حال دلت ...

26 ارديبهشت 1399
نویسنده:  

اردیبهشت علاوه بر هوای پاک و عالی ،ماهی پر از چهره های برجسته و مطرح و ماندگار در حوزه های علمی و هنری و ادبیات است .

چهرهایی چون سعدی و شیخ کلینی و.....

اینان در دوره خود سرآمد شدند و از هزاران انسان هم عصر  خود پیشی گرفتند و تا ابد نامشان درخشید. در روزگاری زیستند که فقر وبی سوادی بود .همچنین ظلم و غارت بود. اما آنان عالم و دانا شدند ‌. شاید هیچوقت فکر نمی کردند که اینقدر نامدار شوند ، آنان فقط در مسیری که قدم گذاشته بودند پویا و با هدف حرکت کردند.

در عصر حاضر هر کسی برای خودش ایده الی دارد ،به چیزهایی فکر می کند  که شبیه آرزو هستند ،چیزهایی دست نیافتنی و رمانتیک ،گاهی هم آدم خنده اش میگیرد از تصورات خودش ،گاهی هم غصه می خورد که چقدر از این تصورات دور است.

بعضی‌ هابرای رسیدن به ارزوهایشان کمر همت می بندند و تلاش میکنند . ولی بعضی دیگر نه، فقط می نشینند و حسرت می خورند .دیگران را مقصر می دانند،از همه عصبانی هستند و خشم و کینه ای خاص نسبت به دیگران دارند.کلا فکر می کنند که بقیه حقشان را خورده اند و طلبکارند. اینها بنطرم همیشه در حسرت می مانند.

خداوند به همه انسانها زمان برابر داده است. یک روز ۲۴ ساعته؛ که هر کسی مسئول آن است و اجازه دارد که آنرا تقسیم کند و هر بخشی را برای انجام کاری قرار دهد. آدمها مختارند تا کارها را انتخاب کنند و آن میزان که دوست دارند ، برای آنها وقت بگدارند.

بیایید یک فرد تنبل را فرض کنیم.

او نیز کلی آرزو و خواسته دارد ، خیلی چیزهاست که دلش میخواهد .اما اینکه فقط در حد خواسته و آرزو می ماند ، مهم است .آدم تنبل صبح دیر از خواب بیدار می شود پس بخشی از ۲۴ ساعت را با خواب می گذراند، وقتی هم که بیدار میشود ، مدتی مشغول تصمیم گیری است که برخیزد یا برنخیزد ! اغلب کارهای پیش پا افتاده را بهتر از کارهای اصلی انجام میدهد . برای برخی از کارها که وقت کمی نیاز دارند ، زیاد وقت می گذارد. در حالی که نتیجه افزایش نمی یابد.کارهایی را انتخاب می کند که یا توانش را ندارد یا انجامش باعث پیشرفت او نمیشود. در نهایت هم چون در پایان روز به آرزوهایش نزدیک نشده و آنچه می خواسته رخ نداده، احساس شادی و رضایت ندارد و این احساس را برای فردا ذخیره می کند، و دوباره دیر بیدار میشود و ....

حالا بیایید یک فرد پر تلاش و امیدوار را در نظر بگیریم .معمولا قبل از خورشید بیدار می شود، هنگام طلوع خورشید در مسیر برای رسیدن به محل کار است، او از ۲۴ ساعت مدت کمی را برای خواب استفاده می کنند.در طول روز چندین کار را انجام می دهند. از قبل برنامه ریزی کرده و برای کارها به تناسب اهمیت آنها وقت می گذارد. بدست آوردن نتیجه هم برایش مهم است و کارها را نیمه کاره رها نمی کند. همچنین برای شروع کارها به خودش و تواناییهایش و محدودیت هایش توجه دارد و آنها را می شناسد و از اینکه در بعصی موارد ناتوان است ، شرمنده نیست و سعی در انکار یا کتمان آن ندارد، بلکه می پذیرد که در بخشی ناتوان است.این پذیرش موجب میشود که او با شرایطش کنار بیاید و تمرکزش را بر روی بخشی از تواناییها یش بگذارد و از انها استفاده می کند و کارها را با توجه به ان برنامه ریزی می کند و انجام می دهد. البته خیال پردازانه هم فکر نمی کند ، بلکه واقعبینانه به مسائل می نگرد و حرکت می کند.

او بلد است فکرهای مخرب را که موجب کاهش انگیزه در او می شود را به عقب براند و انگیزه های خود را حفظ می کند ، هر وقت که خسته می شود ، کمی عقب می آید ، می نشیند ، استراحت  می کند و مسیرش را باز بینی می کند .با انرژی دوباره شروع می کند و ....

به آدمهای موفق که نگاه کنی ، زندگی پر از فراز و نشیب داشته اند ، گاهی چشم

های بارانی و گاهی قلبهای مملو از شادی و گاهی لبهای غرق خنده و رضایت از موفقیت بدست آمده دارند. رضایت آنها شاید از نتیجه نباشد .

در حقیقت رضایت  انها از تلاش بی وقفه و صادقانه ایست که داشته اند . انها خودشان می دانند که کم کاری نکرده اند و هیچ مسیر احتمالی را بدون امتحان رها نکرده ند و هیچ زمانی را تلف نکرده اند، و با تمام وجود و امیدوار مسیرشان را پیموده اند . بنظرتان تحسین برانگیز نیست.

این شیوه تفکر و رفتار حتما به انسانها کمک می کند که نتیجه های خوبی دریافت کنند و احساس رضایت داشته باشند .

مثلا اگر کسی حنجره خوبی برای خواندن ندارد، تمام وقت و هزینه اش را صرف خوانندگی کند، احتمالا به نتیجه نمی رسد و شکست را تجربه می کند و احساس درماندگی می کند.

پس بیایید با هم نتیجه گیری کنیم.

حال خوب یعنی رضایت از  خودمان و عملکردمان.

حال خوب وقتی ایجاد می شود که ما به ارزوهایمان برسیم. برای رسیدن به ارزوها باید برای ان برنامه ریزی کرد و طبق آن برنامه ریزی حرکت کرد . برای انجامش باید  توانایی داشت و قبل از ان باید توانائیهایمان را بشناسیم و با خودمان رو راست باشیم. تواناییهای ما همان داشته های ماست .

بزرگی می گفت : با داشته هایت زندگی کن!!!

بنابراین ابتدا با خودمان صادق باشیم و به داشته هایمان توجه کنیم و حرکت کنیم . ارزوها از ما مشتاق ترند تا به اغوش ما برسند وحال دل ما را خوب کنند . 

حال دل همگی خوب!!

نظر بدهید 348  بازدیدها
برچسب ها
زهرا خوش لهجه

نظر شما

تبلیغات

   

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن