من یار مهربانم

30 آبان 1398
نویسنده:  

براي هر فرد، داشتن رابطه صميمانه، وجود ارتباطات اجتماعي مناسب و کسب موفقيت در کارهاي مورد نظر و دستيابي به اهداف از پيش تعيين شده بسيار مهم است

و اين چيزي است که در دنياي امروز اهميت بالايي دارد و نقش مهمي در داشتن احساس رضايت از خود و شادابي انسان‌ها دارد. مسلما رسيدن به اين خواسته‌ها نياز به آگاهي و يادگيري و بکاربستن آنچه آموخته شده است، دارد. بشر از ابتداي تولد تا پايان عمر تحت تاثير فراگيري و آموزش است. چه آموزش‌هاي ساده و ابتدايي و چه آموزش‌هاي سخت و پيچيده. کودک مي‌آموزد که چگونه توجه ديگران را به خود جلب کند و آنان را وادار به برآورده کردن نيازهايش کند. اين يادگيري در طي کوشش و خطا و يادگيري مشاهدهاي رخ مي‌دهد. بعدها با رفتن به مدرسه و ديدن همسالان خود و توجه به معلم، بخش ديگري از يادگيري اتفاق مي‌افتد. وقتي مستقل مي‌شود آموختن باز هم ادامه دارد، فقط از حالتي به حالت ديگر تغيير مي‌کند.

اين امر تا اخر ادامه دارد و اگر خوب دقت کنيم در اکثر روزهاي زندگي خود به گزينه ” آهان” برخورد مي‌کنيم. يعني موضوعي هست که ما به تازگي آن را درک کرده‌ايم. اغلب افرادي که دچار تحول و تغيير و پيشرفت شده‌اند از درک مطالب خاص اما ساده آن هم به يکباره ياد مي‌کنند. بعضي از افراد در اطراف خود کساني را دارند که بتوانند از آن‌ها ياد بگيرند، ولي بعضي‌ها از اين نعمت محرومند. البته اگر در اطراف خودمان کسي را داشته باشيم که بتوانند هميشه موضوعات جديدي براي ما داشته باشند، جاي بسي خوشبختي است. اما موضوع مهم فيلترينگ است، يعني آنچه ديگران بصورت کلامي در اختيار ما قرار مي‌دهند از فيلتر درک و فهم آنان عبور کرده و تفسير شده و ما نمي‌دانيم که مطلب مورد نظر از فيلتر چند نفر عبور کرده و چقدر تغيير کرده، با اصل مطلب چقدر فرق دارد. در بعضي مواقع مطالب، حتي کاملا اشتباه و برعکس انتقال داده شده‌اند. يا گاهي ما درگير اختلاف نظر و تفاوت سليقه افراد شده‌ايم و در نهايت براي تصميم‌گيري دچار شک و ترديد شده‌ايم.

وقتي براي کاري نياز به همفکري داريم و از ديگران کمک مي‌گيريم، ترس بسراغ‌مان مي‌آيد، دچار مقايسه و سرزنش مي‌شويم، مورد قضاوت قرار مي‌گيريم و گاهي آزرده خاطر مي‌شويم و ترجيح مي‌دهيم که کار خودمان را انجام دهيم تا اينکه مورد اتهام واقع شويم. بعضي اوقات موضوع مورد نظر ما بگونه‌ايست که براي ما در ان موقع اهميت بالايي دارد اما شايد براي ديگران پيش پا افتاده و بي‌اهميت، حتي تمسخرآميز باشد و ما از طرح آن شرم داشته باشيم.

 بدنبال کسي يا چيزي مي‌گرديم تا حال ما را خوب کند. چه کسي بهتر از کتاب، اين يار مهربان، که دانا وخوش بيان است! کتاب يک دوست جامع و خاضع و دانا و تواناست.

 

وقتي مي‌خواهم کتاب بخوانم لازم است همه جا ساکت باشد و من باشم و او، يک خلوت دو نفره. چشم در چشم کتاب، سراپا مي‌شوم چشم و تماشايش مي‌کنم. او مي‌گويد و مي‌گويد و مي گويد. من با هر ورقش به دياري مي روم، جايي را مي‌بينم، با کسي آشنا مي‌شوم که مختص درک و تصور من است. بيشترين سکوت عمرم را موقع کتاب خواني دارم و بيشترين حرف شنوي را زمان مطالعه دارم. کتاب بي‌صدا، بيشترين حرفها را دارد!!

براي من هر کتاب چهره‌اي دارد و لحن و آوايي. بعضي از کتاب‌ها صداي صميمانه‌اي دارند و با نگاهي مهربان حرف‌هايشان را مي‌زنند و بعضي حالت آمرانه دارند و با حالت قاطعانه‌اي تذکر مي‌دهند و بايد و نبايدها را گوشزد مي‌کنند، بعضي با ملايمت  ايرادم را مي‌گيرند و نصيحت مي‌کنند و بعضي با بغض  قصه‌اي را برايم روايت مي‌کنند و برخي ديگر با صدايي رسا حماسه‌هاي سرزمينم را يادآوري مي‌کنند. دسته‌اي ديگر طنازانه حس عشق را در من زنده مي‌کنند. گروهي از آنان هم با گشاده‌رويي و لبخند دنيا را براي لحظه‌اي هم که شده جاي بهتري مي‌کنند و مرا شاد مي‌کنند. من همه آن ها را دوست دارم. چون هر کدام گرهي را مي‌گشايند. کتاب مي‌تواند خلوت و تنهايي مرا پر کند و ياد بدهد و در ازاي آنچه به من داده هيچ چيز طلب نمي‌کند.

جامعه ما از گذشته‌هاي دور تا کنون اهل ادب و هنر بوده و هست. در گذشته ادبيات کهن ما مملو از شعر و تمثيل، مسير درست زندگي را با پند و اندرز به انسان‌ها مي‌آموخته است. امروزه شيوه نگارش‌ها متفاوت شده و پرداختن به اصل موضوع و طرح مستقيم مطالب بيشتر مورد توجه است. به اين ترتيب کتاب‌ها جنبه علمي و آموزشي پيدا کرده‌اند. آموزش‌ها يا توسط معلم انجام مي‌شود و يا کتاب،که البته همراهي اين دو بهترين شيوه آموزش است.

امروزه علاوه بر کتاب، وجود دنياي مجازي، مسير جديدي براي مطالعه باز کرده است، اما نکته قابل توجه اين است که خرده اطلاعات از هم گسسته و متاسفانه گاهي اطلاعات غلط موجب مي‌شود که در افراد انگيزه مطالعه را کم کند. تشويق کودکان به مطالعه کتاب جز کارهايي است که ما بايد انجام دهيم. تا در آينده افراد دانا و توانايي براي اداره جامعه داشته باشيم. افرادي که از دانستن و مطالعه خسته و سيراب نمي‌شوند.

حال و روزتان به نيکي

نظر بدهید 330  بازدیدها
برچسب ها
زهرا خوش لهجه

نظر شما

تبلیغات

   

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن