گیاهان مقاوم و زیبا

13 خرداد 1399
نویسنده:  

همواره زيبايي طبيعت مي‌تواند روح نواز باشد و احساس انسان را به مطلوب‌ترين شكل ممكن نوازش كند.

کاکتوس گياهي كه بيشتر آن را با خارهايش و سخت بودنش مي‌شناسيم نيز طراوات و زيبايي خاص خود را دارد و امروزه در منازل به عنوان گياه آپارتماني استفاده مي‌شود. اين گياه دارای گونه‌هاي بسیار مختلفی بوده کـه هر کدام ازآن‌ها، ظاهری متفاوت دارند. طبيعت اين گياه به گونه‌اي است كه در آب و هوایی خشک و گرم رشدکرده و بر خلاف تعداد زیادی از گیاهان، بـه آب زیادی نیاز ندارد چرا كه با ذخیره آب در خود، می‌تواند در شرایط بی آبی و خشک‌سالی زنده بماند، همچنين گرچه کاکتوس‌ها، عاشق نور خورشید هستند، اما تعداد زیادی از آن‌ها می توانند در مکان‌هاي سرپوشیده نیز رشد کنند و شايد همين موضوع اين گياه را محبوب علاقمندان به تزئين اتاق با گياهان كرده است.

 

کاکتوس اپونتیا میکروداسیس «کاکتوس گوش خرگوشی»

این گیاه مكزيكي دو بالشتک دارد کـه بـه شکل گوش خرگوش هستند. این بالشتک‌ها پوشیده از تیغ‌هاي قهوه‌اي رنگ هستند. رشد اين گياه از حدود 60 تا 90 سانتی متر است و نور كافي و گرماي مناسب مي‌تواند گل‌هاي سفید و میوه‌هاي بنفش رنگ را بر روي آن نمايان كند.

 

 

کاکتوس ژیمنوکالیسیوم

زیستگاه این کاکتوس خانگی آمریکای جنوبی اسـت. این گیاه فاقد تیغ بر روی جوانه‌هاي گل اسـت و هم در سايه و هم در نور خورشيد مي‌تواند به حيات خود ادامه دهد.

 

کاکتوس مامیلاریا هانیانا «کاکتوس بانوی پیر»

نوعی کاکتوس خاردار درخانواده مامیلاریا اسـت كه مي‌توان گفت از خانواده پرجمعيتي است و حدود ۲۵۰ گونه دارد. این گیاه تیغ و پرز دارد و در خاكي با تركيب شن و با وعده نوشيدن آب هر يك هفته يك بار مي‌تواند در بهار، گل‌هاي کوچک صورتی یا بنفش رنگ بدهد.

 

 

 کاکتوس ستاره‌ ای «آسترو فیتوم آستریاس»

کاکتوس ستاره‌اي با کرک‌هاي سفید و نقاط سفید رنگ کوچک با شكلي 8 پر كه در فصل بهار، یک گل بـه رنگ زرد می‌دهد. این کاکتوس تنها ۵ تا 15 سانتی‌متر قطر دارد و مناسب نگه‌داری در خانه اسـت.

 

 

کاکتوس عید پاک

این کاکتوس برزيلي در اواخر زمستان و اوایل بهار گل‌هايي بـه رنگ سفید، نارنجی و بنفش کم رنگ مي‌دهد و  تیغ‌هاي این گیاه بر روی یک دیگر انباشته شده‌اند وكه زيبايي خاصي به آن مي‌دهد.

  

کاکتوس کریسمس

این کاکتوس اغلب با کاکتوس شکرگزاری اشتباه گرفته می‌شود. کاکتوس کریسمس در اواخر زمستان گل می‌دهد. گل‌هاي آن بـه رنگ قرمز درخشان اسـت. بـه این گیاه زیاد آب ندهید، زیرا باعث خشکی ریشه‌ها می‌شود. این گیاه با محیط‌هاي کم نور سازگار مي‌شود، اما گل‌ها با نور بیشتر سازگار هستند.

 

 

 کاکتوس ماه

اين گياه آمريكاي جنوبي به چانه نیز معروف است. در اندازه، رنگ‌ها و شکل‌هاي مختلف وجود دارد. یک نوع محبوب آن کاکتوس هیبوتان اسـت. رنگ قرمز روشن، صورتی، زرد و نارنجی وجود دارد. این گیاه را در لب پنجره و در معرض نور قرار دهید.

 

کاکتوس ساگوارو

كاكتوس قد بلند با ارتفاع ۱۲ متر كه رشد آن بـه آرامی صورت می‌گیرد. این بدان معنی اسـت کـه می‌توان آن‌را سال‌ها درون خانه نگه‌داری کرد. با ظاهري استوانه‌اي بومی کویر سونوران بوده و نیاز بـه نور فراوان دارد. اگر این گیاه را در محیط خانه نگه می‌دارید، آن‌را در برابر نور مستقیم خورشید قرار دهید.

نظر شما

تبلیغات

   

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن