بازی‌های رایانه‌ای ایرانی و تابستان شاد

22 تیر 1399
نویسنده:  

 

 

بازی ایرانی میر مهنا

بازی کامپیوتری در سبک اکشن اول شخص و اولین بازی ملی و ایرانی که توسط بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای با مشارکت استودیو بازی‌سازی «اسپریس پویا نما (ESPRIS) ساخته و منتشر شده است. این بازی از موتور بازی‌سازی TGEA استفاده کرده و در بهمن ماه سال 1389 برای رایانه‌های شخصی منتشر شد. بازی میر مهنا در گیمزکام سال 2011 نیز حضور داشت

کارگردان : بهنام آقا جانی

تهیه کننده : مرتضی رضایی

 طراحان : بهنام شجاعی، حسین دیبا و ابراهیم دیبا

آهنگسازی: پیمان آزادی

خلاصه: براساس زندگینامه میر مهنا مبارز ایرانی دوره کریم خان زند که با استعمار هلند و انگلیس و سلطه کمپانی هند شرقی بر جزایر جنوبی ایران و خصوصاً جزیره خارگ (خارک) همراه بوده است، ساخته شده است. کتاب چند جلدی «بر جاده‌های آبی سرخ» اثر زنده یاد نادر ابراهیمی که داستان زندگی و مبارزات این شخصیت را در قالب داستانی مرور می‌کند، منبع اصلی نگارش داستان این بازی است.

 

بازی ایرانی گرشاسب: گرز ثریت

  (Garshasp: The Monster Slayer)در سبک سوم شخص اکشن است که توسط استودیو (فن‌افزار شریف) ساخته شده است و در 4 آبان 1389 توسط لوح زرین نیکان منتشر گردید و بر روی رایانه‌های شخصی قابل اجرا است. بازی «گرشاسب: راز اژدها» نیز در سال 1391 منتشر شد. شرکت فن‌افزار شریف اکنون با نام Dead Mage صاحب امتیاز این اثر است. بازی «گرشاسپ: گرز ثریت» بطور مستقل در اردیبهشت 1390 برای سرویس‌های آنلاین استیم (Steam) و گیمرز گیت (GamersGate) منتشر شد.

کارگردان: آرمان آرین

طراحی شخصیت و مدیریت پروژه : سهیل دانش‌اشراقی

برنامه‌نویسی : یاسر ژیان

خلاصه:  این بازی براساس اسطوره‌های کهن ایرانی در دوران ضحاک طراحی شده‌ است

 

بازی ایرانی کوهنورد

شهریور سال 1390 بود که بازی کوهنورد منتشر شد و با ساده‌ترین موتور بازی‌سازی یعنی Game Maker  بازی دو بعدی‌ای مناسبی به مخاطبین عرضه شده است. بازی «کوهنورد» توسط استودیو «تصویر گستران نیو» برای رایانه‌های شخصی توسط شرکت «تبیان» منتشر شد. این بازی که در سبک «سکو بازی» ساخته شده است، جایزه بهترین بازی سال 90 از جشنواره بازی‌های رایانه‌ای را دریافت کرد.

 سازنده: فرهود فرمند

خلاصه: داستان بازی درمورد کوهنوردی به نام «فاد کاشف» است که در مسابقات بین‌المللی برای دریافت مقام امدادگر کوهستان تلاش می‌کند. دارای 10 مرحله نسبتا طولانی به همراه شخصیت‌های متنوع و خط داستانی جذاب است. «فاد» در ابتدا با دست خالی کوهنوردی می‌کند، اما پس از گذشت یکی دو مرحله با خرید تجهیزات کامل، از موانع متنوع کوهستان عبور می‌کند. این ویژگی باعث شده تا تنوع مراحل بالاتر رفته و هنگام بازی احساس یکنواختی نکنید.

 

 

بازی ایرانی ارتش‌ های فرازمینی

(Extraterrestrial Armies)  در سبک تیراندازی اول شخص با تم و اتمسفر داستانی پسا آخرزمانی و علمی-تخیلی است که توسط استودیو بازی‌سازی ایرانی راسپینا ساخته شده است. مراحل تولید بازی «ارتش‌های فرازمینی» از دی ماه سال 1390 و با نسخه رایگان موتور بازی‌سازی Unreal Engine 3 ملقب به Unreal Development Kit به اختصار UDK  آغاز شد و انتشار بازی در شهریور ماه سال 1394 بر روی رایانه‌های شخصی صورت گرفت. این بازی جزو اولین بازی‌ های کامپیوتری ایرانی است که در آن بخش چند نفره آنلاین نیز وجود دارد. همچنین در سطح جهانی جایزه برده و در مراسم E3 نیز شرکت داشته است. این بازی در سال 92 توانست جایزه بهترین بازی مستقل سال 2013 را از میان سیزده هزار شرکت‌کننده از آن خود کند.

خلاصه: روایت‌گر جنگ‌های بشریت بر سر بزرگترین دغدغه‌ خود، یعنی انرژی خواهد بود‌. در خلاصه رسمی این بازی کامپیوتری ایرانی آمده که: آن هنگام که زمین ویران شده از جنگ، به ناچار به فراموشی سپرده می‌شود تا سیطره‌ حیات به مرزهایی فراتر گسترش یافته و منابع انرژی جدید تقدیری دیگر را رقم زند. اما سرنوشت طردشدگان، فرار از نابودی شد. آن‌ها که از ترک زمین بازماندند و زمینیان طردشان کردند، اتحادی تشکیل داده و بقای خود را در تصاحب انرژی قدرت‌ها جستجو می‌کنند. [کسانی که] رویای انتقامشان مانع از کهنگی نفرت جنگ می‌شود.

 

بازی ایرانی گربه و کودتا

این بازی بدون ارزش‌گذاری بر خشونت، حوادث مهم کودتای 28 مرداد را نشان دهد. گربه و کودتا از استعاره‌های مفهومی و عمیقی بهره می‌برد و از نظر زیبایی‌های بصری می‌توان آن را با بازی هایی نظیر Limbo و Inside مقایسه کرد. این بازی در سال 2011 برای رایانه‌های شخصی و در سال 2018 برای پلی استیشن 4 منتشر شد. جوایز متعددی را دریافت کرد که از جمله آن می‌توان به جایزه «بهترین بازی مستند» در فستیوال IndieCade اشاره کرد.

سازنده: «کوروش والانژاد»، مدیر هنری یک شرکت بازی‌های کامپیوتری و «پیتر برینسون»، از اساتید دانشگاه کالیفرنیا

خلاصه: بازی معمایی براساس مستندات زندگی دکتر «محمد مصدق) نخست وزیر ایران است. گربه‌ای شخصیت اصلی بازی است و در ماجراهای مربوط به دوران مصدق درگیر شده و بدین وسیله حوادث زندگی او برای مخاطب بازگو می‌شود. حوادث بازی از زمان مرگ مصدق در بازداشت خانگی شروع شده و به عقب برمی‌گردد و حوادث کودتای 28 مرداد را که با حمایت دولت آمریکا علیه دولت مصدق انجام شد را مرور می‌کند.

 

بازی ایرانی فرزندان مورتا

استودیو «فن‌افزار شریف» با نام جدید خود   Dead Mage پس از تجربه‌ای که در بازی‌هایی نظیر گرشاسب و Shadow Blade کسب کرد، اکنون با بازی بی‌نقصی به نام Children of Morta در سطح جهانی پا به عرصه رقابت گذاشته است. یک بازی اکشن نقش‌آفرینی است که در مهر ماه سال 1398 برای رایانه‌های شخصی و کنسول‌های خانگی منتشر شد.
طراح و نویسنده: حمیدرضا سعیدی

خلاصه: در ابتدای تریلر بازی دیالوگی قرار دارد که می‌گوید «خانواده به معنای زیر یک سقف زندگی کردن نیست، بلکه به معنای تقسیم کردن همه‌چیز با هم و هوای یکدیگر را داشتن است». این بازی داستان خانواده «برگسون» (Bergson) را روایت می‌کند که باید از «کوه مورتا» در برابر شیطانی که نامش (کراپشن (Corruption به معنی ویرانی است، محافظت کنند.

 

 

بازی ایرانی شاهزاده ایرانی

از استودیو یوبی‌سافت (Ubisoft) که داستان یکی از شخصیت‌های کهن و باستانی ایران را تعریف می‌کند. پس از بازسازی نسخه اول بازی «شاهزاده ایرانی»، حداقل 8 بازی بر روی بیش از 10 پلتفرم مختلف در ادامه این سری ساخته شده است. در سال 2010 نیز فیلمی با عنوان «شاهزاده ایرانی: شن‌های زمان» (Prince of Persia: The Sands of Time) با بازی جیک جیلینهال (Jake Gyllenhaal) در نقش (دستان) منتشر شد که البته منتقدین واکنش‌های مثبتی نسبت به آن نداشتند.

کارگردان ها: ژان کریستوف گویت

تهیه کننده: برتراند هلیاس، بن ماتس

طراح ها: توماس دلبوگت، کوین گیلمت

برنامه نویس‌ها: چارلز جیکوب

هنرمند: میکل لابات

نویسنده: اندرو والاش

آهنگساز: استورات چت وود، اینون زور

خلاصه: اسم شخصیت اصلی در بازی «دستان» است. بله! شاهزاده ایرانی افسانه (رستم دستان) را در دوره‌های مختلف زندگی‌اش روایت می‌کند. بخش‌های زیادی از داستان بازی بطور مستقیم از بزرگ‌ترین اثر ادبی ایران و جهان یعنی (شاهنامه)اثر (ابوالقاسم فردوسی) شاعر حماسه‌سرای ایرانی برداشته شده است. قدمت سری بازی‌های شاهزاده ایرانی امسال به 30 سالگی می‌رسد. جالبی این قضیه اینجاست که فردوسی نیز طی 30 سال شاهنامه را کامل کرد.

نظر بدهید 424  بازدیدها
برچسب ها
احسان جعفری

نظر شما

تبلیغات

   

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن