دریاچه‌ها انعکاس آسمانند بر زمین

22 تیر 1399
نویسنده:  

تیرماه، اولین ماه از فصل گرم تابستان است و معمولا افراد در ایران فرصت بیشتری برای تفریح و گردش دارند.

با توجه به محدودیت‌های موجود در خصوص ویروس کرونا و عدم انتشار آن و فاصله‌گذاری اجتماعی بهتر است هر یک از هم‌وطنان در شهر خود بتوانند با رعایت اصول بهداشتی از تعطیلات این فصل بهره ببرند.

 

 

 دریاچه اوان

مکان قرارگیری: استان قزوین
این دریاچه بیش از ۷۰ هزار مترمربع مساحت دارد و در ارتفاع هزار و ۸۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است. از آب چشمه‌های زیرزمینی موجود در بستر دریاچه تغذیه می‌کند و تنها بخش ناچیزی از آب در این دریاچه به‌صورت سطحی و کم در هنگام بارندگی تأمین می‌شود. تحرک دائمی آب در آن باعث صافی و زلالی آب دریاچه شده‌است. در جنوب‌شرقی آن عمق به ۵٫۷ متر می‌رسد که عمیق‌ترین بخش آن است. از سرریز آب دریاچه نیز رود کوچکی تشکیل می‌شود که آب آن مورد استفاده کشاورزان روستاهای کوشک و آیین است. در تابستان این دریاچه محل ماهی‌گیری، آب‌تنی و قایق‌رانی و در پاییز، مأمن پرندگان مهاجر مانند قو، غاز، مرغابی و در زمستان با توجه به برودت هوا و یخ‌زدن سطح آن قابل اسکی‌سواری است.

 

 

 

دریاچه حوض سلطان


مکان قرارگیری: شمال قم

دریاچه آب‌شور حوض سلطان یا دریاچه نمک در ۴۰ کیلومتری شمال قم و به مساحت تقریبی ۲۴۰ کیلومترمربع است. وسعت و شکل دریاچه متناسب با ورود آب و میزان بارندگی آن در فصول مختلف سال متفاوت است. در مواقع بارندگی و ذوب برف‌های ارتفاعات اطراف، چون بر میزان آب ورودی افزوده می‌شود، وسعت آن زیاد و در غیر از این ایام، وسعت آن کم می‌شود. بدین‌ترتیب سطح آب دریاچه پیوسته در نوسان است. این دریاچه از دو بخش جدا از هم تشکیل شده‌است. چاله غربی آن حوض سلطان و چاله شرقی آن حوض مره نام دارد که به‌وسیله یک آب‌راهه به‌هم وصل می‌شوند. رودهای متعددی به این دریاچه وارد می‌شوند که از اراضی شوره‌زار و نمکی اطراف عبور می‌کنند. حوض سلطان در سال ۱۸۸۳ میلادی و بر اثر ساخت جاده شوسه تهران قم تشکیل شد.

 

 

دریاچه پریشان


مکان قرارگیری: استان فارس

مساحت این دریاچه ۴۳۰۰ هکتار است که دورتادور آن را کوه فراگرفته است. دریاچه فامور یکی از زیباترین و بزرگ‌ترین دریاچه‌های آب‌شیرین ایران و خاورمیانه است که در بخش جره و بالاده شهرستان کازرون قرار گرفته است. این دریاچه دارای چهارگونه ماهی بومی به نام‌های ماهی زردک، ماهی سرخه، ماهی پرک و مارماهی آب‌شیرین و همچنین چند گونه ماهی وارداتی نظیر ماهی کپور، ماهی فیتوفالک و آمور است. هر سال با آغاز فصل پاییز پرندگان زیادی از سیبری و کشورهای اسکاندیناوی به جمله زیستگاه‌ها و دریاچه‌های استان فارس مانند دریاچه پریشان کوچ می‌کنند و مناظر زیبایی را به‌وجود می‌آورند. این دریاچه بر اثر سوزاندن بخش بزرگی از نیزارهای اطرافش به علت عملیات راه‌سازی در معرض خطر است. در طی این آتش‌سوزی‌ها هزاران قطعه لاک‌پشت و پرنده مهاجر از بین رفته‌اند. همچنین بخش اعظم این دریاچه به علت خشکسالی‌های اخیر خشک شده‌است. کارشناسان بر این باورند که خشکسالی و برداشت بی‌رویه و غیراصولی آب از مهم‌ترین دلایل خشک‌شدن دریاچه پریشان می‌باشد.

 

 

 

دریاچه مهارلو


مکان قرارگیری: استان فارس

وسعت این دریاچه ۲۵ هزار هکتار بوده که بخش عمده‌ای از این دریاچه بر اثر خشکسالی سال ۱۳۸۷ خشک شده و تنها ۶۰۰ کیلومتر مربع آن باقی‌مانده‌است. نام این دریاچه، برگرفته از نام روستای مهارلو از توابع شهرستان سروستان استان فارس است که در نزدیکی آن قرار گرفته است. آب دریاچه مهارلو شور است. مهارلو در غرب دریاچه بختگان که امروز کاملاً خشک شده، قرار گرفته است. مهم‌ترین گونه پرنده این دریاچه فلامینگو است. از این دریاچه برای تهیه نمک صنایع استان فارس استفاده می‌شود و به دلیل سرازیرشدن فاضلاب آب‌زیانی که در آن زندگی می‌کنند، در خطر نابودی قرار گرفته‌اند. آب دریاچه توسط سه رودخانه نوبه‌ای خشک، حمزه، سروستان و همچنین روان آب‌های کوه‌های مجاور تأمین می‌شود. حداکثر عمق این دریاچه سه متر است.

 

 

نظر بدهید 413  بازدیدها
برچسب ها
فاطمه واحدیان

نظر شما

تبلیغات

   

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن