چاپ کردن این صفحه

رشته‌ها و مشاغل جذاب ماه

31 فروردين 1399
نویسنده:  

 

 

بازيگري

بازیگری یکی از مشاغلی‌ست که شاید به سبب عشق به شهرت و محبوبیت در بین جوان‌ها طرفداران زیادی داشته باشد چرا كه به صورت کلی زندگی بخشیدن به نقش‌ها و شخصیت‌ها است. هرچه بازیگر اطلاعات بیشتری راجع به رفتار و حالات افراد متفاوت داشته باشد و هرچه بیشتر بتواند با نقش مورد نظر هم‌زیستی کند، موفق‌تر خواهد بود. افراد زيادي بدون داشتن تحصیلات دانشگاهی مرتبط وارد این رشته می‌شوند و گاهي در آستانه كسب شهرت در این زمینه برای موفقیت بیشتر به تحصيل  در حرفه‌ی خود می‌پردازند. در دانشگاه شما می‌توانید با وارد شدن به رشته‌ی بازیگری-کارگردانی  در اين زمينه دانش كسب كنيد و يا می‌توانید در کلاس‌های آزاد شرکت کنید. برای آن‌که در دانشگاه به تحصیل در این رشته بپردازید باید درکنکور سراسری هنر شرکت کنید و رشته بازیگری-کارگردانی را انتخاب نمایید؛ توجه داشته باشید که برای پذیرش در این رشته یک آزمون عملی هم برگزار می‌شود، برای علاقمندان به ادامه‌ی تحصیل در مقطع ارشد گرایش‌های کارگردانی، بازیگری، تهیه‌کنندگی، رادیو، سینما، ادبیات نمایشی و تولید سیما در دانشگاه‌ها ارایه می‌شود. درآمد برای هرکس در این رشته متفاوت و به جایگاه بازیگر بستگی دارد. با توجه به میزان توانایی، شهرت و سابقه‌ی‌کاری درآمد می‌تواند بالاو پایین شود اما بازیگر این فرصت را دارد تا درهر سه عرصه‌ی سینما، تیاتر و تلویزیون فعالیت کند.

حال بهتر است به این موضوع بپردازیم که اساسا بازیگری برای چه افرادی مناسب است؟ و این حرفه چه مهارت‌ها و توانایی‌هایی را می‌طلبد؟

بازیگر باید درک و بیان زبانی مناسبی داشته باشد یعنی توانایی بیان صریح و روشن را داشته باشد و بتواند خوب گوش کند و اطلاعات را دریافت کند، همچنین حافظه خوبی داشته باشد تا بتواند دیالوگ‌ها و اطلاعات را به خوبی به خاطر بسپارد و اما مهم‌تر آن‌که بازیگر باید بتواند به نقش خود جان ببخشد؛ این به معنای آن است که از متن نویسنده تمام آن چیزی که لازم است را دریافت کند، به خاطر بسپارد و وقتی روی صحنه یا جلوی دوربین می‌رود همان شخصیت را زندگی کند که در این راستا هوش و خلاقیت بازیگر و اطلاعات بالای او و توجه به جزییات روحیات و حالات رفتاری افراد متفاوت به او کمک شایان توجهی می‌کند.

همین‌طور بازیگر باید بتواند کار گروهی انجام دهد چون ساخت یک فیلم یا تاتر خوب مستلزم همکاری تیمی قوی است و دیگر این‌که انتقادپذیر بودن بازیگر اهمیت بالایی دارد چرا که ممکن است کارگردان و ... از بازیگر بخواهند به نقش خود چیزهایی اضافه یا مواردی از آن کم کند که با داشتن روحیه‌ی انتقادپذیری و کارتیمی قوی میسر می‌شود. حس قوی داشتن نیز یکی از موارد ضروری برای هر بازیگر است، بازیگر باید با حس قوی و خلاقیت خود احساسات نقش را به خوبی به مخاطب منتقل کند و  در واقع ارتباط بازیگر با نقش و زندگی کردن نقش موجب می‌شود، ارتباط بین مخاطب و نقش نیز به خوبی شکل بگیرد. داشتن همه‌ی این ویژگی‌های لازم و موارد بسیار دیگری که در این متن نمی‌گنجد به موفقیت فرد کمک می‌کند و در انتها یادآور می‌شوم که مانند هر رشته و شغل دیگری تمرین و ممارست بر کار برای بازیگری بسیار مهم است و باید در این راه تلاش بسیاری کرد تا به بازیگری خوب و ماندگار تبدیل شد، به قول سعدی: ”نابرده رنج، گنج میسر نمی‌شود  مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد”

 

مهندسی هسته ای

 بیستم فروردین ماه روز ملی فناوری هسته‌ای است و به همین مناسب این بخش را به رشته‌ی مهندسی هسته‌ای که از رشته‌های جدید امروزه می‌باشد اختصاص می‌دهیم.

انرژی هسته‌ای یکی از انرژی‌های نو می‌باشد و از آن‌جایی که دنیا -به علت تجدید ناپذیری سوخت‌های فسیلی- با بحران کمبود انرژی مواجه است بسیار حایز اهمیت است به طور مثال می‌توان با شکافت  هسته‌ی اورانیوم از انرژی هسته‌ای آن در نیروگاه‌ها برای تولید الکتریسیته استفاده کرد. البته انرژی هسته‌ای به جز حوزه‌ی صنعتی مانند تولید برق در حوزه‌های بسیار دیگری همچون پزشکی، صنایع غذایی، کشاورزی، رادیو دارو ها و صنعت دفاعی کشور نیز کاربرد دارد.

اگر می‌خواهید وارد این رشته شوید لازم است در دبیرستان رشته‌‌ ریاضی فیزیک را گذرانده باشید و یا حداقل سال آخر دبیرستان را در رشته‌ی ریاضی بگذرانید. در دروس تخصصی این رشته دانشجویان با تکنولوژی روز دنیا، نیروگاه‌های هسته‌ای، راکتورهای هسته‌ای، جنبه‌های زیست‌محیطی انرژی هسته‌ای و ... آشنا می‌شوند. البته این رشته در مقطع کارشناسی در تعداد محدودی از دانشگاه‌های سراسری کشور ارایه می‌شود اما اگر در رشته‌هایی همچون مهندسی برق یا مهندسی مکانیک تحصیل کرده باشید نیز می‌توانید در مقاطع بالاتر این رشته ادامه تحصیل بدهید. دانشگاه‌ها این رشته را در مقطع ارشد و دکترا  در گرایش‌های مختلف ارایه می‌دهند.

خوب است بدانید که هدف اصلی این رشته یافتن راهی برای تبدیل کردن نیروگاه‌های هسته‌ای به ایمن‌ترین و اقتصادی‌ترین نیروگاه‌هاست که اثرات مخرب کمتری بر محیط‌زیست داشته باشند، اما به‌صورت اجمالی مهندسین هسته‌ای می‌توانند در زمینه‌ی طراحی راکتورهای هسته‌ای ،تولید رادیوایزوتوپ‌ها برای حوزه پزشکی و صنعتی، مطالعه و تحقیق در زمینه‌ی استفاده از انرژی همجوشی، مدیریت کاربردی پسماندها و زباله‌های رادیواکتیو و مدیریت و گسترش انرژی و موادهسته‌ای فعالیت کنند. تحقیق‌های بنیادی و پژوهش در این رشته به دلیل نو بودن آن اهمیت بسیار زیادی دارد.

از وظایف مهندسین هسته‌ای می‌توان به ساخت تجهیزات اتمی، نظارت بر تاسیسات هسته‌ای، تحقیقات و اهمیت دادن به ایمنی‌کار و داشتن علاقه به تکنولوژی و تسلط به فیزیک، ریاضیات، شیمی و کار با کامپیوتر و همچنین توانایی کار تیمی اشاره کرد.

مهندسین هسته‌ای می‌توانند در سازمان انرژی‌اتمی، نیروگاه‌های هسته‌ای، بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها و پژوهشکده‌های هسته‌ای مشغول به کار شوند، افرادی که در نیروگاه‌ها و یا در آزمایشگاه‌ها فعالیت دارند موظف به پوشیدن لباس‌های ایمنی مخصوصی هستند.

اگر به این رشته‌ی نوظهور علاقمند هستید و روحیه‌ی کار پژوهشی نیز دارید این رشته کاملا مناسب شماست! چرا که این رشته در ابتدای راه است و با توجه به اهمیت انرژی در سطح جهان، چشم‌انداز این رشته وسیع و روشن به نظر می‌رسد.

نظر بدهید 281  بازدیدها
مهشید نوری نژاد

آخرین‌ها از مهشید نوری نژاد

موارد مرتبط

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن