روز پزشک در نظر گرفته شده است.

 

«ابوعلي حسين بن عبداللّه بن حسين بن علي بن سينا» معروف به شيخ الرئيس، از حکماي بزرگ و علماي نامدار جهان و پزشکان اسلام است. ابوعلي سينا از مشهورترين و تاثيرگذارترين فيلسوفان و دانشمندان ايران است که آثارش در زمينه فلسفه ارسطويي و پزشکي اهميت بسيار دارد.

شيخ‌الرئيس 450 کتاب به زبان‌‏هاي فارسي و عربي در زمينه‌هاي گوناگون نوشته ‌است و تاليفات فراوان دارد که اشارات، شفا، حکمت عرشيه، قضا از آن جمله‌‏اند. از معروف‌ترين کتاب‌هايش کتاب شفا، دانشنامه علمي و فلسفي جامع و کتاب قانون يکي از کتاب‌هاي معروف ابن سينا در زمينه علم پزشکي است.

 

بوعلي در سوم ماه صفر سال 370 قمري در بلخ به دنيا آمد. از کودکي به يادگيري علوم زمان پرداخت و به طبيعت، گياهان و حيوانات علاقه خاصي داشت و اوقات فراغت خود را در دشت و صحرا به جستجو و کسب تجربه مي‌پرداخت.

بدين صورت از دوران کودکي به خواص گياهان دارويي و طبابت علاقه‌مند شد.

 

 ابوعلي سينا به سبب معالجه بيماري «امير نوح بن منصور ساماني»، مقرب پادشاه شد.

شيخ از اين فرصت استفاده کرد و به کتابخانه دربار راه يافت. در مدت عمر ابوعلي سينا، وقايع متعددي بر او گذشت که از وزارت تا زندان را در برداشت. سرانجام اين دانشمند شهير و فيلسوف کبير در 58 سالگي در همدان درگذشت و در همان شهر مدفون شد.

 

من داشتم از تعجب شاخ درمي‌آورم.

اين نفر هشتادويکم باندازه همه هشتاد نفر قبلي توضيح داد و خيلي کامل و خوب هم توضيح داد.

کلي لذت بردم و خستگي از تنم بيرون رفت.

 

گفتم آقا دم شما گرم چقدر خوب و خوشگل توضيح دادي. من حقيقتش منتظر بودم يه کم از اين صحبتها رو از زبان يکي از دانشجويان فلسفه بشنوم.

 

گفت:علم روانشناسي از دل فلسفه بيرون آمده و امروزه اين علم بشدت با علوم پزشکي و بين‌رشته‌اي ممزوج شده و روانشناسي که فلسفه پشت کارش و نظريه‌اش را نداند کارش سخت مي‌شود.

ضمنا بوعلي يک شخصيت جهاني است و ارتباط صرف با رشته‌ي خاصي مثل فلسفه ندارد.

 

نظر بدهید 71  بازدیدها
برچسب ها
ایمان بنکدار

نظر شما

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن