عشق به فهمیدن و فهماندن و مفهوم شدن

26 ارديبهشت 1399
نویسنده:  

دوستی دارم که معلم است اول صفحه‌ی شبکه‌های اجتماعیش نوشته درد  فهمیدن و فهماندن و مفهوم شدن همگی مال من است.

به راستی که در دنیای هجوم اطلاعات به سمت کودکان و نوجوانان فهماندن و انتقال علم به دیگران رنگ و بوی متفاوتی به خود گرفته است و شاید تنها موهبتی که به یک معلم کمک می‌کند تا در مسیر رسالت خود با هدف  پیشرفت دانش آموزان گامی بردارد عشق باشد . در همه دوران‌ها معلم‌ها نقش موثری در زندگی ما داشته‌اند؛ از کلاس‌های مدرسه گرفته تا کلاس‌های کنکور و دانشگاه و هرکلاس دیگری که شرکت می‌کنیم نه تنها با آموختن علم و دانش که همراه با یادگیری ادب، فرهنگ و محبت. اگر شما هم به کار تدریس و شغل معلمی اندیشیده‌اید بهتر است این مطلب را بخوانید!

معلم باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد ؟

 موضوع مهم ویژگی‌هایی است که هر معلم بهتر است داشته باشد؛ ویژگی‌هایی چون اشتیاق و علاقه معلم به آموزش و ارتباط با دانش آموزان، خوش اخلاقی و صبور بودن معلم که باعث شکل گیری رابطه‌ای مثبت بین او و دانش آموزان  و اشتیاق دانش آموز برای یادگیری و برداشتن مانع شرم و خجالت از سوال پرسیدن و برقراری ارتباط با معلم می‌شود چون کار معلم تنها تدریس و آموزش نیست بلکه کنترل کردن کلاس، پاسخ به سوالات، امتحان گرفتن، طراحی سوالات، مدیریت زمان، کلاس و برنامه ریزی درسی برای سال تحصیلی و ارتباط با والدین و ارتباط با مشاورین در جهت بررسی مشکلات دانش آموزان و بطور کلی نظارت کامل بر هر کلاس بر عهده اوست.

و موضوع بسیار مهم دیگر توانایی تدریس و انتقال مطالب است که برای آموزش آن برای معلمین دوره‌هایی برگزار می‌شود و البته تمرین و توانایی خود فرد در این زمینه اهمیت بسیاری دارد.

چگونه وارد این شغل شویم ؟

برای ورود به این شغل بایددر رشته مورد نظر خود وارد دانشگاه‌های فرهنگیان شوید که زیر نظر آموزش و پرورش می‌باشند فارغ التحصیلان این دانشگاه جذب آموزش و پرورش می‌شوند. اما اگر در دانشگاه‌های دیگری تحصیل کرده‌اید و علاقمند به این شغل می‌باشید باید در آزمون‌های استخدامی که برگزار می‌شود شرکت کنید سالانه در صورت نیاز به نیروهای جدید آموزش و پرورش آزمون‌هایی برگزار می‌کند که در صورت قبولی در آزمون، تایید صلاحیت از طریق مصاحبه و همچنین آموزش به معلمین تازه وارد می‌توانید وارد این ارگان شده و به این شغل اهتمام ورزید.

ساعت کاری معلمین با توجه به ساعات کاری مدرسه، سابقه و رشته‌ای که تدریس می‌شود متفاوت است اما به دلیل حقوق و مزایای پایین این شغل در کشور ما معلمین معمولا بصورت تمام وقت در شغل خود و یا با داشتن شغل دوم مشغول فعالیت تمام وقت هستند.

 

زبان پارسی

بیست و پنجم اردی‌بهشت روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی می‌باشد. نام حکیم بزرگ فردوسی درتاریخ درصدر اسامی افرادی است که به زبان فارسی خدمت کرده و در جهت حفظ ارزش آن کوشیده‌اند. چنان که خود فردوسی می‌فرماید :

 بسی رنج بردم در این سال سی    عجم زنده کردم بدین پارسی

همان‌طور که از نامش پیداست این رشته به بررسی آثار ادبی، معانی نثرها و اشعار و به واژگان و گفتار می‌پردازد و به سبب حفظ زبان و ادبیات اصیل کشور اهمیت بسیاری دارد. در طول تاریخ ایران شعرا و افراد فرهیخته بسیاری همچون فردوسی، سعدی، حافظ، مولوی و نویسندگان و شعرای معاصری مانند پروین اعتصامی، جلال آل احمد و عبدالحسین زرین‌کوب  و افراد بسیار دیگری در حفظ زبان و ادبیات فارسی نقش به‌سزایی داشته‌اند.

اگر می‌خواهید وارد این رشته شوید بهتر است ابتدا توجه داشته باشید که در دروس ادبیات، مطالعات و عربی توانمند و دارای نمرات بالا باشید هم‌چنین روابط عمومی خوبی داشته باشید و بتوانید با مشاغل آموزشی و اداری ارتباط برقرار کنید. به خواندن و نوشتن در باب ادبیات ایران علاقمند باشید. این رشته از سال‌های دور به سبب ادبیات غنی ایران در دانشگاه ها تدریس می‌شده است و علاقمندان و طرفداران زیادی نیز دارد

 شما پس از فارغ التحصیلی در رشته علوم انسانی و شرکت در کنکور علوم انسانی می توانید رشته زبان و ادبیات فارسی را انتخاب کنید این رشته در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه های ایران تدریس می‌شود.

چه مشاغلی برای فارغ‌التحصیلان این رشته وجود دارد ؟

بسیاری از فارغ‌التحصیلان این رشته به شغل دبیری وارد می‌شوند و به تدریس در مدارس و یا مراکز و دانشگاه‌ها می پردازند اما مشاغل دیگری در بخش‌های فرهنگی شهرداری، استانداری یا فرمانداری برای افراد وجود دارد . ویراستاری و نقد و ترجمه در بخش‌های مختلف و فعالیت به عنوان کارشناس ادبی در انتشارات از دیگر شغل‌هایی است که با تحصیل در این رشته می‌توان به آ‌ن‌ها مشغول شد. نویسندگی، فعالیت در صدا و سیما فعالیت در چاپ ونشرکتاب و کار درکتابخانه‌ها و مراکز علمی فرهنگی و مراکز پژوهشی کشور از مجموعه‌های دیگری است که امکان فعالیت در آن‌ها برای فارغ‌التحصیلان این رشته وجود دارد.

نظر شما

تبلیغات

   

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن