زمین زندگی بخش

31 خرداد 1398
نویسنده:  

با افزایش جمعیت زمین مهم‌ترین مسئله بشر برای زندگی، مکانی برای زیستن است و تا به امروز با وجود پیشرفت‌های گسترده بشر هیچ سیاره دیگری کشف‌نشده که به اندازه زمین زندگی‌بخش زندگی انسان‌ها باشد.

 

از سال‌های دور انسان از کوه، دشت و دریا به نفع خود بهره‌برده‌است. اگر به جنگل‌ها، بیابان‌ها، کوه‌ها و دشت‌ها و دریاها نگاه کنیم، ردپای بشر را می‌بینیم و مشاهده‌می‌کنیم که هر جز از اجزای زمین چگونه در خدمت انسان بوده است. همان‌طور که خداوند در قرآن کریم می‌فرماید:

«اللَّهُ الَّذِي خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَأَنْزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَأَخْرَجَ بِهِ مِنَ الثَّمَرَاتِ رِزْقًا لَكُمْ وَسَخَّرَ لَكُمُ الْفُلْكَ لِتَجْرِيَ فِي الْبَحْرِ بِأَمْرِهِ وَسَخَّرَ لَكُمُ الْأَنْهَارَ»

قرآن کریم

خداست كه آسمان‌ها و زمين را آفريد و از آسمان آبى فرستاد و به وسيله آن از ميوه‏ها براى شما روزى بيرون آورد و كشتى را براى شما رام گردانيد تا به فرمان او در دريا روان شود و رودها را براى شما مسخّر كرد.{۳۲، ابراهیم}

یکی از خدماتی که زمین به انسان عرضه‌داشته محصولاتی است که از دل زمین می‌روید. از روزی که بشر فهمید که می‌تواند بذر گیاهی را بکارد و آن را از زمین برداشت کند، کشاورزی شکل گرفت که قدمت آن به بیش از ده‌هزار سال پیش بازمی‌گردد. امروزه بخش اعظم محصولاتی که از زمین برداشت می‌شوند با دخالت دست بشر تولیدشده‌است.

کشاورز کسی است که مایحتاج انسان را از راه کاشت و برداشت گیاهان و یا پرورش حیوانات بر روی زمین تامین می‌کند. کشاورزی را به‌طورکلی می‌توان به سه دسته طبقه‌بندی کرد؛ دسته اول کسی که در حوزه تولید محصولات کشاورزی مانند غلات و سبزیجات فعالیت می‌کند و او را کشاورز می‌نامند، دسته دوم کسی که در باغ‌ها به پرورش و رشد درختان و تولید محصولاتی که عمدتاً میوه‌ است می‌پردازد و او را باغدار می‌نامند، و دسته سوم کسی که به تولید محصولات حیوانی از راه پرورش حیوانات اهلی می‌پردازد و او را دامدار می‌نامند.

 

رشته مهندسی کشاورزی

با وجود این‌که طبق تحقیقات افراد شاغل در این زمینه تحصیلات مرتبطی نداشته‌اند، اما امروزه در دانشگاه‌ها تحصیل در رشته مهندسی کشاورزی برای همه کسانی که به این رشته علاقمند هستند میسر است.

رشته مهندسی کشاورزی خدمات نوینی را به کشاورزی سنتی ارائه‌داده‌است. از جمله وظایف مهندس کشاورزی می‌توان به ارائه راهکارهایی برای استفاده صحیح و بهینه از زمین‌های کشاورزی، طراحی ابزارآلات و ماشین آلات کشاورزی، نظارت به مراحل مختلف کشاورزی به صورت تخصصی و حرفه‌ای، بررسی شرایط محیطی و استفاده از روش‌هایی برای کاهش اثرات مخرب کشاورزی بر محیط زیست اشاره کرد. امروزه رشته مهندسی کشاورزی در گرایش‌های گوناگونی چون زراعت و اصلاح نباتات، علوم دامی، علوم باغبانی، علوم و صنایع غذایی و گیاه پزشکی ارائه می‌شود.

 

رشته‌ها و مشاغل حیطه کشاورزی برای چه دسته از افراد مناسب است؟

با توجه به ارتباط این شغل با محیط زیست و طبیعت تحصیل و اشتغال در این رشته مستلزم آن است که افراد ارتباط خوبی با طبیعت داشته باشند. روحیه کار تیمی، توانایی کار در شرایط مختلف آب و هوایی و همچنین عمل‌گرایی و انعطاف‌پذیری نیز از ویژگی‌های مهمی است که در موفقیت فرد شاغل در این رشته نقش بسزایی دارد.

از نگاه روان‌شناسی و براساس تست رغبت‌سنجی شغلی هالند، شغل کشاورزی برای این افراد مناسب است: افراد عمل‌گرا که به مشاغل مرتبط با راهکارهای عملی علاقه دارند، افراد هنری و خلاق که تمایل دارند کارشان از قاعده و قانون خاصی پیروی نکند و بتوانند از افکار و عقاید شخصی در کار بهره بجویند، افراد اجتماعی که تمایل به انجام کاری در ارتباط با رفع نیاز دیگران دارند، افراد علمی که به مشاغل نیازمند تفکر و تحقیق در جست‌وجوی راه‌حل‌ها علاقه دارند، و افراد کارآفرین که می‌توانند کارهای چالشی با ریسک بالا انجام دهند.

اگر شما به این رشته علاقمند هستید، می‌توانید در دوره‌هایی که توسط جهاد کشاورزی برگزار می‌شود شرکت کنید و یا در یکی از رشته‌های مرتبط با آن در دانشگاه تحصیل‌کنید.

برگردیم به جمله انسان در خدمت زمین و زمین در خدمت انسان. زمین سال‌های بسیاری در خدمت بشر بوده‌است و امروز بیش از هر زمانی باید به این‌که ما چگونه می‌توانیم در خدمت زمین باشیم تفکر کنیم.

همان‌طور که گفتیم یکی از وظایف مهندسی کشاورزی بررسی اثرات مخرب بر محیط زیست است، اما این تنها وظیفه مهندسی کشاورزی نیست، بلکه محافظت کردن از زمین وظیفه همه‌ی انسان‌ها است.

انسان با کاشتن گیاه، ازبین‌نبردن جنگل‌ها، استفاده به‌اندازه از زمین‌های کشاورزی، آلوده‌نکردن محیط زیست، استفاده‌نکردن از پلاستیک و مواد تجزیه‌ناپذیر، استفاده کمتر از مواد شیمیایی با اثرات زیانبار بر خاک و آب کره زمین، می‌تواند به حفظ زمین کمک‌کند.

برای آن‌که زمین سالیان بیشتری در خدمت بشریت باشد، بهتر است ما نیز از همین امروز به فکر آن باشیم که به زمین خدمت کنیم!

 

نظر شما

تبلیغات

   

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن