سولماز مددکاری

سولماز مددکاری

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

طبق تعريف مراجع بين‌المللي (ASHA، ۲۰۰۵)، اختلال پردازش مرکزی شنوایی یا بد شنوایی (به انگلیسی: Central Auditory Processing Disorder / CAPD) عبارت از نقص در پردازش ادراکي محرکات شنوايي و فعاليت نوروبيولوژيکي زمينه در آن پردازش‌ها است.

طبق تعريف مراجع بين‌المللي (ASHA، ۲۰۰۵)، اختلال پردازش مرکزی شنوایی یا بد شنوایی (به انگلیسی: Central Auditory Processing Disorder / CAPD) عبارت از نقص در پردازش ادراکي محرکات شنوايي و فعاليت نوروبيولوژيکي زمينه در آن پردازش‌ها است.

خودکشی

تا همين اواخراقدامات خودکشي در افراد 25 تا 44 ساله شايع‌تر بود ،اما اکنون افراد 18 تا 24 ساله ،بالاترين ميزان را دارند.

مشخصه اختلال استرس پس از سانحه افزايش استرس و اضطراب به دنبال مواجهه با رويداد پراسترس ‌‌يا سانحه است.

رويدادهاي پراسترس يا سانحه ممکن است شامل موارد زيرباشند:

درگيري در يک جنايت يا تصادف خشن، تصادف يا جنگ و شاهد اين حوادث بودن، آدم ربايي، فجايع طبيعي، تشخيص يک بيماري تهديد کننده حيات يا تجربه سوء رفتار جنسي يا جسمي سيستماتيک. فرد در قبال اين تجربيات به صورت ترس يا درماندگي واکنش نشان مي‌‌ ‌دهد، مدام رويداد را مجددا تجربه مي‌کند وتلاش مي‌کند از يادآوري آن اجتناب کند، رويداد مزبور ممکن است.

در روياها و افکار بيداري (فلش بک) مجددا تجربه شود.

عوامل استرسي که هم اختلال استرس حاد و هم اختلال استرس پس از سانحه ايجاد مي‌کنند آن قدر توان‌کاهند که تقريبا بر هر کسي تاثير مي‌گذارند. اين عوامل حاصل تجربيات حين جنگ ، شکنجه ، فجايع طبيعي ، تهاجم ، تجاوز وتصادف‌هاي جدي مثلا در تصادفات اتومبيل وآتش‌ سوزي هستند. افراد رويداد سانحه را در روياها و افکار روزانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ خود مجددا تجربه مي‌‌‌‌‌‌‌‌کنند و سعي مي‌کنند از هر چيزي که سبب يادآوري آن شود پرهيزکنند و در کنار حالت برانگيختگي مفرط نوعي کرختي در پاسخ‌دهي در اين افراد ديده مي‌شود. ساير علائم عبارت‌اند از افسردگي ، اضطراب ومشکلات شناختي مانند ضعف تمرکز.

جنگ به عنوان يک رويداد تنيدگي‌ زا داراي پيامدهاي درازمدت بسيار از جمله بروز اختلالات روانشناختي نظير اختلال استرس پس از سانحه مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد. يکي از مشکلاتي که اين دسته از عزيزان را درگير مي‌‌‌‌کند مشکلات شغلي‌‌ و تحصيلي آنها مي‌باشد .همچنين به دليل آسيب‌هاي جدي که به اعصاب و روان آنها وارد شده امکانات  متناسب براي آنها براي پيوندهاي جديد اجتماعي، گرايش‌هاي شغلي متناسب با مهارت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاي ايشان در جامعه و کسب درآمد بسيار کم است . همچنين تحقيقات نشان داده‌اند يکي از شايع‌ترين مشکلات روانشناختي جانبازان جسمي‌‌‌‌سازي کردن در آنهاست. به اين‌معنا که ناراحتي ناشي از ادراک عملکرد ناسالم بدن را بيان مي‌کنند و شکايات جسمي متعدد مانند شکايات قلبي‌عروقي، گوارشي ، تنفسي، و نيز دستگاه عصبي همراه با جستجوي افراطي براي امدادهاي پزشکي است. اين اختلال با سابقه افسردگي و مشکلات فيزيکي نيز همايندي دارد. درمورد درمان براي اين دسته از افراد ، درمان دارويي در کنار درمان‌هاي روانشناختي تلفيقي موفقيت‌آميز در نظر گرفته شده است. چرا که اثربخشي داروها را دوچندان مي‌کند و عود شکايات و علايم اختلالات کاهش مي‌یابد. در اين بين گروه‌درماني و خانواده درماني از بهترين نوع درمان‌ها به شمار مي‌روند و يک نقش حمايتي و مهم در بهبود اين مشکل دارند. خانواده بايد تلاش خود را در جهت شناخت مشکلات و وضعيت جانباز انجام دهد تا فرد آسيب‌ديده بتواند سطح خود را ارتقا دهد.

شيوه درماني رفتارشناختي يکي ازموثرترين روش‌هاي درماني است که باعث مي‌شود فرد مبتلا جنبه‌هاي نادرست تفکرش درباره حادثه پيش‌آمده راتشخيص داده و براي تغيير‌دادن آن‌ها اقدام کند، همچنين از روش مواجهه براي از بين بردن ترس و وحشتي که فرد را درگير مي‌کند، استفاده مي‌کنند که فرد توسط يک متخصص دوره ديده با عوامل برانگيزاننده اضطرابش آرام آرام مواجه مي‌شود. محيط مواجهه بايد امن و کنترل شده باشد تا در صورت حمله بتوان فرد را از بند اضطراب رها کرد.

بنا به تحقيقات به دست آمده در جنگ خليج فارس بر ضد عراق که در 1990 شروع شد و در 1991 خاتمه يافت، قريب به هفتصد‌هزار سرباز آمريکايي در نيروهاي ائتلافي شرکت داشتند. بيش از يکصدهزار نظامي ايالات متحده پس از بازگشت انواع و اقسام مشکلات بهداشتي از جمله تحريک‌پذيري، خستگي مزمن، کوتاهي تنفس، درد عضلات و مفاصل، سردردهاي ميگرني، ريزش مو، بثورات، فراموش‌کاري و دشواري تمرکز را گزارش دادند. يک زمينه‌يابي ملي در ايالات متحده نشان داد که در جريان حادثه 11‌سپتامبر بسياري از شهروندان آمريکايي به مداخلات درماني نيازمند بودند و بيش از 25‌هزار نفر همچنان از علائم اختلال استرس پس از سانحه مرتبط با حمله مذکوربه مدت بيش از يک سال نيازمند بودند.

 

 

اختلال سازگاري

مشخصه اختلالات سازگاري، واکنش هيجاني نسبت به يک رويداد استرس‌زا است. اين اختلال از معدود عناوين تشخيصي است که در آن يک رويداد پر‌استرس بيروني به بروز علائم مرتبط شده است.

معمولاعامل استرس شامل:مسائل مالي ، بيماري طبي يا مشکلات ارتباطي است.

 مجموعه علائمي که ايجاد مي‌شوند ممکن است عاطفه مضطرب يا افسرده باشند و يا ممکن است اختلال به صورت آشفتگي سلوک بروز کند. طبق تعريف علائم اين اختلال بايد ظرف مدت سه ماه پس از شروع عامل استرس‌زا ايجاد شده و ظرف مدت شش ماه پس از رفع عامل مزبور برطرف شوند. در کتاب راهنمای تشخیص بیماری‌های روانی ویراست پنجم انواع مختلفي از اختلال سازگاري ذکر شده‌اندکه از نظر تظاهر خلقي غالب با هم تفاوت دارند.

انواع اختلال سازگاري عبارتند از :

همراه خلق افسرده، همراه با خلق مضطرب، همراه با مخلوطي از خلق افسرده و مضطرب، همراه با آشفتگي سلوک، همراه با اختلال توام هيجان و سلوک ويژگي اختلال استرس حاد يا اختلال استرس پس از سانحه ، داغديدگي و غیره.

ميزان شيوع اين اختلال از 2 تا 8 درصد در جمعيت عمومي تخمين زده مي‌شود. شيوع آن در زنان بيشتر از مردان گزارش شده است. همچنين زنان مجرد بيشتر از زنان متاهل در معرض خطر قرار دارند. در ميان دختران و پسران هردو جنس به يک ميزان تشخيص اختلال مي‌گيرند. هرچند که ممکن است اين اختلال در هر سني روي دهد اما ميزان درگيري نوجوانان به اين اختلال بيشتر است. در ميان نوجوانان هر دو جنس انواع شايع عوامل استرس‌زاي زمينه‌‌سازعبارتند از مشکلات تحصيلي، طرد‌شدن از سوي والدين، طلاق پدر و مادر وسوء‌مصرف مواد. در بزرگسالان عوامل استرس‌زاي زمينه‌ساز شايع عبارتند از مسائل زناشويي،طلاق، انتقال به محيط تازه و مشکلات مالي.

اختلالات سازگاري يکي از شايع‌ترين تشخيص‌هاي روانپزشکي در بيماراني است که به دليل مشکلات جراحي و طبي بستري شده‌اند. در يک مطالعه 5 درصد افراد پذيرش شده بيمارستان در طول يک دوره 3 ساله مبتلا به اختلال سازگاري طبقه‌بندي شدند. تا 50 درصد افراد مبتلا به مشکلات طبي خاص يا کساني که دچار عوامل استرس‌زا هستند اختلالات سازگاري نيز دارند. به علاوه 10 تا 30 درصد بيماران سرپايي مراکز بهداشت رواني و تا 50 درصد افراد بستري در بيمارستان‌هاي عمومي که براي مشاوره بهداشت رواني ارجاع مي‌شوند مبتلا به اختلالات سازگاري تشخيص داده مي‌شوند.

تشخيص و خصوصيات باليني:

با اينکه اختلال سازگاري در پي يک عامل استرس‌زا پديد مي‌‌آيد اما علائم لزوما بلافاصله پس از آن بارز نمي‌شود. ممکن است بين عامل استرس‌زا و آشکارشدن علائم تا 3 ماه فاصله ايجاد شود. همچنين علائم هميشه به محض توقف عامل استرس‌زا فروکش نمي‌کند. اگر عامل استرس‌زا تداوم يابد اختلال ممکن است به صورت مزمن درآيد. همچنين اين اختلال ممکن است در هر سني روي دهد و علائم آن تنوع زيادي دارد و ويژگي‌هاي افسردگي و اضطرابي و مختلط در بزرگسالان بيشتر شايع است. در کودکان و سالمندان علائم جسمي شايع‌تر است، ولي اين علائم ممکن است در هر گروه سني روي دهد.

تظاهرات ديگر اين اختلال عبارتند از: رفتارتهاجمي، رانندگي بي‌احتياط، افراط در مصرف الکل، تقلب در مسئوليت‌هاي قانوني وانزواطلبي، علائم نباتي، بي‌خوابي و رفتارخودکشي.

 

ملاکهاي تشخيصي در DSM 5

الف) علايم هيجاني يا رفتاري در پاسخ به عامل (يا عوامل ) مشخص استرس که ظرف مدت سه ماه از بروز اين عامل يا عوامل رخ داده باشند.

ب) اين علائم يا رفتارها از نظر باليني قابل ملاحظه بوده و يک يا هر دو حالت زير مشخص مي‌شود:

  1. ناراحتي قابل ملاحظه خارج از اندازه شدت و درجه عامل استرس با درنظر گرفتن زمينه محيطي و عوامل فرهنگي که مي‌توانندبر شدت و تظاهر علائم اثر گذارند.
  2. تخريب قابل ملاحظه در کارکردهاي اجتماعي ، شغلي يا ساير حوزه‌هاي مهم کارکردي

ج)اختلال مرتبط با استرس با ملاکهاي ساير بيماريهاي رواني مطابقت نمي‌کند و صرفا ناشي از تشديد يک اختلال قبلي رواني نيست.

د) علائم اختلال معرف داغديدگي طبيعي نيست.

ه) پس از ختم عامل استرس يا پيامدهاي آن علائم بيش از 6 ماه پايدار نمي‌مانند.

 

درمان

رواندرماني همچنان درمان انتخابي اختلالات سازگاري است. گروه درماني به خصوص درمورد بيماراني که با استرسهاي مشابهي مواجه شده‌اند مفيد است.( براي مثال گروهي از افراد بازنشسته يا افرادي که تحت دياليز کليوي قرار دارند). رواندرماني انفرادي فرصتي فراهم مي‌کند تا معناي عامل استرس‌زا براي بيمار روشن شود، به طوري که آسيب‌هاي قبلي را بتوان بررسي و حل کرد. گاهي بيمار دچار اختلال سازگاري پس از درمان موفقيت‌‌آميز، قوي‌تر از دوره پيش از عارضه ظاهر مي‌شود، هرچند هيچ آسيب رواني در خلال آن دوره مشهود نباشد.رواندرماني به شخص کمک مي‌کند تا با عامل استرس‌زا تطابق حاصل کند و در صورت عود عامل استرس‌زا به صورت وسيله پيشگيري کننده عمل مي‌کند. يکي ديگر از درمان‌ها دارودرماني است. البته هيچ مطالعه‌اي براي ارزيابي کارآيي مداخلات دارويي در افراد مبتلا به اختلال سازگاري انجام نشده است، ولي استفاده از دارو براي درمان علائم خاص در کوتاه‌مدت روش معقولي است. مصرف عاقلانه داروها مي‌تواند به بيمار مبتلا به اختلال انطباق کمک کند، ولي دوره درماني بايد کوتاه باشد. بسته به نوع اختلال سازگاري بيمارممکن است به داروهاي ضداضطراب يا ضدافسردگي پاسخ دهد. درمورد بيماراني که مبتلا به اضطراب شديدي در مرز حمله وحشت‌زدگي هستند ممکن است بتوان از داروهاي ضداضطراب نظير ديازپام استفاده کرد.

بيماران منزوي و مهار شده را مي‌توان با دوره کوتاهي از داروهاي محرک درمان کرد. در صورت وجود علائم فروپاشي يا قريب‌الوقوع بودن روانپريشي، مي‌توان از داروهاي ضدروانپريشي استفاده کرد. مهارکننده‌هاي انتخابي بازجذب سروتونين در درمان علائم سوگ آسيب‌زا مفيد بوده‌اند. اخيرا استفاده از داروهاي ضد افسردگي براي تقويت رواندرماني بيماران مبتلا به اختلال سازگاري استفاده شده است. با اين حال مداخلات درماني در اين گروه بيماران اکثرا جهت تقويت راهکارهاي روانشناختي به کار مي‌روند و روش عمده و اوليه درمان محسوب نمي‌شوند.

 

 

سوگ

از دست دادن عزيزان بخشي از وجود در طول عمر است. حتي وقتي تغيير در جهت بهتر باشد، بايد اجازه دهيم برخي از جنبه‌هاي تجربه از دست بروند تا بتوانيم جنبه‌هاي ديگر را داشته باشيم. به اين طريق، رشد ما، ما را براي ضايعه عميق آماده مي‌سازد.

داغديدگي تجربه از دست دادن فردي عزيز در اثر مرگ است. وقتي فرد عزيزي را دست مي‌دهيم با سوگ پاسخ مي‌دهيم. وقتي مي‌گوييم کسي سوگوار است، منظورمان اين است که کل وجود او تحت‌تاثير قرارگرفته است. چون سوگ مي‌تواند توان‌فرسا باشد، فرهنگ‌هاي گوناگون روش‌هاي گوناگوني را ابداع کرده‌اند تا به اعضاي خود کمک کنند سوگ را پشت سر گذاشته و به تغييرات زندگي که مرگ فرد عزيز آن را ايجاب کرده، بپردازند. سوگواري‌، نحوه ابراز افکار و احساسات فرد داغديده است که از فرهنگي به فرهنگ ديگر تفاوت دارد. مراسمي چون جمع شدن اعضاي خانواده، پوشيدن لباس سياه، شرکت در تشييع‌جنازه، و انجام يک دوره سوگواري مقرر‌شده با تشريفات‌‌خاص، در بين جوامع و گروه‌هاي قوميت بسيار متنوع است. اما هدف مشترک همه آنها اين است که به افراد کمک کنند سوگ خود را پشت‌سرگذارند و در دنياي بدون متوفي، با زندگي کنار بيايند

 فرايند سوگ

نظريه‌پردازان قبلا معتقد بودند که افراد داغديده کودکان و بزرگسالان  سه مرحله سوگواري را مي‌گذرانند که هريک با مجموعه پاسخ‌هاي متفاوتي مشخص مي‌شود. با اين حال در واقع، افراد از نظر رفتار و زمان‌بندي بسيار تفاوت دارند و اغلب بين اين واکنش‌ها پس و پيش مي‌روند. فرايند سوگواري را به جاي مراحل مي‌توان به صورت يک رشته تکاليف در نظر گرفت اعمالي که بايد انجام شوند تا فرد بهبود يابد و به زندگي خشنود‌کننده برگردد.

1 - پذيرفتن واقعيت فقدان

2- پايان دادن به عذاب سوگ

3 - سازگار شدن با دنياي بدون فرد عزيز

4- برقراري پيوندي دروني با متوفي و ادامه‌دادن زندگي

برطبق اين ديدگاه، افراد مي‌توانند براي چيره‌شدن بر سوگ، گام‌هايي را برداند.

اجتناب :  

فرد بازمانده بعد از شنيدن خبر، دچار شوک و بعد ناباوري مي‌شود که ممکن است چند ساعت تا چند هفته ادامه يابد. احساس کرختي ، وظيفه (بيهوشي هيجاني) را بر عهده دارد و اين در حالي است که فرد اولين تکليف سوگواري را آغاز مي‌کند : به طور دردناکي از اين فقدان آگاه مي‌شود.

مواجهه :

وقتي فرد سوگوار با واقعيت مرگ مواجه مي‌شود، اندوه او بسيار شديد است. او اغلب دچار واکنش‌هاي هيجاني شديد مي‌شود که از جمله آن‌ها مي‌توان به اضطراب، غم، اعتراض، خشم، درماندگي، ناکامي، دست کشيدن از فعاليت، و حسرت‌کشيدن براي عزيز از دست‌رفته اشاره کرد.

پاسخهاي رايج عبارتند از :

مرور جبري شرايط مرگ، پرسيدن از خود که چگونه ممکن بود از آن جلوگيري شود، و جستجوي معني در آن.

گرچه مواجهه دشوار است، اما فرد سوگوار را قادر مي‌سازد تا با تکليف دوم دست به گريبان شود. پايان دادن به عذاب سوگ. فشار اندوه ناشي از عدم امکان پيوستن دوباره به متوفي، فرد سوگوار را به اين واقعيت نزديک‌تر مي‌کند که عزيز وي ازدست رفته است. بعد از صدها يا شايد هزاران لحظه دردناک از اين نوع، فرد داغديده درک مي‌کند که رابطه بايد از حضور جسماني به بازنمايي ذهني تبديل شود. در نتيجه، سوگواري به تکليف سوم پيشرفت مي‌کند. سازگاري با دنيايي که در آن فرد متوفي وجود ندارد.

ترميم :

سازگار شدن با فقدان ، چيزي بيش از تکليف هيجاني دروني است. فرد داغديده بايد به عوامل استرس‌زايي که پيامدهاي ثانوي مرگ هستند نيز بپردازد – غلبه بر تنهايي با رفتن به سراغ ديگران، تسلط يافتن بر مهارتهايي 

مانند امورمالي يا آشپزي که متوفي انجام  مي‌داد ، بازسازي زندگي روزمره بدون فرد عزيز، و تجديد نظر در هويت

خويش از همسر به بيوه يا از والد به والد فرزند متوفي.

بر طبق ديدگاهي جديد به نام مدل فرايند دوگانه مقابله با فقدان، مقابله موثر ايجاب مي‌کند که افراد بين پرداختن پيامدهاي هيجاني فقدان وتوجه به تغييرات زندگي نوسان کنند که وقتي اين کار به صورت موفقيت‌آميزانجام شود، اثر ترميم‌کننده و شفابخش دارد.

پس و پيش رفتن موقتا موجب حواسپرتي و رهايي از اندوه دردناک مي‌شود.پژوهش‌هاي زيادي نشان مي‌دهند که مواجه شدن با سوگ بدون رهايي و تسکين، عواقب جدي براي سلامت جسماني و رواني دارد. هماهنگ با مدل فرايند دوگانه، در تحقيقي که سالخوردگان بيوه در 6 ، 18 ، و 48 ماه پس از مرگ همسرشان ارزيابي شدند، هردو فعاليت‌هاي فقدان‌گرا و ترميم‌گرا در طول داغديدگي روي دادند. همانگونه که پيش بيني شده بود ، فعاليت‌هاي ترميم‌گرا- مانند ديدار با دوستان، مشارکت در خدمات مذهبي، و فعاليت‌هاي داوطلبانه استرس سوگ را کاهش دادند.

وقتي اندوه فروکش مي‌کند، انرژي هيجاني به طور فزاينده‌اي به سمت تکليف چهارم هدايت مي‌شود برقراري پيوندي نمادي با متوفي و ادامه دادن زندگي بوسيله برآورده‌ساختن مسئوليت‌هاي روزمره، پرداختن به فعاليت‌ها و هدف‌هاي جديد، نيرومندکردن پيوندهاي قديمي، و برقراري روابط جديد. در روزهاي خاصي مانند جشن‌هاي خانوادگي يا سالگرد مرگ، واکنش‌هاي سوگ آشکار مي‌شوند و به توجه نياز دارند، اما رويکرد سالم و مثبت به زندگي را مختل نمي‌کنند.          

سرطان

سرطان‌نوعی‌بیماری‌است‎که‌باپرورش‌سلول‌های‌نابهنجاریاجهش‌یافته‌ای‌مشخص‌می‌شودکه، ممکن‌است‌درهرنقطه‌ای‌ازبدن‌ریشه‌بدوانند: درخون، استخوان‌ها، دستگاه‌گوارش، ریه‌ها، واندام‌های‌تناسلی.

اعتیادازگذشته تاکنون دچارتغییرات زیادی شده است. قبلا ازاین واژه فقط درمواردی به کارمی رفت که فردی وابسته به موادمخدرمی شد. به تدریج موارددیگری هم به این کلمه اضافه شدمثل اعتیادرفتاری، اعتیادبه فضای مجازی، اعتیادجنسی که البته اعتیادجنسی زیرمجموعه ای ازاعتیادرفتاری است. همچنین اعتیاد به بازی های کامپیوتری نیزبه جمع این لیست اضافه شده است. نوع دیگری هم به عنوان اعتیاد در نظر گرفته شده به نام اعتیادبه قمار.

صفحه1 از3

تبلیغات

   

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن