فیلم های شبیه سریال چرنوبیل Chernobyl

31 فروردين 1399
نویسنده:  

به بهانه روز ملي فناوري هسته‌اي بر آن شديم تا فيلم‌هاي سينمايي در اين زمينه را معرفي كنيم.

متاسفاانه علي‌رغم تما مزاياي انرژي هسته‌اي آسيب‌هاي موجود آن كه بشر از آن واهمه دارد را نيز نبايد دور از نظر داشت. سريال كوتاه چرنوبيل كه سعي بر آن داشته تا بتواند از شخصيت‌هاي اصلي واقعه چرنوبيل براي ارايه تصوير مطلوب و واقعي از اين فاجعه به بيننده عرضه كند با نقدهاي متعددي در زمان خود روبرو شده است ولي با اين‌حال مخاطبين زيادي را نيز به خود جذب كرده است. فيلم هاي مطرح در جهان با موضوع انرژي هسته‌اي و خطرات بيولوژيك بسيار زياد هستند. ما به معرفي 5 فيلم پر مخاطب جهان در اين شماره بسنده كرديم.

 

سندرم چین (1979)

نیکلاس کیج  بازيگر معروف با آن كه هميشه سعي داشته خودش را از سياست دور نگه دارد در مورد اين فيلم مي‌گويد: از فیلم سندرم چین چیزهای بسیار بیشتری در مورد فاجعه نیروگاه هسته‌ای یاد گرفتم. اين فيلم با واكنش منفي از سوي صنعت‌گران هسته‌اي مواجه شد، با اين حال در زمان خود مورد توجه خاص منتقدان به جهت بن مايه قوي متن و بازي بسيار ويژه بازيگران قرار گرفت. دو بازيگر مطرح فيلم جک لمون و جین فاندا برنده جایزه اسکار شدند. داستان فيلم قصه زندگي یک گزارشگر با بازی فاندا و فیلمبردار او با بازی مایکل داگلال سار  را روایت می‌کند که در هنگام اجرای یک گزارش شاهد وقوع انفجاری در یک نیروگاه اتمی در کالیفرنیا هستند.

 

 


رشته‌ها  (1984)

دهه ۸۰ با ساخت فیلم های تکان دهنده و ناخوشایندی مانند «وسوسه ها» (The Temptations) و «روز بعد» (The Day After) همراه بود که ماهیت شوکه کننده جنگ‌های هسته‌ای و تاثیرات آن‌ها را به تصویر می‌کشید. فیلم تلویزیونی «رشته‌ها» كه به نوعي پاسخي بريتانيايي به فيلم «روز بعد» بود علاوه بر تاثيرگذاري عميقتر به عواقب بهداشتی، اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی جنگ هسته‌ای به خوبی اشاره کرده است و  فضایی تاریک و سبک روایی تکان دهنده‌ای شبیه سریال «چرنوبیل» دارد. این فیلم با رویکردی مستند گونه به رنج‌های روزانه و بی‌پایانی که یک جنگ هسته‌ای برای مردم عادی به همراه دارد به شکل کاملا واقع بینانه و قابل قبول می‌پردازد. این فیلم نامزد دریافت ۷ جایزه بفتا شده و سازندگان آن برای ساختش از چندین منبع تحقیقاتی کمک گرفتند.

 

دفاع از سرزمین (1986)

فیلمی تحسین‌برانگیز که به نام‌ترین منتقدان آن را قابل ستایش نامیدند از جمله پائولین کیل، منتقد افسانه‌ای سینما، آن را نزدیک‌ترین معادل بریتانیایی به فیلم همه مردان رییس جمهور توصیف کرد که با فضایی بسیار تاریک‌تر و تاثیرگذارتر به مخاطب عرضه شده است. این فیلم عنوانش را از قانونی به همین نام که در سال ۱۹۱۴ در بریتانیا به تصویب رسید گرفته است، قانونی که به دولت قدرت زیادی در طول دوران جنگ می‌بخشید؛ از جمله مصادره ساختمان‌ها و زمین‌های مورد نیاز برای جنگ یا آزادی در اقدامات شبه جنایتکارانه تا بتواند پیوز جنگ باشد. این فیلم سرپوش گذاشتن بر سقوط یک بمب افکن هسته‌ای در یک پایگاه هوایی ایالات متحده در بریتانیا و اتفاقات متعاقب آن را به تصوير مي‌كشد. یکی از اعضای پارلمان بریتانیا که می‌خواهد این موضوع را علنی سازد به دلایلی دیگر خود را در مرکز توجه رسانه‌ها دیده و عقب می‌کشد اما دو گزارشگر به بررسی ماجرا ادامه می‌دهند تا آن که اسناد مربوط به سقوط بمب افکن هسته‌ای را یافته و مامورین دولت سعی می‌کنند مانع از افشای این اسناد شوند.

 

نظر شما

تبلیغات

   

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن