ضدعفونی در همه جا همه وقت

29 شهریور 1399
نویسنده:  

یکم شهریور روز بزرگداشت پزشک شهیر ایرانی ابوعلی سینا است.

با توجه به شدت دوباره ویروس کرونا در ماه‌های جاری و خستگی کادر درمان در مقابله با این بیماری این شماره بر آن شدم تا به نکاتی را در خصوص گندزدایی و ضدعفونی کردن سطوح مختلف در محیط پیرامون بپردازم تا شاید در پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا و خستگی تیم درمان قدمی برداشته باشیم.

طبق توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی جهت گندزدایی و از بین بردن این ویروس استفاده از مواد شوینده و الکل و موادضدعفونی کننده لازم است. همچنین شستشوی مکرر دست‌ها و زدن ماسک جهت جلوگیری از ورود ویروس از راه تنفس و دهان توصیه می‌شود.

کلیه سطوحی که در فضای بیرون از منزل با آن درگیر هستید از جمله صفحه کلید آسانسور، میله‌ها و صندلی‌های اتوبوس و یا مترو، دستگیره درب تاکسی و وسایل نقلیه عمومی، صفحه کلید و مانیتور کامپیوتر، موبایل، سوئیچ ماشین، کلید درب منزل، پول، دستگاه‌های کارتخوان فروشگاه‌ها، نازل بنزین در پمپ بنزین، صفحه کلید عابر بانک‌ها، کیف دستی، لباس‌ها و هر‌ آن چه که با محیط بیرون در تماس است نیاز به ضدعفونی شدن دارد. بهتر است در زمان حضور در بیرون خانه علاوه بر ماسک، محلول ضدعفونی کننده با خود به همراه داشته باشید و از شیشه‌های اسپری کوچک و کم حجم محلول ضدعفونی در زمان لازم استفاده کنید.

از آن‌جا که در داخل خودرو هوا توسط دریچه‌های ورودی تهویه و یا کولر ماشین به گردش درمی‌یاد و در مسیر تنفسی راننده و سرنشینان خواهد بود مرور نحوه ضدعفونی کردن داخل مشین ضروری به نظر می‌رسد. البته نکته‌ای که در اینجا حائز اهمیت است، آن است که رانندگان باید توجه داشته باشند سطوح کابین داخلی خودرو نسبت به برخی از مواد شوینده قوی و ضدعفونی کننده بسیار حساس است؛ به گونه‌ای که ممکن است به راحتی تخریب شده و بر روی آن ترک و شکنندگی های جدی به وجود بیاید.

حتما در زمان ضدعفونی کردن و کمی بعد از آن درب‌های خودرو را باز بگذارید تا مواد ضدعفونی کننده از ماشین خارج شده و آن را استشمام نکنید.

لازم به ذکر است ضدعفونی کردن تمامی سطوح مختلف در خودرو که در در طول رانندگی با آن‌ها سر و کار دارند نظیر فرمان، دستگیره‌های درب، دنده، دکمه‌های مخصوص شیشه پنجره، دستگیره‌های مربوط به چراغ راهنما و بوق، کمربند، ضبط و صفحه نمایش روی کنسول مرکزی را نیز با محلول ضدعفونی کننده استاندارد پس از هر بار استفاده و سوار و پیاده شدن از خودرو گندزدایی کنند تا احتمال انتقال ویروس را به سرنشینان خودرو کاهش داده و به صفر برسانند.

البته در صورتی که خودروی آن‌ها به یک صفحه نمایش لمسی و تاچ مجهز است، نباید از محلول‌های ضدعفونی کننده حاوی آمونیاک استفاده کنند چرا که ممکن است حسگر اثر انگشت و شفافیت نمایشگر آن از بین برود و البته در تمام این فرایند لازم است که با یک دستمال میکرو فایبر نرم و لطیف بدون اعمال هرگونه فشار، سطوح مختلف را پاک‌سازی و ضد عفونی کنند.

هرچند که بنظر می‌رسد لازم است رانندگان و سرنشینان بلافاصله بعد از ورود به خودرو موارد بهداشتی از جمله ضدعفونی دست خود را رعایت کنند اما از آن‌جا که این ویروس جزو ویروس‌هاس نگین به حساب می‌اید و توسط کفش به داخل خودرو منتقل می‌شود بهتر است قبل از ورد به ماشین کف کفش خود را ضدعفونی کرده و یا آن را تعویض نمایید. همچنین در زمان روشن بودن کولر یکی از دریچه‌های تهویه را باز گذاشته و اگر چند نفر در ماشین هستند از ماسک استفاده شود.

نظر شما

تبلیغات

   

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن