کاکتوس بکار مقاومت برداشت کن

29 شهریور 1399
نویسنده:  

چند ماهی است که به مرور کاکتوس‌های خانگی و معرفی انواع آن‌ها و نوع زندگی و رشدشان پرداخته‌ایم.

در این شماره نحوه تکثیر این گیاه را آموزش می‌دهیم. همه انواع کاکتوس‌ها را نمی‌توان از طریق پیوند زدن و یا قلمه زدن تکثیر کرد. بعضی از انواع کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها مانند ژیمنوکالیسیوم ، کاکتوس هاي فرو کاکتوس، میوه اژدها و دیگر انواع آن‌ها باید از طریق بذر تکثیر نمود. هر چند کـه نحوه تکثیر کاکتوس بـه روش بذری روشی زمان بر و طولانی اسـت.

 

مراحل نحوه تکثیر کاکتوس و ساکولنت

ظرف مناسب برای کاشت، ظروف پلاستیکی با عمق کم و یا سینی اسـت تا بـه اسانی خشک نشود و نیز بتوان آن‌ را تمیز و ضد عفونی کرد. کاشت باید در نور مناسب «نور مصنوعی و نه آفتاب» و موارد مغذی کمتر «کمتر از غنای کمپوست‌هاي گیاهی» باشد. می‌توان از خاک‌هاي معدنی مانند شن و ماسه خوب بـه مقدار متوسط استفاده کرد. هم چنین می‌توان کمی پیت موس در خاک استفاده کرد. خاک را به طور کامل خیس کرده یا ظرف را در آب خیس نمایید تا خاک کاملا خیس شود. می‌توان برای خاطرجمعی از این کـه شرایط برای رشد قارچ فراهم نشود، خاک رابه مدت 20 دقیقه در فر با دمای 120 درجه سانتیگراد قرار داد. هم‌چنین می‌توان از قارچ‌کش استفاده کرد. 

بذر اغلب کاکتوس‌ها در مدت زمانی درحدود یک هفته تا یک ماه شروع بـه رشد می‌کند. البته کاکتوس‌هاي خاصی هم موجود هستند کـه بذر آن‌ها دیرتر جوانه بزند. بهترین زمان کاشت بـه طور معمول بین فروردین تا مهرماه اسـت. در مناطق سرد اگر سیستم گرمایشی فراهم باشد در هر زمانی از سال می‌توان بذر را کشت کرد. دمای بهینه برای رشد ۲۱ درجه سانتی‌گراد اسـت.

 

انتخاب ظرف مناسب، ضدعفونی کردن و بستر سازی

مرحله 1: در نحوه تکثیر کاکتوس می ‌بایست از ظرف مناسبی برای کاشت بذرها استفاده کرد. از گلدان و یا هر ظرف پلاستیکی دیگری می‌توانید برای پر کردن با خاک استفاده کنید. نکته مهم این اسـت کـه حتماً بایستی قبل از مصرف، ظرف رابه وسیله قارچ‌کش و یا مواد دیگر ضدعفونی گندزدایی شود.

 

مرحله 2: در مرحله بعد نوبت بـه اضافه کردن خاک بـه ظرف اسـت. ابتدا خاک را در الک و غربالی ریخته و دانه‌هاي درشت ‌آن‌را جدا کنید. سپس خاک حاصل شده را برای از بین بردن باکتری‌هاي مضر در ابتدا کاملا خیس و سپس چند دقیقه درون ماکروفر «6 یا 8 دقیقه»، فر «8 تا 12 دقیقه» یا ظرف دیگری «15 دقیقه» قرار دهید تا کاملا ضدعفونی شود. البته خاکستر زغال یا تفاله چای ترکیب شده با خاک هم تا بخشی از این فرایند را تکمیل می‌کنند.

 

مرحله 3: پس از سرد شدن خاک می‌توان آن‌را درون ظروف ریخت، برای این منظور ابتدا ته ظرف مورد استفاده را سوراخ کنید تا آب اضافی از زیر آن خارج شود، سپس ترکیب سرد شده خاک را اضافه کرده و با دست خاک مخلوط شده را خوب از هم جدا کنید تا بـه‌ صورت کلوخ در ظرف قرار نگیرد. با یک وسیله صاف کمی روی خاک را بـه طور تراز و مساوی فشرده و مرتب کنید. تا دانه‌ها بـه عمق‌هاي پایین‌تر سقوط نکنند و توانایی سر برآوردن از خاک را داشته باشند.

 

مرحله 4: عمق کاشت بذر بایستی دو برابر قطر بذر باشد و بعد کمی ماسه ریز 2 تا 3 میلمتری را روی خاک ریخته بـه قطر 5 میلی‌‌متر و بذرها را همراه با ماسه در فواصل جدا از هم بکارید. ماسه‌هاي ریز به عنوان پوششی روی بذر ها را باید بگیرد تا شرایط جوانه زنی مهیا شود.

 آبیاری کاکتوس به اندازه کافی

نکته اساسی دراین مرحله این اسـت کـه آب زیاد میتواند ریشه‌هاي تازه را از بین ببرد. در واقع بذر بعد از احساس رطوبت و البته داشتن قدرت رویش برای جست‌وجو و کشف آب شروع بـه ریشه انداختن و رویش میکند و وقتی ریشه ها حرکت کردند نیاز بـه کلروفیل ودر نتیجه نور پیدا میکنند.

 

انواع کاکتوس خانگی

 

و جوانه‌زنی آغاز می‌شود و هرچه ریشه بزرگ‌تر شود، این نیاز بیشتر شده و جوانه بزرگ‌تر می‌شود، حال طبعا اگر زود بـه آب برسد ریشه تنبل شده و حرکت و کارایی خودرا از دست می‌دهد، بنابر این رطوبت باید در نزدیکی آن باشد ولی هیچگاه در معرض ریشه نباشد.

 

نوردهی کافی به کاکتوس

بعد از مرطوب کردن خاک، در ادامه کاشت بذر کاکتوس برای این کـه رطوبت محیط کشت تا روییدن بذر ثابت بماند می‌توان روی ظرف را با یک کیسه پلاستیکی پوشانده و اطراف آن‌ را کامل ببندید. با اسپری کردن آب درون کیسه رطوبت لازم برای رویش همیشه فراهم اسـت و از طرفی جلوی حمله حشرات و قارچ‌ها رابه بذرها گرفته خواهد شد.

 

انواع کاکتوس گوشتی

 

نور زیاد و مستقیم آفتاب برای جوانه تازه بیرون زده از خاک بسیار مضر اسـت، حتی در شرایط وحشی هم بذرها در زیر سایه مادر یا لابلای سنگ‌ها از تابش مستقیم آفتاب در امان می‌مانند. کنار پنجره‌هایي کـه قسمتی از روز دارای نور اسـت ظرف را قرار دهید. البته نور مصنوعی «لامپ فلورسنت» هم می‌تواند تاثیرگذار باشد به دلیل این کـه می‌توان شرایط نوردهی را بسیار بهتر نظارت کرد.

 

نکات لازم در مورد نحوه تکثیر کاکتوس از طریق بذر

گاهی در ظرف شیشه‌ای رطوبت جمع می‌شود کـه باید یک یا دو بار در روز برطرف شود. چون ریزش قطرات آب ممکن اسـت بـه دانه نهال‌ها آسیب برساند. وقتی تعداد قابل قبولی دانه نهال سبز شد شیشه باید برداشته شود و ظرف باید بـه محل نیمه سایه منتقل شود. وقتی دانه نهال‌ها بـه قدر کافی رشد کردند، به گلدان‌هاي منفرد کوچک منتقل می‌شوند. نکته مهم در نحوه تکثیر کاکتوس این اسـت کـه:

 

انواع کاکتوس و نگهداری آن

 

جوانه زنی اغلب کاکتوس‌ها تا یکسال طول می‌کشد و وقتی گیاهچه بـه طول نیم سانتی‌متر رسید آن‌ را به دقت خارج کنید و در گلدان آماده دیگری کشت کنید و ته گلدان هم از سنگ ریزه استفاده می‌شود. بعضی از بذرها قوه نامیه ضعیفی دارند و سبز نمی‌شوند و برخی هم تا 1 سال طول زمان لازم اسـت تا سبز شوند. البته در برخی هم مدت زمان 1 ماه کافی اسـت.

نظر شما

تبلیغات

   

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن