خداحافظ کمالگرایی

22 تیر 1399
نویسنده:  

تصور کنید در زندگی تان ترسی نداریداز این که به اندازه ی کافی خوب نباشید.

برایتان مهم نیست زندگی تان در اینستاگرام چه شکلی به نظر می رسد. یا از این که غریبه ها چه فکری درباره ی شما می کنند احساس نگرانی نمی کنید. تصور کنید می توانید از احساس گناه رها شوید و خود را به خاطر اشتباهات کوچک سرزنش نکنید. چه می شد اگر درهر تصمیمی که باید می گرفتید مسیر جسورانه تری انتخاب میکردید؟ بسیاری از ما احساس می کنیم زیر فشار انتظارات خودمان غرق شده ایم. برای راضی نگه داشتن دائم همه خود را از پا انداخنه ایم.از فرصت هایی که ما را از محدوده ی امن مان بیرون می کشند چشم پوشی می کنیم و به هر قیمتی از مقبول نبودن می پرهیزیم. ریشما می گوید این طرز رفتار و طرز فکر علتی دارد: وقتی دختربچه بودیم به ما یاد دادند بازی های بی خطر انتخاب کنیم. به خاطر ساکت و مودب بودن و حرف گوش کن بود تحسین مان کرده اند.خواستند آسیب نبینیم و ما را به سمت فعالیت هایی سوق دادند که می توانستیم در آ نها بدرخشیم ودر نتیجه حالا زنانی شده ایم که از شکست میترسند ریشما سوجانی در این کتاب درباره ی یک موضوع مهم حرف میزند. موضوعی که شاید همه ی دختران در همه ی ملیت ها و فرهنگ ها درگیر آن هستند و زیاد با آن دچار چالش میشوند.اين ویژگی که ریشما سوجانی از آن حرف میزند چیزی نیست جز کمال گرایی وعواقب آن. کمال گرایی یعنی سعی کردن برای بی نقص و کامل بودن در حد اعلای آن. یعنی از خود ورفتار و کردار خود همیشه ناراضی بود ن و حتی شروع نکردن کاری به دلیل آن که نمی توانیم درآن بهترین باشیم. خیلی از و این زنان تنها کارهایی را انجام می دهند که درآن عالی هستند و جسارت انجام کاری را که ممکن است درآن اندکی معمولی تر عمل کنند را ندارند.

 

دربار هی کتاب شجاع باش دختر

 

ریشما سوجانی شرح می دهدکه چرا زنان چنین ویژگی ای را دارند. او معتقد است که دلیلی برای این رفتار وا حساس زنان وجود دارد هیچ ارتباطی به بیولوژی ندارد وفقط مربوط به شیوه ی تربیتی آنهاست. ازسنین کم به دختران آموزش داده شده است که محافظه کار باشند و تلاش کنند بالاترین نمره را برای خوشحالی والدین و معلم ها کسب کنند و مراقب باشند خیلی از میله های بازی پارک بالا نروند تا سقوط نکنند وآسیب نبینند.آرام و مطیعانه بنشینند. همیشه زیبا باشند. سازگار و دلپذیر باشند تا دوست داشته شوند و دوست داشتنی باشند.

او میگوید تمایل به بی عیب و نقص بودن بر سلامت ما اثر مخرب دارد. چرا که تعمق درباره ی کوچکترین اشتباه یا نگرانی بابت ناراحتی و حرفی که زده ایم و فرد یا کاری که انجام داده ایم باعث بی خوابی می شود. به دلیل این که آموزش دیده ایم به هر قیمتی که شده مفید و انعطاف پذیر باشیم با تلاش برای انجام همه ی این امور خود را از پا می اندازیم و در نهایت خسته می شویم زیرا بخش زیادی از زمان و نیروی خود را صرف دیگران کرده ایم.

این کتاب نگاهی می اندازد به تربیت گذشته ی ما برای بی نقص بودن و اجتناب از شکست خوردن به هر قیمت ممکن. و این که چگونه تربیت دوران کودکی دختران در دوران بزرگسالی نیز ما را دنبال می کند. مهمتر ازهمه این کتاب راجع به تغییر این آموخته هاست هرگز دیر نیست. باکنار گذاشتن نیاز به بی عیب بودن و آموختن شجاعت به خود همه ی ما می توانیم شهامت تصور ناپذیرها را داشته باشیم. خواندن کتاب شجاع باش دختر را به چه کسانی پیشنهاد می کنیم؟ خواندن این کتاب را به همه ی زنان و دخترانی که قصد دارند با دختر بی نقص خداحافظی کنند و خودشان باشند پیشنهاد می کنیم.

بریده ای از کتاب(شجاع باش دختر):

 ما در عصر قدرت دخترانه زندگی می کنیم. از آهنگ های پرشور بیانسه گرفته تا ورزش کاران قدرتمندی مانند سرنا ویلیامز و قهرمان های ادبی و سینمایی کتنیس آوردین و زن شگفت انگیز. فرهنگ ما در تلاش برای گردآوری دختران است تا به آ نها بگوید که می توانند هرکاری که علاقه دارند انجام دهند و هر آن چه که تمایل دارند باشند. البته که ما میخواهیم دخترانمان بدانند که می توانند به هر چه در ذهن دارند دست یابند. مگر غیر از این است؟ اما این پیغام رسانی مثبت جنبه ی منفی نیز دارد. ما این زنان خارق العاده رابا هدف توانمندسازی الگو قرار می دهیم. اما برای بسیاری از دختران این مسئله به معنای فشار خرد کننده برای بی عیب بودن تلقی می شود. شاید ما بگوییم: تو می توانی هر کاری را انجام بدی و به هر چی میخواهی تبدیل شوی. اما چیزی که آ نها می شنوند این است که: تو باید هر کاری رو انجام بدی و به هر چی که می خوای تبدیل بشی،انچه که ما تشویق می دانیم برای آن ها انتظارات است .

 

کتاب شامل سه بخش است :

بخش اول: چگونه دخترها برای کمال تربیت شده اند؟

بخش دوم: شجاعت مد جدید است.

بخش سوم: با دختر بی نقص خداحافظی کنید و مسر شجاعت

بخش سوم عنوانی دارد با نام در حین تلاش گرفتار شوید که بسیار برای من جذاب بود و بر آن شدم تا مطالبی از آن را برایتان به اختصار بیاورم:

 

گاه بهترین راه برای بی پروا شدن اینست که درست داخل آتش ترس پا بگذارید. مقابله با ترس به من اجازه می دهد به دنبال آن چه علاقه دارم بروم و کاری انجام دهم .تمرین شجاعت درزندگی روزمره به رو شهای کوچک به من کمک کرده است که ایستادگی کنم و با ترس های خود مقابله کنم. به گفته ی الگوی من (کلینتون) ترجیح می دهم در حین تلاش گرفتار شوم تا اینکه اصلا گرفتار نشوم .

راهبرد: پیش از آن که آماده باشید شروع به کار کنید. زمانی که ایده ی بزرگی در سر داریم افکاری از ذهنمان عبور می کند. من حتما این کار رو انجام میدم.

نمیدونم چه طوری

نمی تونم

این ایده احمقانه ست

و...

آن صدای آزار دهند هی ذهنتان شروع می کند به گفتن اراجیف درباره ی دلایلی که نباید آن را انجام دهید. اتفاقات بدی که ممکن است رخ دهد. راه های احتمالی شکست . خودخواه به نظر رسیدنتان در صورت شکست و به احمق رسیدنتان در صورت شکست. زمانی که گوش دادن به آن به اتمام برسد دیگر خود را ازامتحان آن کار منصرف کرده اید.  فن ساکت کردن آن صداهای آزار دهنده اینست که فقط دست به کار شوید. مهم نیست که از تمام نکات لازم برای انجام آن کار اطلاعی ندارید. چه اداره ی یک شرکت باشد و چه مادری. اکثر مردم نمی دانند... حقیقت را می گویم. شوخی نمی کنم.هما نطور که در طی مسیر متوجه آن می شوند.آیا نمی دانید چگونه پوشک عوض کنید ؟ خواهید آموخت. نمی دانید چگونه شرکت را مدیریت کنید؟ خواهید آموخت... دیگر صبر نکنید تا زمانی که آماده شوید. طبق گفته ی سیسیل ریچاردز اگر منتظر هستید همه چیز هماهنگ شود تا آخر عمر منتظر خواهید ماند. هیچ لحظه ی ایده آلی برای شروع وجود ندارد.

همان طور که هیچ مدل بی نقصی از شما نیز وجود ندارد .راهبرد شکست را انتخاب کنید: بله درست خواندید .از شما میخواهم شکست یا دست کم پتانسیل شکست را انتخاب کنید. در دنیای شرکت های نوپا اگرحداقل یک شکست بزرگ نداشته باشید جدی گرفته نمی شوید شعار سیلیکون اینست زودتر و اغلب شکست بخورید.تقریبا هیچ کس اولین و دومین و حتی سومین بار کاری را بدرستی انجام نمی دهد.شکست داخل فرایند نوآوری حکایت شده است. بدین صورت که متوجه می شوند کجا دچار عیب شده اند تا بتوانند در جهت آن حرکت کنند.

راهبرد کاری را انجام دهید که در آن افتضاح هستید: انجام کاری که در آن افتضاح هستید راه دیگری برای تحمل عیب و نقض است و به نوبه ی خود راه دیگری برای زندگی مجدد بخشیدن به لذتی است که توسط کما لگرایی در خفقان نگه داشته شده است. اگر آشپز بدی هستید شام درست کنید. اگر هماهنگ ترین فرد دنیا نیستید به کلاس رقص بروید. اگر هر دو دستتان غالب هستن در نقاشی یا بافتنی را امتحان کنید.اگر هنوز هم باور دارید در ریاضی بد هستید برنامه نویسی  بیاموزید. باور کنید هیچ چیز سریعتر

از برنامه نویسی تحمل اشتباهات را به شما نمی آموزد....

درخواندن این کتاب بینش ها روش های قدرتمندی را با ما در میان می گذارد که کمک می کند از نیاز به کمال رهایی یابیم و در تمام زندگی مان راه شجاعت در پیش بگیریم و با شجاع بودن و نه بی نقص بودن می توانیم برجسته ترین جسورانه ترین و شاد ترین داستان برای زندگی خود باشیم

نظر شما

تبلیغات

   

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن