پزشكي شغل يا هنر

29 شهریور 1399
نویسنده:  

پزشک (به معنای دور کننده درد و بیماری) يا دکتر (در اصطلاح رایج) در دانش پزشکی کسی است که

به حرفه پزشکی یا طبابت، که برگرداندن سلامت انسان به وسیله مصاحبه با بیمار، مطالعه، تشخیص و درمان بیماری یا آسیب دیدگی می‌باشد، می‌پردازد. یک پزشک باید دلسوز و مسؤلیت پذیر باشد. نیاز است که به افراد آرامش داده و اعتماد آنها را بدست آورد. برخی از آنها همچون پزشکان جراح باید تحت فشار کار کنند و تصمیمات سریع بگیرند.این معمولاً به دانش کافی آکادمیک مانند آناتومی، فاماکولوژی، فیزیولوژی و شناخت بیماری‌ها و درمان آن‌ها نیاز دارد. به عنوان یک پزشک در صورت حضور در بیمارستان یا درمانگاه، اغلب در گروهی کار می کنید که شامل پرستاران، مامورین بهداشت، ماماها، مشاوران و کارکنان اداری است. اين شغل به صورت تمام وقت است. و به صورت شیفتی در شب ها و روز های تعطیل خواهد بود اما در مطب شخصي زمانبندي در دست خود پزشك خواهد بود. 

وظایف پزشک

 • تشخیص بیماری ها – به این معنا که پزشک بر اساس دانش خود که از دانشگاه و مطالعه کتاب‌های تخصصی پزشکی به دست آورده و تجارب تشخیص‌ها و معالجه‌های قبلی نسبت به تشخصی بیماری مریض اقدام می‌کند. در بسیاری از اوقات برای تشخصی بیماری از آزمایشات پزشکی و عکس‌برداری نیز استفاده مي‌شود.
 • توصیه‌های درمانی – گاهی ممکن است پزشک فارغ از تجویز دارو  تنها نسبت به ارائه توصیه‌های کلی اقدام نماید.
 • تجویز دارو – تجویز دارو از جمله وظایف تخصصی پزشک است و مسئولیت زیادی را برای پزشک به همراه دارد و باید بسیار با دقت و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه توسط وی صورت پذیرد.
 • انجام جراحی‌ها (در صورت داشتن تخصص مربوطه) – در صورتی که یک پزشک دارای تخصص و مجوز انجام عمل جراحی باشد، عمل جراجی نیز انجام می‌دهد.
 • ارجاع بیمار به متخصصان دیگر برای آزمایش‌ها و تشخیص بهتر در صورت لزوم – پزشکان عمومی در برخی از  اوقات بعد از ویزیت اولیه بیمار خود، در صورتی که از تشخیص خود اطینان کافی نداشته باشند او را به پزشکان متخصص و یا فوق تخصص معرفی می‌کنند. گاهی اوقات نیز بیماری مراجعه کننده از حیطه تخصصی پزشک متخصص خارج است و برای تشخصی و درمان بهتر او را نزد متخصص مربوطه معرفی می‌کند.


شما همچنین با کارهای اجرایی مانند موارد زیر سر و کار دارید:

 • کمک گرفتن از دیگر حرفه‌های بهداشتی مانند فیزیوتراپیست‌ها و پرستاران و روان‌شناسان
 • مدیریت و امور اداری مانند سازماندهی و کنترل پرستاران و کادر پزشکی درمانگاه یا بیمارستان، نوشتن نامه و گزارش و نگهداری سوابق بیمار
 • آموزش‌های بهداشتی برای گروه‌های بیمار مانند زنان باردار، افراد سیگاری و افراد دیابتی

 مهارت و دانش مورد نیاز

 • علاقه زیاد به کمک به مردم
 • روابط عمومی و مهارت شنیداری عالی – گوش دادن مناسب و همدلانه به صحبت‌هاي بيمار تا اینکه بتواند درد بیمار را متوجه شده و بیماری را به درستی تشخصی دهد.
 • به روز بودن و آگاهی از آخرین دستاوردها و پیشرفت های حوزه پزشکی –  امروزه با رشد گسترده و روز افزون تكنولوزي پزشكي و سرعت ورود داروها به بازار پزشکی ضرورت آگاهي پزشک از آخرین دستاوردها و روش‌های درماني را ضروري مي‌كند.
 • دلسوزی، صداقت و حس مسئولیت بالا و همدلي
 • توان آرامش دادن به افراد و بدست آوردن اطمینان و اعتماد به نفس آن‌ها  مخصوصا در بیمارهای خاص و سخت
 • مهارت در معاینه بیماران و انجام  فرایندهای پزشکی و کلینیکی
 • تحمل فشار کاری زیاد و تصمیم‌گیری‌های سریع در شرایط خاص و بحرانی
 • مهارت‌های مدیریتی – در صورتی که مدیریت بیمارستان، درمانگاه و یا بخشی از یک مرکز پزشکی یا پژوهشی را در دست داشته باشند.
 • قابلیت آموزش دادن و نظارت  بر کارکنان

 

فرصت‌های شغلی و بازار کار پزشک

مکان هایی که برای اشتغال پزشکان وجود دارند عبارتند از:

الف) مطب‌های شخصی
ب) بیمارستانها و درمانگاه های خصوصی و دولتی
ج) مراکز بهداشتی و درمانی شهری یا روستایی
د) دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی

ه ) برخی از وزارت خانه ها، سازمان ها و شرکت های دولتی مانند وزارت بهداشت و درمان، سازمان انتقال خون و ...

شخصیت‌های مناسب این شغل

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی‌های شخصیتی، ارزش‌ها، علایق، مهارت‌ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و ... برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. بر اساس تست شخصيتي مايربركز (MBTI) مي‌توان گفت:


INTJ  این تیپ شخصیتی در زمینه‌های فنی‌تر حوزه سلامت موفق‌تر است. او می‌تواند به طور مستقل و با حداقل دخالت دیگران کار کند.

INTP  این تیپ شخصیتی حوزه رو به رشد پزشکی و سلامت را دوست دارد و ابن فرصت را پیدا می‌کند که با مفاهیم پیچیده و جدید روبرو شود. اگر این شغل همراه با پژوهش و بررسی باشد، فرصت کاری مستقل و مطلوبی را برای این تیپ شخصیتی فراهم می‌کند.

ESTJ  این تیپ شخصیتی دوست دارد با چیزهای ملموس و واقعی سر و کار داشته باشد. او می‌تواند بر اساس استدلال‌های قیاسی خود به علت و معلول‌ها پی برده و نتیجه‌گیری کند.

 ISFJ این تیپ شخصیتی علاقه دارد به دیگران کمک کند و در کار خود استقلال داشته باشد. معمولا در این شغل او با بیمار یا مراجعه کننده ارتباط برقرار می‌کند.

نظر بدهید 255  بازدیدها
برچسب ها
مهرک اخص

نظر شما

تبلیغات

   

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن