پيشگيري و آمادگي كودكان با هر گونه استرس و بحران

08 آذر 1398
نویسنده:  

 

اضطراب

اضطراب عبارت است از يک احساس منتشر، ناخوشايند و مبهم ترس (هراس) و دلواپسي، با منشاء ناشناخته که به فرد دست مي دهد و شامل عدم اطمينان، درماندگي و بر انگيختگي فيزيولوژي است..همه ي انسان ها در زندگي خود دچار اضطراب مي شوند، ولي اضطراب مزمن و شديد غير عادي و مشکل ساز است.

علايم شايع اضطراب

احساس خستگي – عصبي بودن و بي قراري – ترس و نگراني – بي خوابي يا بد خوابي – تپش قلب و تنفس نامنظم و سريع – عرق کردن – سردرد و سرگيجه – مشکل در تمرکز و حافظه – لرزش يا پرش عضلات – تکرر ادرار

علل اضطراب

عوامل محيطي و اجتماعي

عوامل اجتماعي و ارتباطي بسياري باعث به وجود آمدن اضطراب در افراد مي شود، مانند مشکلات خانوادگي، احساس جدايي و طرد شدگي، … از عوامل محيطي مي توان تغييرات ناگهاني و غير منتظره را، همچون زلزله، بيماري، مرگ يکي از نزديکان، … نام برد.

عوامل ژنتيکي و ارثي

يکي از مهم ترين عوامل اضطراب ژنتيک است و احتمال اضطراب در فرزندان افراد مضطرب بسيار بالا است. البته الگو قرار دادن رفتار پدر و مادر و يادگيري و تکرار کار هاي آنان نقش مهمي در اضطراب فرزندان دارد (عامل اجتماعي)، ولي تحقيقات و بررسي هاي انجام شده بر روي حيوانات و دو قلو هايي که با هم يا جدا از هم زندگي مي کنند و از والدين مضطرب به دنيا آمده اند، نشان مي دهند که عوامل ژنتيکي نيز بسيار مؤثر اند.

آيا در کودکان نيز استرس وجود دارد ؟

گاهى اوقات والدين تصور مى کنند که استرس هاى درونى بزرگسالان را، کودکان به هيچ وجه ندارند. اما واقعيت اين است که کودکان نيز احساسات مربوط به خود را دارند و به عبارتى مطابق با شرايط سنى شان از احساسات زيادى برخوردارند. آنها هم همانند بزرگسالان استرس را احساس مى کنند و چنانچه از نحوه برخورد با آن آگاهى کامل نداشته باشند، بدون شک دچار آسيبهايى خواهند شد.

نکته مهم :

نکته حائز اهميت در اين زمينه، داشتن آگاهى کافى والدين است. آنها بايد به کودکان خود آموزش دهند که چگونه احساسات و عواطف خود را شناسايى و با والدين خود در ميان بگذارند. با توجه به تجربيات پدر و مادر اين امکان وجود دارد که از راه هاى سالم با اين مشکل برخورد کنند. والدين با ارائه مهارتهاى سالم به فرزندان خود به آنها کمک مى کنند تا در طول زندگى با هر نوع استرس و فشارى روبرو شده و بتوانند بر آن غلبه کنند. استرس خيلي زود و از دوران کودکستان شروع مي شود .

 

نکات لازم براي پيشگيري از تبديل استرس مفيد به ديسترس ( پريشاني ) در كودكان

1-زماني را با کودکان خود سپري کنيد . سعي کنيد محيط خانه براي بچه ها باثبات باشد . 2-در مورد قوانين خانه با هم مذاکره کنيد . (شامل مجازاتهاي قانون شکني ) و اين قوانين را اجرا کنيد .3-فقط با بچه ها صحبت نکنيد بلکه با آنها ارتباط برقرار کنيد . بچه ها چه وقت بدرفتاري مي کنند بجاي اينکه آنها را تنبيه کنيد سعي کنيد رفتار آنها را درک کنيد.4- به حرفهاي فرزند نوجوان خود توجه کنيد . نيازهاي آنها را بفهميد و قبول کنيد و بدانيد که مدرسه يک روند طولاني مدت مي باشد .5-يک موفقيت يا شکست مقطعي سرنوشت کودک را تعيين نمي کند . 6-کاري که مي توانيم بکنيم اين است که عشق و حمايت و حضور دائمي خود رانشان بدهيم . مهمترين پيام اين است که ما با آنها هستيم و ما آنها را دوست داريم و از آنها حمايت مي کنيم .7-برنامه روزانه به کم کردن استرس کمک مي کند . تثبيت زمان معين براي خوابيدن ، بيدار شدن ، حمام کردن در هر سني مهم است . اين کار همچنين باعث مي شود که بچه ها ياد بگيرند تا در آينده براي خود برنامه ريزي کنند . در شروع مدرسه يک برنامه هفتگي را تعيين کنيد و درباره آن با هم صحبت کنيد .

در سنين مختلف استرس متفاوت مي باشد ، در اينجا انواع استرس در کودکان دبستاني ،‌ راهنمائي و دبيرستاني توضيح داده مي شود .

کودکان دبستاني نمي توانند بر اعمال خود کنترل داشته باشند . آنها در حال افزايش مهارتهاي اجتماعي مي باشند . آنها ياد مي گيرند که چطور دوست پيدا کنند ، رفتارهاي تهاجمي خود را کنترل کنند و اضطرار و هيجانات خود را کنترل کنند . اگر معلمين و اولياء‌ با اين مسائل بعنوان اصول تکاملي طبيعي برخورد نکند اين مسائل به منابع استرس زا تبديل مي شوند .

بچه ها در سنين شروع دبستان آماده يادگيري هستند بهمين دليل سن شروع مدرسه در اين سن مي باشد . آنها بايد مشتاق و آماده يادگيري باشند بنابراين ايجاد اشتياق براي يادگيري کليد اصلي مي باشد لذت يادگيري بطور طبيعي در آنها وجود دارد . وقتي که آنها شروع به يادگيري خواندن و ساير مهارتها مي کنند کمک کردن به آنها براي افزايش اين اشتياق باعث پيشرفت بيشتر آنها مي شود .

عوامل جانبي مؤثر در ابتلا به اضطراب

1)طبق گفته هاي بعضي از متخصصان، تغذيه ي نادرست نيز در ابتلا به اضطراب نقش دارد. کمبود بعضي از اسيد هاي آمينه ، منيزيم، اسيد فوليک و ويتامين. B12 باعث تسريع در ابتلا به آن مي شوند

2)استفاده از مواد مخدر و دارو هاي روان گردان.

3)برخي از ضايعه هاي مغزي ( که باعث ايجاد علايمي شبيه به علايم اختلال وسواس مي شوند.

 

نظر شما

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن