ورزش پهلوانی

13 خرداد 1399
نویسنده:  

اگر از پدربزرگ های خود در مورد ورزش پهلوانی و زورخانه ای بپرسید ساع تها حرف برای گفتن دارند. این نوع ورزش ریشه در گذشت ههای بسیار دور فرهنگ ما دارد.

 

بزرگانی چون محمود بن ولی الدین خوارزمی ( پوریای ولی( پهلوان قرن هشتم قمری و جهان پهلوانان غلامرضا تختی، مصطفی طوسی، ضیاءالدین میرقوامی و عباس زندی پهلوانان دوران معاصر در دامان ورزش زورخانه ای پرورش یافته و نام نامی شان همواره بر فراز آسمان ایران زمین میدرخشد ورزش و انجام حرکات پهلوانی جزو فعالیتهای اصلی روزمره ایرانیان در دوران باستان بوده است. در آن دوران ورزشکاران بسیار ارزشمند بودند و این ورزش آمیخته با اخلاق و جوانمردی بود. در واقع قدرت بدنی و شجاعت روحی و طبع بلند از خصوصیات بارز ورزشکاران به شمار میرفت.

ورزشهای زورخانه ای نام دیگر ورزشهای باستانی ایرانیان است. جایی که در آن به ورزش باستانی می پردازند زورخانه نام دارد همچنین در زورخانه علاوه بر ورزش زورخانه ای کشتی پهلونی نیز گرفته میشود. این ورزش در زمان های گذشته به نام (زورخانون) معروف بوده است.

در زمان گذشته ورزشکاران در حالی به این ورزش روی آوردند که سخ تگیرترین حکومت ها بر آ نها سلطه میکردند، اما آ نها با هدایت مرشد به تمرین می پرداختند که با پیروی از پهلوانان و دلاوران افسانه ای دورۀ باستانی و الهام گرفتن از پیشوای نخستین شیعیان و جوانمردان، خُلق و خوی مردانگی و مروت و جوانمردی را در ورزشکاران ایجاد . این ویژگی های نیکو در قالب شعرها و داستان هایی به صورت آهنگین و به همراهی ضرب زورخانه  که مهمترین ساز این نوع موسیقی است، برای تهییج ورزشکاران در هنگام ورزش از سوی «مرشد » خوانده میشود. ورزشک‌اران هماهنگ با موسیقی و نوای مرشد، جست و خیز می کنند و حرکات زیبای گروهی یا فردی به نمایش می گذارند.

ورزش باستانی در بین ورزشک‌اران به احترام و ادب معروف است و با اصول زیادی دارد. مثلا تمامی حرکات با اجازه از پیشکسوتان زورخانه که به رخصت گرفتن معروف هست انجام میشود. شعار ورزش باستانی پرورش روح و جسم است. یکی دیگر از اصلی ترین آداب زورخانه این است که ورزشکاران باید مواردی را از قبیل (فروتنی و از خود گذشتگی-مروت-مردانگی-سفره داری-پاکیزگی-کمک به فقرا و تنگدستان و دیگر صفات شامل پهلوانی) را رعایت کند.

 

اصلی ترین حرکات در ورز ش های زورخانه ای

شنو رفتن و نرمش میل گرفتن، پازدن می باشد.ورزش های زورخانه ای با رخصت گرفتن و ورود به گود با دویدن شاطری شروع میشود که نوعی حالت دویدن آرام است. عضلات اصلی درگیر، اندام های تحتانی شامل چهارسر ران، کشاله ران، ساق و کف پا است. در عین حال عضلات دست ها و شانه ها نیز به دلیل حرکات دست ها درگیر حرکت هستند.

در مورد شنا رفتن، انواع سرنوازی و پیچ آن کاملا منحصر به فرد بوده و تنها در این ورزش وجود دارد. عضلات درگیر در این شنوها عضلات کمربند شانه ای، دوسر و سه سر بازویی، قدامی و خلفی ساعد، کف دست و عضلات اصلی پشتی هستند. در شنای پیچ علاوه بر عضلات مذکور، عضلات راست و مایل شکمی نیز درگیر می شوند.

 

سایر حرکات در ورزش زورخانه ای

 

  • سنگ گرفتن: دو تخته بزرگ معمولاً هشتاد کیلویی هستند که به نشانه سپر جنگی هستند و ورزشکار خوابیده و بمانند پرس سینه با آن ها ورزش میکنند. سنگ، سنگی نترین وسیله ورزشی در زورخانه است که حرکت آن به صورت خوابیده انجام م یشود، پس فشار از روی کمر برداشته شده و عضلات اصلی درگیر، عضلات کف دست، عضلات قدام و خلف ساعد، دوسر و سه سر بازو و کمربند شانه ای است. با توجه به حرکات پاها و غلت زدن، عضلات اصلی پشتی، کمری و شکمی کاملا درگیر می شوند.

 

  • چرخ زدن: ورزشکار دو تا دستان خود را کاملاً باز کرده و علاوه بر جرخیدن بر دور خود کی دایره ی بزرگ به جهت عقربه های ساعت هم تشیکل میدهد. زمان چرخ معمولاً بین کی دقیقه تا سه دقیقه است. در چرخ عضلات دوقلو، کف پا و پشتی و مورب شکمی کاملا فعال هستند.

 

  • میل بازی: ورزشکار دو تا میل به وزن یک تا دو کیلو را بلند کرده و آ نها را با حرکات نمایشی به هوا پرتاب کرده و دوباره آنا میگیرد. این قسمت که هماهنگی عصبی عضلانی بالایی را میطلبد و عضلات کمربند شانه ای، سینه ای بزرگ و کوچک، دوسر و سه سر بازویی، قدامی و خلفی ساعد، کف دست، مورب شکمی و پشتی بزرگ به کار گرفته می شوند.

 

  • شیرینکاری بین پا: ورزشکاران سبک و ترکه ای در حین ورزش پا به وسط میدان آمده و حرکات نمایشی را انجام می دهند. در واقع ورزش زورخانه ای آمیخته ای از ورزش جسم و روح است و همان چرخش در وسط میدان، گویی انسان را از زمین جدا کرده و روحش را به خدا نزد کی میکند، بسیاری این چرخش را به حالات معنوی و رقص سماع مولانا شبیه میدانند و بسیاری هم آن را نوعی مراقبه میدانند که با ورزش جسم و تقویت آن همراه شده است

نظر شما

تبلیغات

   

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن