گام‌هایی برای داشتن فرزتد سالم

30 دی 1398
نویسنده:  

هيچ کس اين اعتقاد را ندارد که فرزندپروري کاري ساده است.

وقتي فرزندان به سال‌هاي نوجواني قدم مي‌گذارند، نزاع و درگيري‌ها آغاز مي‌شوند. عوامل تهديدکننده زيادي وجود دارند که مي‌توانند بر ايمني و سلامت فرزندان تاثير منفي بگذارند و متاسفانه، منابع سودمند و واقع‌بينانه اندک هستند و در دسترس نيستند.

هنگامي که تا ساعت يک بامداد منتظر بازگشت فرزند 17 ساله‌تان به خانه هستيد بدانيد که اکثر والدين در شرايط مشابه شما قرار دارند. يکي از متداول‌ترين شکايات والدين چنين است براي دريافت کمک نمي‌دانيم به کجا مراجعه کنيم. يا از مطرح کردن سوال خجالت مي‌کشيم. با جست و جويي ساده در اينترنت مي‌توان سايت‌هايي را يافت که به والدين مشاوره مي‌دهند، اما اطلاعات موجود در اين سايت‌ها همسان نيستند.

 

چگونه مي‌توانيد متخصص مشاور مناسب بيابيد؟

وقتي فرزندان رشد مي‌کنند و به مرحله نوجواني مي‌رسند، والدين به سختي مي‌توانند رفتارهاي فرزندان را تغيير دهند. اما بررسي‌هاي روانشناسي نشان داده که توصيه‌هاي والدين موثرند.

والدين، فکر مي‌کنند دوستان، تاثير زيادي بر فرزندان‌شان مي‌گذارد. اما نتايج بررسي‌ها و تجربيات باليني نشان مي‌دهند که والدين مي‌توانند بر فرزندان‌شان تاثير بگذارند.

در اين مقاله، نظرات روان‌شناسان و متخصصان مشاور درباره روش‌هاي فرزندپروري که سبب پيشگيري اعتياد فرزندان‌تان به مواد مخدر و الکل مي‌شود را با شما والدين در ميان مي‌گذاريم.

مبناي توصيه‌هاي ارائه شده در اين مقاله، مطالعات و پژوهش‌هاي علمي هستند. با اين وجود، اجراي چنين توصيه‌هايي به طور کامل نتيجه بخش نيست و هر روز والدين با مشکلات فرزند پروري دست و پنجه نرم مي‌کنند.

به احتمال زياد، اطلاعات و نظرات باليني به تنهايي نمي‌توانند مشکلات پيچيده را حل و فصل کنند. اما کسب اطلاعات موثق در ابتداي کار اهميت زيادي دارد.

در صورتي که احساس ناتواني و درماندگي مي‌کنيد، اين مهم است که قوي باشيد: هرگز در مقابل فرزند نوجوان‌تان ضعف نشان ندهيد.

اجراي شش روش زير به شما کمک مي‌کند تا احتمال نوشيدن الکل، مصرف دارو و بروز رفتارهاي خطرزا را در فرزندتان به حداقل برسانيد.

1- با فرزندتان رابطه صميمانه و حمايتي برقرار کنيد.

2- در زمينه نوشيدن الکل، مصرف دارو و مديريت اضطراب الگوي مناسبي براي فرزندتان باشيد.

3- ميزان خطر پذيري فرزندتان را بيابيد.

4- دوستان فرزندتان را بشناسيد.

5- فعاليت‌ها و روابط فرزندتان را کنترل و قوانين منطقي وضع و اجرا کنيد.

6- درباره مواد مخدر و الکل گفت و گو و اطلاعات‌تان را به روز کنيد.

 

برقراري ارتباط صميمانه و حمايتي با فرزندتان

کودکاني که با والدين‌شان صميمي هستند و از طرف آن‌ها حمايت مي‌شوند کمتر به مواد مخدر و الکل گرايش پيدا مي‌کنند. نتايج پژوهش‌ها نشان داده داشتن ارتباط صميمانه با والدين در دوران نوجواني فرزندان اهميت زيادي دارد.

با اين وجود، بايد براي ارتباط صميمانه با فرزندان حد و مرز تعريف کرد. اگر بيش از حد به فرزندتان نزديک شويد و رفتارها و اعمال‌شان را کنترل کنيد، عدم اعتماد به نفس‌شان را مشاهده خواهيد کرد.

نتايج بررسي‌ها نشان داده، والديني که با يکديگر مشاجره و فرزندشان را تنبيه مي‌کنند روابط سرد و خشمگنانه‌اي با فرزندان‌شان دارند. چنين روابطي خطر اعتياد فرزندان را به مواد مخدر و الکل افزايش مي‌دهد.

هفت توصيه براي برقراري و حفظ روابط گرم و صميمانه با فرزندتان:

1- در فعاليت‌هايي که فرزندتان به آن‌ها علاقه دارد  ورزش، موسيقي، هنر، تکنولوژي، سينما و ... - مشارکت کنيد. سرگرمي‌هايي که فرزندتان به آن‌ها مي‌پردازد را کشف کنيد تا به وسيله آن‌ها به او نزديک شويد.

2- فرزندتان را تشويق کنيد تا در فعاليت‌هاي فوق برنامه مشارکت کند. مشارکت در فعاليت‌هاي فوق برنامه، در حفظ تندرستي فرزندتان موثر است.

3- هنگام گفت‌وگو با فرزندتان خشم تان را کنترل کنيد (به عنوان مثال: به آرامي گفت و گو کنيد، سعي کنيد رفتار تدافعي نداشته باشيد و به حرف‌هاي فرزندتان واکنش مثبت نشان دهيد).

4- براي حل و فصل چالش‌ها به فرزندتان کمک کنيد.

5- تلاش کنيد با فرزندتان ارتباط صميمانه و صحيح برقرار کنيد. سعي کنيد توصيه‌هاي مناسبي براي گفت‌وگو درباره مواد مخدر و الکل بيابيد.

6- پس از کسب موفقيت به فرزندتان پاداش دهيد و تشويق‌اش کنيد. فعاليت‌هاي او را کنترل کنيد و با طرح سوالات گوناگون سعي کنيد از اتفاقاتي برايش افتاده آگاه شويد. اگر چنين نکنيد، مشکلات نمايان مي‌شوند.

7- به فرزندتان اجازه دهيد مستقل بودن را تجربه کند. سعي کنيد فرزندتان را به خانه علاقه‌مند و او را در مواجه با مشکلات ياري کنيد. اجازه دهيد فرزندتان با حفظ حد و مرزها همراه دوستان‌اش به گردش برود و تفريح کند. به او اجازه دهيد تا درباره توقعات والدين‌اش حرف بزند و اظهار نظر کند. با اين کار به او مي‌آموزيد هنگامي که از خانه و خانواده دور است اظهار نظر و از خود محافظت کند.

 

به خاطر داشته باشيد:

 صميمي و حامي به معناي آسان گير و اهمال کار  نيست. نتايج بررسي‌هاي محققان نشان داده فرزنداني که به وسيله والدين شان تحقير و تنبيه بدني شده اند بسيار بيشتر از همسالان‌شان که چنين نبوده‌اند در معرض اعتياد به مواد مخدر و الکل قرار دارند. طراحي و اجراي استراتژي فرزندپروري حمايت‌کننده عبارت است از ايجاد ارتباط صميمانه و حفاظت‌کننده و وضع و اجراي قوانين روشن و واضح محدودکننده است تا فرزندان بياموزند که بايد مسئوليت اعمال و رفتارشان را به عهده بگيرند.

 

براي فرزندتان الگو باشيد

 

نتايج بررسي‌هاي دانشمندان نشان داده، فرزندان در مواجه با مواد مخدر و الکل، مشابه والدين‌شان رفتار - سالم يا غير سالم - مي‌کنند.

ديدگاه شما مي‌تواند تاثير زيادي بر ديدگاه فرزندتان نسبت اين مواد بگذارد و رفتارهاي آينده او را شکل دهد. با اجراي سه روش زير مي‌توانيد به الگوي مناسبي براي فرزندتان تبديل شويد.

1- هرگز در مقابل فرزندتان حتي دخانيات هم مصرف نکنيد و از خودبي‌خود نشويد. استعمال دخانيات يا مصرف مواد مخدر در حضور فرزند احتمال اعتياد او به مواد مخدر را در بزرگسالي افزايش مي‌دهد.

2- هنگام مصرف دارو به فرزندتان بگوييد که با اجازه پزشک چنين مي‌کنيد. هرگز بدون اجازه پزشک داروهايي که در کمد داروها وجود دارند را مصرف نکنيد و در اختيار ساير اعضاي خانواده و دوستان قرار ندهيد. هرگز داروها را به مدت طولاني در کيف دستي‌تان نگه نداريد و داروهاي اضافه را به داروخانه‌ها تحويل دهيد.

3- کودکان با مشاهده رفتارهاي والدين‌شان از آن‌ها مي‌آموزند. به معناي ديگر، فرزندتان روش هايي که شما براي مقابله با موقعيت هاي اضطراب آور و کنترل احساسات استفاده مي‌کنيد را مي‌آموزند و اجرا مي‌کنند. وقتي خسته و کلافه هستيد، از تکنيک‌هاي مديريت اضطراب براي کنترل دلشوره و اضطراب استفاده کنيد و آن را به فرزندتان بياموزيد. به او بگوييد در چنين شرايطي نيازي به استعمال دخانيات نيست و با استفاده از روش‌هاي گوناگون مي‌توان به سلامت از موقعيت‌هاي دشوار خارج شد.

ميزان خطر پذيري فرزندتان را بيابيد.

 

نتايج چندين دهه تحقيق و پژوهش نشان داده عوامل متعددي سبب مي‌شوند برخي از جوانان بيش از ديگر همسالان‌شان در معرض اعتياد به مواد مخدر و الکل قرار بگيرند. يکي از عوامل، بي‌توجهي به کودک و حمايت‌نکردن از او است. پژوهشگران پي‌برده‌اند بي‌اعتنايي والدين و عدم شناخت روحيات و ميزان خطرپذيري فرزندان يکي از عوامل عمده اعتياد به مواد مخدر و الکل است.

 

چهار عامل خطرزاي متداول که سبب اعتياد جوانان به مواد مخدر و الکل مي‌شوند عبارتند از:

 

1- تاريخچه خانوادگي

تاريخچه خانوادگي اعتياد به مواد مخدر و الکل، وقتي به والدين برسد مي‌تواند احتمال اعتياد فرزندان به مواد مخدر و الکل را افزايش دهد. کودکاني که والدين يا پدربزرگ و مادربزرگ الکلي دارند به احتمال زياد ژن‌هايي را به ارث برده‌اند که مي‌توانند خطر اعتياد آن‌ها به الکل را افزايش دهند. البته به ارث بردن ژن‌ها به معناي اعتياد قطعي کودکان به مواد مخدر و الکل نيست. اگر در تاريخچه خانوادگي‌تان اعتياد به مواد مخدر و الکل وجود دارد، بايد به فرزندتان بگوييد که بيش از همسالان‌اش در معرض اعتياد به مواد مخدر و الکل قرار دارد.

2- اختلالات روحي و رفتاري

اگر فرزندتان به بيماري‌هاي روحي مانند افسردگي، دلشوره يا اختلال بيش فعالي با کمبود توجه مبتلاست، او در خطر اعتياد به مواد مخدر و الکل قرار دارد. اما بايد توجه داشت که تعداد زيادي از کودکاني که به بيماري‌هاي روحي رواني مبتلا هستند در بزرگسالي به مواد مخدر و الکل وابسته نمي‌شوند. بنابراين، والدين کودکان مبتلا به اختلالات روحي رواني بايد فرزندان‌شان را کنترل کنند تا از اعتياد فرزندشان به مواد مخدر و الکل پيشگيري کنند. گفت و گو با متخصص مشاور و روان پزشک، برگزاري جلسات مشاوره و استفاده از دارو درماني روشي مناسب و مفيد براي درمان اختلالات و پيشگيري از اعتياد به مواد مخدر و الکل است.

3- آسيب

کودکاني که رويدادهاي هولناک - تصادف رانندگي، بلاياي طبيعي، آزار و اذيت جنسي و ... - را تجربه کرده‌اند، احتمال وابستگي‌شان به مواد مخدر و الکل در بزرگسالي زياد است. والدين بايد تاثير مخرب آسيب‌ها بر کودکان را درک و به فرزندشان براي از ميان بردن اين تاثير کمک کنند.

4- ناتواني در درک موقعيت‌هاي خطرناک

کودکاني موقعيت‌هاي خطرناک را درک نمي‌کنند بيش از ساير افراد در معرض اعتياد به مواد مخدر و الکل قرار دارند. در حالي که اکثر جوانان خطر را درک مي‌کنند، اما برخي از آن‌ها در مقابل موقعيت‌هاي خطرناک واکنش نشان نمي‌دهند و رفتارهاي خطرناک بروز مي‌دهند.

 

شناخت دوستان فرزندتان

 

شما، به عنوان والدين، تلاش کنيد با دوستان فرزندتان ارتباط برقرار کنيد. دوستان فرزندتان در طول زندگي تاثير زيادي بر انتخاب‌هاي او مي‌گذارند. دوستان فرزندتان مي‌توانند در گرايش او به رفتارهاي پر خطر موثر باشند. دانستن آن که دوستان فرزندتان چه کساني هستند به شما کمک خواهد کرد تا خود را براي مقابله با مشکلات ايجاده شده آماده کنيد. در ادامه مي‌توانيد با مطالعه و اجراي توصيه‌هاي زير دوستان فرزندتان را بهتر بشناسيد و فرزندتان را در ارتباطات دوستانه ياري کنيد:

- از فرزندتان درباره دوستان‌اش سوال کنيد. به عنوان مثال بپرسيد: از امير، دوست جديدت، چه خبر؟  يا  سرگرمي مورد علاقه علي چيست؟

- در ميهماني‌هايي که فرزندتان در خانه ترتيب مي‌دهد با دوستان اش گفت‌وگو کنيد و از والدين‌اش و قوانيني که در خانه وضع کرده‌اند بپرسيد. چنين کاري به شما کمک مي‌کند تا فرزندتان را در مواجه با مشکلات احتمالي بهتر راهنمايي و کمک کنيد. اگر دوستان فرزندتان سيگار مي‌کشند به او اعلام کنيد که بايد از آن‌ها فاصله بگيرد.

- هنگام گفت‌وگو با فرزندتان اهميت داشتن دوست خوب و حمايت از او را بگوييد. يک دوست خوب، فردي با مشخصات زير است:

- وفادار است.

- بهترين‌ها را براي‌تان مي‌خواهد.

- از منافع‌تان حمايت مي‌کند.

- موفقيت‌هايتان را جشن مي‌گيرد.

اطلاعاتي که درباره دوستان‌تان و همسايگان داريد - روابط، علايق، نوع شخصيت، خصوصيات مثبت و منفي و ... - را با فرزندتان در ميان بگذاريد.

نظارت، حمايت، وضع و اجراي قوانين محدود کننده

نتايج بررسي‌هاي دانشمندان نشان داده والدين مي‌توانند با نظارت کردن بر فعاليت‌هاي فرزندان و حمايت کردن از آن‌ها و وضع و اجراي قوانين محدود کننده، خطر اعتياد آن‌ها به مواد مخدر و الکل را کاهش دهند.

 

براي نظارت بر فرزندتان

 

- از محل حضور فرزندتان مطلع شويد.

- از فعاليت‌هاي خارج از مدرسه فرزندتان آگاه شويد.

- عملکرد تحصيلي فرزندتان را بررسي کنيد. مطالعات دانشمندان نشان داده مشکلات تحصيلي از علايم و نشانه‌هاي اعتياد به مواد مخدر و الکل است.

 

براي حمايت از فرزندتان

 

- از شرکت فرزندتان در ميهماني ها و گردهمايي هاي گوناگون مطلع شويد. به گونه اي رفتار کنيد که او حضور شما را در ميهماني و گردهمايي حس کند.

- فرزندتان را در انجام تکاليف و پروژه‌هاي تحصيلي کمک کنيد.

 

وضع و اجراي قوانين محدود کننده

 

- دلايل وضع و اجراي قوانين محدودکننده را براي فرزندتان تشريح کنيد.

- به فرزندتان اعلام کنيد مصرف مواد مخدر و الکل را تحمل نخواهيد کرد.

- قوانين دشوار و معقولي وضع کنيد. درباره تبعات زير پا گذاشتن قوانين با فرزندتان گفت و گو کنيد.

- ارائه اطلاعات و گفت و گوي مداوم درباره مواد مخدر و الکل

- ارائه اطلاعات و گفت‌وگوي مداوم درباره مواد مخدر و الکل با فرزندان مي‌تواند به ايجاد رابطه سالم کمک کند. اين کار مي‌تواند به شما و فرزندتان کمک کند تا از بحران‌هايي که در دوران نوجواني و جواني ايجاد و افزايش مي‌يابند دور باشيد.

 

توصيه‌هاي مفيد براي گفت‌وگو با فرزندان

 

- با فرزندتان درباره خطرات مصرف مواد مخدر و نوشيدن الکل گفت‌وگو کنيد.

- به جاي سخنراني کردن، به فرزندتان اجازه دهيد درباره خطرات مصرف موادمخدر و نوشيدن الکل سخن بگويد. جواناني که به مضرات مصرف مواد مخدر و نوشيدن الکل واقف هستند کمتر به اين مواد وابسته مي‌شوند.

- اگر احساس مي‌کنيد گفت‌وگو با فرزندتان درباره مواد مخدر و الکل به نتيجه نمي‌رسد با اين سوال تغيير ايجاد کنيد: تا به حال دوستانت پيشنهاد مصرف مخدر و نوشيدن الکل به تو داده‌اند؟

درباره موارد زير گفت‌وگو کنيد:

- چرا برخي از افراد مخدر مصرف مي‌کنند‌ و الکل مي‌نوشند.

- احساس فرزندتان درباره مضرات مصرف موادمخدر و نوشيدن الکل

- دلايل پرهيز از مواد مخدر و نوشيدن اکل

- مهارت‌هاي رد کردن پيشنهاد مصرف مواد مخدر و نوشيدن الکل

به خاطر داشته باشيد که همواره بايد با فرزندتان درباره مدرسه، تحصيل، تفريحات، علاقه‌مندي‌ها، دودکردن سيگار و ... گفت و گو کنيد.

 

هفت مهارت گفت و گو با فرزندان جوان

 

  1. آماده کردن اطلاعات مناسب

مطمئن شويد اطلاعاتي که به کودک مي‌دهيد با سن و سالش هماهنگ است. وقتي کودک شش هفت ساله دندان‌اش را مسواک مي‌زند، مي‌توانيد بگوييد: کارهاي زيادي مثل مسواک زدن وجود دارد تا سلامتي ات را حفظ کني. اما کارهايي مثل دود کردن سيگار و مصرف دارو بدون تجويز پزشک هنگامي که بيمار نيستي مي‌توانند صدمه جدي به بدنت بزنند.

اگر همراه کودک تلويزيون تماشا مي‌کنيد و از حشيش اسم برده شد، مي‌توانيد بگوييد: مي‌داني حشيش چيست؟ ماده مخدري است که ضرر خيلي زيادي به بدن وارد مي‌کند.

اگر کودک سوالات بيشتري کرد به او پاسخ دهيد. حرف‌هاي کوتاه و ساده تاثير گذارتر هستند. مي‌توانيد به کودکي که تازه به نوجواني قدم گذراده همان پيغام را بدهيد، فقط بايد اطلاعات دقيق تري درباره مواد مخدر و الکل به پيغام اضافه کنيد. براي مثال، مي توان به کودک 12 ساله ماهيت حشيش و کرک و تاثيرات شان بر روح و روان را شرح داد.

شنونده خوبي باشيد

مطرح کردن موضوع مواد مخدر و الکل و گفت و گو درباره آن بسيار مهم است. موضوع حائز اهميت در اين گونه گفت و گو ها شنونده بودن والدين و تکيه بر پرهيز از مصرف مواد مخدر و نوشيدن الکل است.

 

هرگز گفت‌وگو را به جايي نکشانيد که به سخنران تبديل شويد. به ياد داشته باشيد که شنيدن بهتر از بحث کردن است. مطالعات دانشمندان نشان داده وقتي والدين به حرف‌هاي فرزندان‌شان گوش مي‌کنند، آن‌ها راحت‌تر درباره مشکلات‌شان، مواد مخدر و الکل حرف مي‌زنند.

 

صادق باشيد.

فرزندان به والديني که صادقانه و با آرامش و مهرباني رفتار مي‌کنند بيشتر احترام مي‌گذارند.

يکي از اولين مسائلي که فرزندان به آن فکر مي‌کنند اين است: پدر و مادرم درباره مصرف مواد مخدر و الکل چه نظري دارند؟

اگر فرزندان در گفت‌وگو با والدين درباره مواد مخدر و الکل واکنش مناسبي ببينند خطر مصرف مخدر و الکل توسط آن‌ها به شدت کاهش مي يابد.

 

ايجاد اعتماد به نفس

کودکاني که حس خوبي نسبت به خود دارند نسبت به هم‌سالانشان که اين گونه نيستند در بزرگسالي کمتر به مواد مخدر و الکل معتاد مي‌شوند. والدين بايد از روش‌هاي زير براي ارتقا اعتماد به نفس فرزندان استفاده کنند:

- کودک را پس از انجام کاري مثبت تشويق کنيد.

- کار منفي کودک را نقد کنيد نه شخصيت‌اش را. اگر پسرتان مسئله رياضي را درست حل نکرد بهتر است بگوييد:  به نظرم جواب مسئله درست نيست. دوباره سعي کن.

- به کودک بگوييد: عاشقتم. اين کلمه بهتر از هر چيزي به او حس ارزشمند بودن مي‌دهد.

 

براي پاسخ‌دادن به سوالات آماده باشيد.

خودتان را آماده پاسخ دادن به سوالاتي درباره مواد مخدر و الکل کنيد. به سوالات گوناگوني مانند: تا حالا سيگار کشيده ايد ويا مخدر مصرف کرده اي؟ فکر کنيد.

اگر مخدر مصرف کرده ايد، بايد درباره پاسخ تان فکر کنيد تا غافلگير نشويد. درباره متوقف کردن مصرف مواد و مخدر و نوشيدن الکل بگوييد تا فرزندان از شما تبعيت کنند.

(نه)گفتن را بياموزيد

حتي اگر فرزندان‌تان علاقه‌اي به مصرف موادمخدر و نوشيدن الکل ندارند به سختي مي‌توانند با فشار هم‌سالان‌شان براي مصرف مخدر و نوشيدن الکل مقابله کنند.

شما مي‌توانيد از فرزندتان بخواهيد اعلام کنند اگر در محلي قرار گيرند که مواد مخدر و الکل وجود داشته باشد چه مي‌کنند.

اگر از پاسخ خوش‌تان آمد اعلام کنيد. در غير اين صورت مي‌توانيد درباره پاسخ‌هاي مناسب گفت‌وگو کنيد.

اگر فرزندتان متقاعد نشد از او بخواهيد پيشنهادات‌اش را ارائه دهد.

 

موضع‌تان را مشخص کنيد.

از هر فرصتي براي تکرار اين‌که مخالف مصرف هرگونه مواد دخاني در خانه هستيد استفاده کنيد.

وقتي برنامه تلويزيوني، ترانه‌اي، شعري يا فيلم سينمايي درباره مضرات مصرف مواد مخدر و نوشيدن الکل مي‌گويند احساس فرزندتان را بپرسيد.

 

از جر و بحث، نزاع و خشونت‌کردن بپرهيزيد.

آرام باشيد و فرزندتان را تشويق کنيد تا به راحتي و بدون نگراني با شما گفت‌وگو کند.

هر فردي بايد فرصت بيان احساسات‌اش را داشته باشد. اگر گفت‌وگوها شدت گرفت شما با آرام‌کردن فضا مي‌توانيد گفت‌وگو را به حالت عادي بازگردانيد. هميشه به ياد داشته باشيد که حفظ آرامش و دوري از نزاع و خشونت کليد موفقيت شماست.

 

توصيه‌هايي عمومي براي والدين

- وقتي فرزندان مواد دخاني مصرف مي‌کنند والدين خشمگين مي‌شوند و صداي‌شان بالا مي‌رود. ما نياز داريم درباره مصرف الکل، دخانيات، داروهاي تجويزشده توسط پزشک و ... اطلاعات‌مان را به روز کنيم.

- بايد نشان دهيد که به مسائل فرزندان علاقه مند هستيد. براي اين کار بايد در فعاليت هاي فرزندتان مشارکت کنيد. قدم اول آن است که با آن‌ها گفت‌وگو کنيد و از نصيحت کردن بپرهيزيد.

- مي‌توانيد مسئوليت‌پذيري را به فرزندتان بياموزيد. براي اين کار بايد اظهار نظر کردن، تصميم گيري و (نه) گفتن را تمرين کنيد. در موقعيت‌ها و شرايط مختلف به آن‌ها مسئوليت دهيد تا تصميم‌گيري صحيح را بياموزند.

بايد مطمئن شويد فرزندان مي‌دانند چرا برخي از کارها را مي‌توانند و برخي کارها را نمي‌توانند انجام دهند. قوانين و مقررات خانواده براي نوجوانان و جوانان اهميت زياد دارد. وقتي سن فرزندان افزايش مي‌يابد، آن‌ها را ترغيب کنيد مسئوليت رفتار و گفتارشان را بر عهده بگيرند. اين کار روندي طولاني مدت دارد که انجام صحيح آن اعتماد را ميان فرزند و والدين تحکيم مي‌کند.

- در کليه مراحل سني فرزندان والدين بايد در فکر اين باشند که چگونه مي‌توانند زمان بيشتري با فرزندان‌شان بگذرانند. براي اين کار مي‌توانيد شام را همراه خانواده ميل کنيد يا با فرزندان گفت‌وگو کنيد و به مراکز تفريحي برويد.

- اگر کودکان و والدين سرگرمي‌هاي مختص به خود داشته باشند به احتمال زياد گرفتار مصرف مواد مخدر نمي‌شوند. مي‌توانيد فرزندان‌تان را به مشارکت در فعاليت‌هاي اجتماعي، هنري، ورزشي و ... تشويق کنيد.

- مي‌توانيد با رشد توانايي‌هاي فرزندتان علاوه بر شاد کردن آن‌ها اعتماد به نفس و عزت نفس‌شان را ارتقاء دهيد.

- مي‌توانيد با دوستان فرزندتان آشنا شويد و خانه را به محيطي مناسب براي حضور آن‌ها تبديل کنيد.

- مي‌توانيد به حرف‌ها، ايده‌ها و نظرات فرزندتان گوش کنيد. اگر چنين کنيد آن‌ها بهتر مي‌توانند مسائلي را به ما بگويند که نمي‌خواهيم بشنويم، اما لازم است که بشنويم.

- لزومي ندارد به حرف‌هاي فرزندتان پاسخ دهيد. تنها به او بگوييد که از شما و ديگران در مواقع لزوم کمک بخواهند.

- تا آنجا که امکان دارد به سوالات فرزندتان صادقانه پاسخ دهيد تا ابهامات‌شان از ميان برود. گفت و گوي روشن و واضح با فرزندان درباره مواد مخدر بسيار اهميت دارد. براي آغاز گفت‌وگو مي‌توانيد از برنامه‌هاي تلويزيوني که درباره مواد مخدر و الکل سخن مي‌گويند استفاده کنيد.

نظر شما

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن