جنگ‌، فناوری و هنر برنامه‌نویسی

08 شهریور 1398
نویسنده:  

برنامه‌نویسی در دنیای امروز به فعالیتی گسترده، درآمدزا و بسیار تأثیرگذار تبدیل شده است. میزان این اهمیت و تأثیر به حدی است که عملا تصور دنیایی بدون نرم‌افزار و برنامه‌نویسی غیر ممکن است.

 

تصور غالب این است که هنر برنامه‌نویسی پس از اختراع رایانه، شکل گرفته است. اما حقیقت این است که سال‌ها پیش‌تر انسان در تلاش بوده که با فراهم کردن منطق و روش عمل برای یک سخت‌افزار، آن را مجبور به انجام اعمال مورد نظر بنماید. در دنیای امروز برنامه‌نویسی عمدتا عملی است بر مبنای نرم‌افزار‌ها و محیط‌های موجود، به شکلی که برنامۀ نوشته شده مشابهت بسیاری به زبان بشر داشته و حتی اگر کسی سررشته‌ای از برنامه‌نویسی نداشته باشد، می‌تواند مفهوم برنامه را درک کند.

 اما در گذشته اینگونه نبوده است. قبلا برنامه‌نویسان مجبور بودند به زبان رایانه صحبت کنند. این زبان واژگان محدودی دارد و تنها از صفر و یک تشکیل شده است. به همین دلیل برای اینکه یک کار ساده توسط رایانه انجام شود، نیاز بود برنامه نویس روزها وقت صرف کرده و چند ده یا چند صد صفحه کد بنویسد. یکی از شاهکار‌های این عصر، برنامه‌ای بود که خانم مارگارت همیلتون برای پروژۀ آپولو 11 نوشت که منجر به فرود انسان بر روی سطح ماه گردید.

همانطور که پیش‌تر گفته شد، برنامه نویسی سابقه ای طولانی داشته است. در گذشته برنامه‌نویسی ترکیبی بوده از نرم‌افزار و سخت‌افزار. توضیح آنکه بنابر یک مثل معروف بین متخصصین فناوری اطلاعات، سخت افزار بخشی است که در هنگام عصبانیت می‌توان با چکش به آن حمله کرده و از آن انتقام گرفت، اما نرم افزار همان بخشی است که دسترسی به آن مقدور نیست و فقط می‌توان به آن ناسزا گفت. در واقع پیش از پیدایش رایانه‌ها هم برنامه‌نویسی وجود داشته است. از نمونه‌های بارز آن می‌توان به رول‌های موسیقی اشاره کردکه در قرن 18 و 19 میلادی، موجب می‌شدند دستگاه پیانو به شکل خودکار اقدام به پخش موسیقی بنمایند. از دیگر نمونه‌های برنامه‌نویسی برپایۀ سخت افزار که شاید بتوان آن را اولین نمونه نامید، ساخت مجموعۀ متحرکی از فنرها و چرخ‌دنده‌ها توسط لئوناردو داوینچی در سال 1495 میلادی بود که موجب می‌شد رباتی به شکل شوالیه بتواند حرکاتی مانند ایستادن، نشستن، حرکت دستها و چرخش سر را انجام دهد.

حوزۀ نظامی نیز تأثیر دوجانبه و متقابلی بر فناوری داشته است. از یک سو پیشرفت فناوری امکان خلق جنگ‌افزار‌های نوین را فراهم می‌کند و از سوی دیگر نیاز‌های نظامی، همچون موتوری محرک، فناوری را به پیش می‌راند. موشک‌های فضاپیمابر یکی از معروف‌ترین نمونه‌های این تأثیرگذاری محسوب می‌شوند. در میانۀ جنگ جهانی دوم، دولت آلمان از سلاح سری خود پرده برداشت. بمب پرنده‌ای که با عنوان  V1معروف شد. این سلاح در واقع آغازگر عصر موشک‌ها بود. بعد‌ها این فناوری زمینه را برای تولید موشک‌های فضایی و به نوعی موتور‌های جت فراهم کرد. امروزه موشک‌های فضایی نقشی بی‌بدیل در ارتقائ کیفیت زندگی بشر داشته‌اند. از ارسال ماهواره‌های موقعیت‌یاب، تا ارسال ماهواره‌های نظامی و تلویزیونی و حتی فرود انسان بر روی ماه همگی بر مبنای همین اختراع نظامی رخ داده است. از دیگر این اختراعات و اکتشافات می‌توان به انرژی هسته‌ای اشاره کرد. اولین نمود عینی و علنی این انرژی در مقیاس بزرگ در ماجرای حمله به هیروشیما و ناکازاکی بروز کرد اما امروزه بخش بزرگی از برق مصرفی انسان در سرتاسر جهان براساس کنترل همین انرژی تأمین می‌شود. همچنین استفاده از آن در حیطه‌های پزشکی و کشاورزی نیز روز به روز در حال گسترش است. البته هنوز در حوزۀ نظامی از انرژی هسته‌ای به شکل گسترده استفاده‌ می‌شود، اما نه به عنوان جنگ‌افزار بلکه به عنوان موتور محرک ناو‌های هواپیما بر و زیردریایی‌های اتمی.

ابزار‌های فاصله‌سنجی، موقعیت‌یابی و دید در شب هم به دلیل نیازمندی به دقت بالا در حوزۀ نظامی، پیشرفت‌های گسترده‌ای داشته‌اند. بسیاری از کارخانجات و ابزارهای تولیدی نیز به دلیل همین نیاز، تغییر و تحولات گسترده‌ای را شاهد بوده‌اند که به تدریج شاهد ورود این تغییرات در زندگی غیر نظامی بشر هستیم.

به قول یک گفتۀ معروف، «تاریخ بشر، تاریخ جنگ‌های او است» و جنگ‌ها موجب شده‌اند شاهد پیشرفت‌های عظیم در کیفیت زندگی و تجهیزات آن باشیم.

نظر بدهید 136  بازدیدها
برچسب ها
حمید بزرگی

نظر شما

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن