روانشناسی و سینما

13 خرداد 1399
نویسنده:  

همواره و در هر حيطه كه با انسان در ارتباط است روان‌شناسي حرفي براي گفتن دارد. فيلم‌ها داستان‌هاي روايت شده از زندگي انسان‌ها و تعاملات آن‌ها هستند.

 

داستان فیلم یک بی آر

درباره دختری به نام سارا است که برای شروع زندگی جدید به لس آنجلس می‌رود اما همسایه‌های او، آن چیزی که به نظر می‌آید نیستند. يك شب در حالي كه صدايي مي‌شنود از خواب بيدار شده و در جستجوي صدا كه خود جاي تحليل دارد مي‌رود و متوجه حضور يكي از همسايه‌ها در خانه خود مي‌شود. همسايه او با بستن و تزريق دارو به سارا در حالي كه در راهرو به همسايه ديگر پناه برده و آن همسايه هم با مرد همسايه همراه است بيهوش مي‌شود. سارا زماني كه به هوش مي‌ايد لباس خاصي بر تن دارد و در اتاقي تحت نظارت است. به جهت هوشي كه دارد در تعاملات اوليه با زندانبان خود متوجه ‌مي‌شود كه اگر مي‌خواهد درد زيادي نكشد بايد دردي را كه به او تحميل مي‌كنند بپذيرد. رييس آن مجموعه كه در انتهاي داستان متوجه مي‌شويم رياست اصلي كارتل و بنياد بزرگتري است كه كل محله يا به تعبيري كل جهان را مديريت مي‌كند از رفتار درماني و دريافت پاداش در صورت رفتار صحيح صحبت مي‌كند و شرطي شدن در روانشناسي را به خوبي مي‌توانيم در اين فيلم ببينم. هرچند كه اين فيلم در بحث اجتماعي و جامعه شناسي و سياسي و اقتصادي حرف زيادي براي گفتن دارد.

كارگردان: دیوید مارمر

سال ساخت: 2019

محصول کشور: آمریکا

ژانر:  وحشت و هیجان انگیز

بازيگران: نائومی گراسمن، جایلز ماتی، آلن بلومنفلد، تیلور نیکولز , آندرئا گابریل

 

 

داستان فيلم پلتفرم

داستان مربوط به یک سازه عمودي مطبق است که تعداد زیادی انسان در آن زندانی هستند. از بالاترین طبقه (طبقه اول) تا پایین‌ترین طبقه (طبقه ۳۳۳) در هر سلول ۲ نفر برای یک ماه زندگی می‌کنند و تا وقتی یکی از آن‌ها از بین نروند با هم هستند. انسان‌ها به خواسته خود در اين سازه محبوس هستند هرچند تعدادي دوره محكوميت زندان خود را طي مي‌كنند. سکویی برای غذارسانی به زندانیان وجود دارد که هر روز مقدار زیادی غذا روی آن وجود دارد كه بر اساس سلیقه تمام زندانیان که در ابتدای ورود از آن‌ها پرسیده شده‌است، به زيباترين شكل تزئين و اماده شده است.  این سکو از طبقه اول شروع به حرکت می‌کند و در هر طبقه (سلول) چند دقیقه توقف می‌کند تا افراد از آن تناول كنند ولی اجازه ندارند از غذاهای روی سکو برای خود ذخیره کنند و فقط می‌توانند از آن بخورند. در اين فيلم به خوبي طبقات اجتماعي و قوانين و قواعد اجتماع كه گاهي اخلاقيات را جابه جا مي‌كند تا بقا ادامه پيدا كند به خوبي به نمايش درآمده است.

كارگردان: گالدر گازتلو-اوروتیا

سال ساخت: 2019

محصول: كشور اسپانيا

ژانر: علمي، تخيلي، ترسناك، مهيج

بازيگران: ايوا ن موسيج، اميلو باله سوكا، الكساندرا ماسانكاي

نظر بدهید 240  بازدیدها
برچسب ها
علی علیزاده

نظر شما

تبلیغات

   

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن