گیاهان مقاوم، کاکتوس ها

17 تیر 1399
نویسنده:  

کاکتوس‌ ها گیاهانی هستند کـه با محیط‌هاي خشک بیابانی و کویری با شکل گوشتی و خاردار خود کاملا سازش یافته‌اند.

ساقه متورم، گوشتی و آبدار و بدون برگ این گیاهان در اندازه‌هاي مختلف دیده می‌شود و به اشکال کروی شکل کوچک تا کاکتوس‌هاي بزرگ از منزل در گلدانی کوچک تا درختی در بیابان‌ها می‌توان رد پای آن‌ها را دید. تبدیل برگ به خار و گوشتی بودن ساقه آن‌ها رمز زنده ماند آن‌ها در شرایط سخت و بدون آب است. آن‌ها طی طوفان‌هاي ناگهانی آب ذخیره کرده و آب ذخیره شده را طی ماه‌هاي خشکسالی بـه مصرف می رساند.

 

 

کاکتوس بشکه‌ ای یا خمره‌ ای

شکل این کاکتوس گرد و مدور اسـت. این گیاه را با شیارهای پر خاردو تیغ اش می‌شناسند. این گیاه در ماه‌هاي اردیبهشت و خرداد گل داده کـه بـه رنگ قرمز یا زرد هستند.

 

کاکتوس شکرگزاری

کاکتوس شکرگزاری بسیار شبیه کاکتوس کریسمس است و گاهی با آن اشتباه گرفته می‌شود. در طول تعطیلات شکرگزاری شکوفه داده و گل‌هاي آن تا ماه‌هاي زمستان باقی می‌ماند. این گیاه نیاز بـه دمای خنک دارد. این گیاه در آب و هوای سرد مشکلی نخواهد داشت، اما نباید در هوای یخبندان قرار بگیرد.

 

ملکه شب «اپیفیلوم اکسی پتالوم»

ملکه شب نوعی کاکتوس اپیفیلوم بومی برزیل اسـت کـه بر روی درختان رشد می کند و گل‌هاي سفید رنگ می‌دهد. بـه این دلیل بـه این گیاه ملکه شب گفته میشود، زیرا تمایل بـه گل دادن در شب دارد و جزو گرانترین کاکتوس‌ها در جهان می‌باشد.

 

کاکتوس گلابی خاردار «اپونتیا»

این کاکتوس نوعی سرده محبوب مناطق خشکسال اسـت. از گونه‌هاي رایج آن میتوان بـه انجیر هندی اشاره کرد. این کاکتوس گل‌هاي زرد، قرمز و بنفش می دهد و میوه آن خواص درمانی دارد.

 

کاکتوس تیغ سگی «سیلیندروپونتیا فولگیدا»

این گیاه بومی جنوب غربی کشور آمریکا اسـت. این کاکتوس دارای ساقه‌اي مدوری اسـت کـه تیغ‌هاي تیزی ازآن بیرون زده‌اند. این گیاه در اندازه‌هاي مختلف وجوددارد. گل‌هاي این کاکتوس، سبز یا نارنجی اسـت. این کاکتوس بـه آب کم و نور فراوان نیاز دارد.

 

پاخی سرئوس اسکاتی مونستروسوس

این کاکتوس، ارتفاعی بلند دارد و میتواند بـه ۳ تا ۵ متر برسد. ساختار این کاکتوس، ناهموار و ناصاف اسـت. اگر چـه، این گیاه می‌تواند در نور رشد کند، اما نور مستقیم و شدید خورشید آنرا می‌سوزاند.

 

 

نظر شما

تبلیغات

   

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن