ایستادگی، آزادی ، خودشکوفایی و سلامت

30 دی 1398
نویسنده:  

وقتي سخن از ايستادگي، آزادي و خودشکوفايي به ميان مي‌آيد نام ايران و ايراني و تاريخ ايران در يادم تداعي مي‌گردد.

هنگامي که سخن از تاريخ ايران مي‌رود، بايد به اين نکته توجه داشت که آيا منظور تاريخ اقوام و مردماني است که از آغاز تاريخ تاکنون در مرزهاي سياسي ايران امروزي زيسته‌اند يا تاريخ اقوام و مردماني است که خود را به نحوي از انحاء ايراني مي‌خوانده‌اند و در جغرافيايي که دربرگيرنده ايران امروز و سرزمين‌هايي که از ديدگاه تاريخي بخشي از ايران بزرگ (ايران‌شهر) بوده‌است زيسته‌اند. گاه تاريخ ايران را از ورود آريايي‌ها که نام ايران نيز از ايشان گرفته شده‌است، به فلات ايران آغاز مي‌کنند. ولي اين به اين معني نيست که فلات ايران تا پيش از ورود آريايي‌ها خالي از سکنه يا تمدن بوده‌است. پيش از ورود آرياييان به فلات ايران تمدن‌هاي بسيار کهني در اين محل شکفته و تعدادي نيز هنوز شکوفا بودند.

روند رو به رشد ايران را که بررسي مي‌کنيم، در تاريخايران کهن تاکنون تغييرات فرهنگي و آيين‌مندي‌ها مرتبط با اقوام گوناگون را شاهد هستيم. بطورکلي تاريخ ايران را اصولا به دو بخش کلي تاريخ ايران قبل از اسلام و تاريخ ايران بعد از اسلام تقسيم مي‌کنند که اين‌ها خود نيز به بخش‌هاي کوچک‌تري تقسيم مي‌شوند.

تاريخ ايران قبل از اسلام خود به سه بخش تقسيم مي‌شود:

  •  ايران قبل از آريايي‌ها
  • مهاجرت آريايي‌ها به ايران
  • ايران باستان

پيش از آريائى‌ها اقوام گوناگونى در قسمت‌هاى مختلف فلات ايران مى‌زيسته‌ اند. در تاريخ ايران قبل از آريايي‌ها تمدن‌هاي شهرسوخته (در سيستان)، تمدن ايلام (در شمال خوزستان)، تمدن جيرفت (درکرمان)، تمدن ساکنان تپه سيلک (در کاشان)، تمدن اورارتو (در آذربايجان)، تپه گيان (در نهاوند) و تمدن کاسي‌ها (در کرمانشاه و لرستان) و تپورها در تبرستان (مازندران) در سرزمين ايران بودند.

مي‌توان گفت بزرگ‌ترين تمدن تاريخ ايران دولت عيلام بوده است که سرزمين آن‌ها در جنوب غربى ايران و کمابيش مطابق با خوزستان بوده است. پايتخت عيلام شهر شوش بوده که آثار مربوط به آن‌ها در اين شهر پيدا شده است. ظاهراً بخش‌هاى مختلف در عيلام حکومت‌هاى جداگانه و هر يک پادشاهان مربوط به خود را داشته‌اند.

اين چهار منطقه اَوان، اَنشان، سيمش و شوش بوده‌اند. دولت عيلام غالباً با دولت‌هاى بيشتر تکامل يافته بين‌النهرين يعنى سومرى‌ها، اکدى‌ها، بابلى‌ها و آشورى‌ها در جنگ بوده است. اين دولت در دوره‌اى از تاريخ ايران از بزرگ‌ترين نيروهاى اين منطقه شد. از زمان پيدايش امپراتوران ايران،  عيلام از ولايات خراج‌گزار ايران شد. شهر شوش در اين زمان نيز شهر ثروتمند و با شکوهى بود. زبان عيلامى يکى از سه زبانى بوده است که متون سلطنتى ايران به آن زبان‌ها نگاشته مى‌شده است.

آريايي‌ها شعبه وسيعى از نژاد سفيد هستند که سرزمين اوليه آن‌ها احتمالاً از شمال درياى سياه و خزر تا حوالى رودهاى سيحون و جيحون بوده است. آن‌ها بعدها بخشى به اروپا و دسته‌هائى به سمت ايران و هند حرکت کرده‌اند. در نتيجه به اقوام آسيائى و زبان آن‌ها، هند و اروپائى گفته مى‌شود.

 آريائى‌ به معنى شريف است. آريائى‌هاي هند و ايران مدت‌ها با هم مى‌زيسته‌اند و پس از مدت‌ها از هم جدا شدند و تا قبل از جداشدن، افسانه‌ها و سازمان اجتماعى و زبان مشترکى داشتند.

 در کتاب‌هاي تاريخ ايران زمان آمدن آريايى‌ها به ايران را برخى 2000 سال ق‌م و بعضى قرن 14 ق‌م تا قرن 6 ق‌م نوشته‌اند. آريائى‌ها پس از ورود به ايران به طوايف مختلف تقسيم شدند که مهم‌ترين آن‌ها مادها و پارت‌ها و پارس‌ها هستند. نام ايران از اسم آريايى‌ها گرفته شده و به‌ معنى سرزمين آريايى است.

خودشکوفايي و ساختن و سازگاري با شرايط و انعطاف در برابر تغييرات در عين استقامت، صبوري و بردباري را مي‌توان از ويژگي‌هاي برجسته ايرانيان دانست که از ديرباز تاکنون با آن‌ها همراه بوده است و همواره براي خوب زيستن و خوب بودن و خوب ماندن تلاش کرده‌اند. اميد است بتوانيم با مرور روزهاي تاريخي و آداب و آيين ايراني و اسلامي خود بتوانيم در راستاي رسيدن به خودشکوفايي گام موثري برداريم.

نظر شما

تبلیغات

   

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن