سلامت و مشاغل

31 مرداد 1398
نویسنده:  

مامایی

بی‌شک تولد یکی از هیجان‌انگیزترین بخش‌های زندگی بشر است. از گذشته تا به امروز افرادی در مراحل بارداری زنان و درحین زایمان حضور داشته‌اند تا به حفظ سلامتی زنان و فرزندان آن‌ها در مراحل مختلف همچون بارداری، زایمان و تولد و دوران کودکی فرزندان آنها کمک کنند. قدمت این حرفه‌ی مهم و زیبای زندگی برای بشریت به دوره آفرینش آدم و حوا برمی‌گردد. این رشته و شغل که درگذشته دور به صورت سنتی و امروزه به صورت مدرن آن در جامعه وجود دارد، مامایی نامیده می‌شود.

مامایی نیازمند مسئولیت‌پذیری بسیار بالا، صبوری و علاقه به حوزه زنان می‌باشد چرا که ماما با حضور در یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین دوره‌های زندگی زنان نقش مهمی را ایفا می‌کند نقشی که در هر تولد با سلامتی و حفظ زندگی دو فرد یعنی مادر و نوزاد در ارتباط است .

مامایی یکی از رشته‌های گروه علوم پزشکی و بهداشت می‌باشد که درآن دروسی همچون بهداشت، بارداری و زایمان، بیماری های زنان، جنین شناسی، نوزادان و مراقبت‌های مربوط به آن‌ها، تشخیص بیماری های بارداری و تغذیه مادر وکودک و بیماری‌های مربوطه و جراحی مربوط به مامایی به صورت تئوری و عملی تدریس می‌شود. در ایران این رشته تنها برای زنان ارائه می‌شود و فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در مراکز بهداشتی، بیمارستان‌ها، زایشگاه‌ها، مراکز ناباروری و درمانگاه‌ها مشغول به کار شوند و یا به مشاغلی مثل مربی بهداشت در مدارس و مراکز آموزشی ومراقبتی و یا کارشناس بهداشت در مراکز دیگر مشغول به کار شوند؛ از مزایای این رشته می توان به وجود شرایطی برای گرفتن اخذ مجوز و شماره نظام‌پزشکی برای دایرکردن مطب پس از دوره کارشناسی اشاره کرد که قابلیت استقلال شغلی فرد را فراهم میکند و ماما می‌تواند با کسب مجوز به صورت مستقل خدمات درمانی و بهداشتی را ارائه دهد البته لازم به ذکر است که ماما بدون حضور متخصص زنان نمی‌تواند عمل‌های مربوط به زایمان مثل عمل سزارین را انجام دهد.

برای فارغ‌التحصیلان مامایی امکان تحصیل در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری درگرایش‌های مختلف وجود دارد، با داشتن تحصیلات تکمیلی در این رشته به جز مشاغل فوق می‌توانید مشاغلی همچون مدیریت و یا سرپرستی بخش‌های مختلف مراکزدرمانی و بیمارستان‌ها و یا پست‌های مدیریتی در مراکز مرتبط را به دست بیاورید. خوب است بدانید وظیفه‌ی ماما تنها به زایمان محدود نمی‌شود بلکه ماما نقش مهمی در مشاوره‌ی قبل از بارداری و بررسی شرایط زنان در تشخیص بیماری‌ها و بررسی آمادگی فرد برای باردار شدن را به عهده دارد و آگاهی‌های لازم را به افراد می‌دهد. همینطور کنترل بهداشت و شرایط سلامتی مادر و کودک پس از زایمان تا پایان دوره‌ی کودکی نیز در حیطه‌ی فعالیت ماما می‌باشد. مامایی شغلی‌است که با عشق، محبت و صبوری گره خورده‌است و سلامتی روحی و جسمی ماما به دلیل وظیفه‌ی موثر و مهم مشاوره و کمک به مادر در تصمیم‌گیری و تجربه‌ی یکی از مهم‌ترین لحظات زندگی‌اش از اهمیت بالایی برخوردار است. با توجه به نیاز جامعه ومراکز مختلف مرتبط با رشته و شرایط به دست آوردن استقلال شغلی در این رشته موقعیت‌های شغلی مناسبی وجود دارد و با درنظر گرفتن میزان توانمندی فرد، کارشناس مامایی می‌تواند درآمد خوبی داشته باشد. تمام شرایط موجود، این رشته را به یکی از رشته های بسیارخوب برای تحصیل علاقمندان به حوزه خدمات درمانی و بهداشتی زنان تبدیل می‌کند.

 

فیزیوتراپی

یکی دیگر از رشته‌های گروه علوم‌ پزشکی که برای به دست آوردن سلامت جسمی، توان بخشیدن به اندام‌ حرکتی از آن استفاده می‌شود فیزیوتراپی  یا همان طب فیزیکی می‌باشد. درمانگر در این روش از عوامل فیزیکی و مکانیکی برای درمان و توانبخشی استفاده می‌کند

در فیزیوتراپی از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود؛ استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی که از امواجی مثل امواج فراصوت، ماورابنفش و مادون قرمز و تحریک‌های الکتریکی در آن‌ها استفاده می‌شود که این روش الکتروتراپی نام دارد. استفاده از حرکت‌های ورزشی پزشکی که حرکت‌ درمانی نامیده می‌شود که مانند دیگر روش‌های توانبخشی مبنای علمی دارد

استفاده از ماساژ که به صورت تخصصی توسط فیزیوتراپیست انجام می‌شود. این روش، روشی با قدمت بسیارزیاد است که از گذشته دور مورد استفاده انسان‌ها بوده است. همچنین استفاده از روش هیدروتراپی(آب درمانی) که در استخرها،حوضچه‌های آب گرم و یا آب‌های معدنی انجام می‌شود.

از فیزیوتراپی در درمان دامنه‌ی وسیعی از بیماری‌ها و ناتوانی‌ها استفاده می‌شود و نقش بسزایی در بازگرداندن توانایی افرادی که به هر دلیل در نواحی مختلف اندام‌های‌حرکتی خود ناتوان شده‌اند دارد.

از جمله بیماری‌هایی که در درمان آن‌ها از فیزیوتراپی استفاده می‌شود می‌توان به بیماری های ارتوپدی و روماتولوژی (بیماری ها و ناتوانی های مرتبط با استخوان، عضلات و مفاصل)، بیماری های اعصاب، بیماری های تنفسی، قلب و عروق و همچنین در توانبخشی پس از انجام جراحی‌ها و یا مشکلات و ضایعات ورزشی و توانبخشی به معلولان جسمی و حرکتی اشاره کرد.

عمده دروسی که در این رشته تدریس می‌شود فیزیولوژی و آناتومی می‌باشد چرا که فیزیوتراپیست باید به صورت تخصصی با تمام قسمت‌های بدن انسان آشنا شود، آشنایی با روان‌شناسی نیز یکی از نیازهای اساسی فیزیوتراپیست می‌باشد زیرا افرادی که به فیزیوتراپیست ارجاع داده می‌شوند در مراحل آسیب‌ پذیری از زندگی خود قرار دارند و بعضی درمان‌های فیزیوتراپی نیازمند مراجعه مستمر و طولانی‌مدت است به همین دلیل فیزیوتراپیست باید صبر و حوصله بسیارزیادی داشته باشد و نسبت به آسیپ پذیری روحی مراجعان نیز آگاه باشد.

به صورت کلی هدف این رشته از میان برداشتن مشکلاتی است که باعث ناتوانی در اندام‌های حرکتی افراد شده است. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در بیمارستان‌ها، بهزیستی، سازمان‌ها و مراکز فیزیوتراپی مشغول به کار شوند و یا در صورت داشتن شرایط لازم اقدام به تاسیس مرکز فیزیوتراپی کنند.

به دلیل گسترده بودن دامنه‌ی درمانی این رشته در بیماری‌های مختلف بازار کار و موقعیت های شغلی خوبی برای این رشته وجود دارد و با در نظرداشتن میزان توانمندی و رزومه کاری، فیزیوتراپیست می‌تواند درآمد بسیارخوبی داشته باشد.

درنهایت باید توجه داشته باشید که فیزیوتراپیست شدن مستلزم صبر و حوصله و علاقمندی به این رشته است به دلیل آن‌که افراد از تمامی گروه‌های سنی می‌توانند جزء بیماران مراجعه‌کننده به فیزیوتراپیست باشند؛ از نوزادان تازه متولد شده با مشکلات جسمی تا سالمندانی که با از کارافتادگی بعضی اندام هایشان نیاز به توانبخشی دارند جزء مراجعان کلینیک های فیزیوتراپی هستند.‌

رشته‌ی اعضای مصنوعی (ارتز و پروتز سازی)

یکی دیگر از رشته‌هایی که در این بخش به آن می‌پردازیم رشته‌ی ارتوپدی فنی یا همان ارتز و پروتز است (orthotic and prosthetic ) که شاید شما آن را با نام رشته اعضای‌مصنوعی  نیز شنیده باشید. اولین سوال این است که ارتز و پروتز به چه چیزهایی می‌گویند؟ در توضیح ساده‌ی ارتز می‌توان گفت به تمام وسایلی که به افراد آسیب دیده و معلول و یا بیماران کمک می‌کند تا از اندام آسیب دیده خود بتوانند استفاده کنند و استقلال از دست‌رفته خود را دوباره به دست بیاورند و یا تا زمان بهبود اندام، حرکت آن را محدود وکنترل کرده و یا در طولانی مدت شکل آن را تغییر دهد ارتز یا بریس ( orthotic or brace ) گفته می‌شود. بسیاری از وسایل کمکی که می‌شناسیم مثل واکر، ویلچر و یا بریس‌های دست، شانه، ستون فقرات و حتی کفی های طبی جز دسته‌ی ارتزها هستند که به دو صورت از قبل آماده شده در داروخانه‌ها و یا انواعی که به صورت قالب اندام بیمار ساخته می‌شوند وجود دارند.

پروتزها اندام مصنوعی هستندکه افراد دچار نقص عضو پس از از دست دادن یکی از اعضای بدن خود در اثر بیماری، جنگ، تصادف و غیره از آن به عنوان جایگزین اندام استفاده می‌کنند که انواع مختلفی دارند مثل پروتزهای زیبایی که همان‌طور که از نام آن پیداست فقط جنبه‌ی‌زیبایی دارند و یا پروتزهای مکانیکی و الکترونیکی که محرک هستند و به افراد پس از نقص عضو در مستقل شدن کمک فراوانی می‌کنند به عنوان مثال یکی از انواع شایع که اصطلاحا به آن پا یا دست مصنوعی می‌گویند که از جنس های مختلفی مثل چوب، پلاستیک و غیره وجود دارد، کی از انواع پروتزها می‌باشد.

کار یک ارتوپد فنی یا همان ارتزیست پروتزیست بررسی و ارزیابی وضعیت مراجعه‌کننده ،طراحی کردن و ساختن ارتز و پروتز، آموزش چگونگی پوشیدن و استفاده از آن‌ها و بررسی و مشخص کردن مدت زمان لازم برای استفاده از ارتز یا پروتز موردنظر برای بیمار است.

مهم‌ترین دروسی که در این رشته باید یاد گرفته شود دروس مرتبط با آناتومی و فیزیولوژی بدن، علم حرکت‌شناسی و اروتز و پروتز سازی است، این رشته‌ی نوین در ایران با نام کارشناسی اعضای مصنوعی و وسایل‌کمکی ارايه می‌شود، البته برای این رشته ظرفیت پذیرش بسیار کمی در دانشگاه‌های کشور وجود دارد. با توجه به تعداد محدود فارغ التحصیلان این رشته، بازارکار و شرایط شغلی بسیار خوبی برای این رشته وجود دارد. فارغ التحصیلان می‌توانند در سازمان بهزیستی، بنیاد جانبازان و بیمارستان‌ها و یا درکلینیک‌های خصوصی ارتوپدی فنی مشغول به کار شوند و یا درصورت داشتن شرایط لازم اقدام به تاسیس کلینیک ارتوپدی فنی کنند. اگر به رشته‌هایی که ترکیبی از علم و دانش و کارعملی هستند و دروس آناتومی و فیزیولوژی بدن علاقه دارید این رشته می‌تواند یکی از گزینه‌های خوب برای شما باشد.

نظر بدهید 256  بازدیدها
برچسب ها
مهشید نوری نژاد

نظر شما

تبلیغات

   

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن