راز موفقیت در صادرات

10 مهر 1399
نویسنده:  

در این راه باید از کسانی کمک و مشاوره گرفت که در این حوزه تخصص و اطلاعات کافی دارند تا یک روش صحیح را به ما نشان دهند.

بديهي است افرادي كه در اين راه تجربه ندارند با آسيب روبه‌رو خواهند شد و براي معرفي محصول شناسايي بازار آن و تعريف مناسب محصول داراي اهميت است. اينكه بازار هدف كدام كشور يا قاره باشد و يا كل دنيا مهم است. اين كه قوانين و قواعد در مورد محصول را بدانيم نيز داراي اهميت است. شناخت فرهنگ و علايق كشور هدف براي صادران در جهت آماده‌سازي بسته‌بندي محصول و نوع ارائه آن مهم است. نقش تامين‌كننده در صادرات بسيار مهم است و گاهي حتي خودمان توليد كننده نيستيم و محصولات را خريده و صادر مي‌كنيم. البته در مواردي كه خودمان توايدكننده هستيم به صورت مناسب‌تري مي‌توانيم در بازار با سود مطلوب‌تر شركت كنيم. زماني كه مشتري خود را پيدا كرديم، بايد مراحل فروش آن را طي كنيم و در اين راه از تجارب ديگران بهره بگيريم. اگر محصول‌مان را به درستی آنالیز کنیم م‌ توانیم تجارت پر سودی داشته باشیم و نتایج بهتری به دست آوریم.

سایه سنگین تحریم و کرونا بر اقتصاد و صادرات

اگر بخواهیم در این جهان زندگی کنیم علاوه بر مراودات اجتماعی نیاز به مبادلات کالا و ارتباطات اقتصادی نیز داریم و واردات و صادرات در بحث اقتصاد و درآمد کشورها خود می‌توان سلامت جسم و روان یک جامعه و کشور را تامین کند. با توجه به تحریم‌های موجود در ایران همواره بحث اقتصادی دارای اهمیت و نکته سنجی بوده است، اما بروز بیماری کرونا اقتصاد کل کشور را برهم زده است و کشورهایی که در بیشتر موارد خودکفا بوده‌اند آسیب کمتری دیده‌اند. با توجه به روز صادرات بیست و نهم مهر ماه به بحث صادرات در صفحه اقتصاد این شماره پرداختیم.

برای صادرات لازم است از حجم محصولی که در دنیا مصرف می شود آگاهی داشته باشیم و بدانیم کدام محصول‌ها، چه تراکنش مالی در دنیا دارند؟

حجم هایی که در این زمینه قابل بررسی هستند؛ از طریق کدهایی مثل کد های گمرکی یا hskod قابل بررسی می‌باشند. این کدها شش رقمی و استاندارد هستند که در تمام گمرک‌های دنیا قابل استفاده بوده و به وسیله آن‌ها می‌توانید از هر گمرکی در دنیا اطلاعات محصول را به دست آورید. برای به دست آوردن hskod یا کدهای گمرکی باید به سایت اتاق بازرگانی یا سایت سازمان تجارت ایران مراجعه کرده و سرچ می‌کنید تا کد تعرفه‌ها را مشاهده نمایید. همچنین برای این که بدانید چقدر از این محصول صادر یا وارد کشور ما می‌شود؛ می‌توانید از سایت‌های گمرکی اطلاعات آن را به دست آورید.

باور قالبی وجود داردکه محصولاتی چون پسته، خاویار، زعفران و امثال این ها بسیار سود آور اند. ولی ما معتقدیم کسانی که می‌خواهند وارد حوزه صادرات شوند باید یک نگاه متفاوت داشته باشند و محصولاتی بدیع و نو با کیفیت مطلوب که مطالبه دارد و هنوز بازار ان شکل نگرفته است را عرضه کرد. کالاهایی مثل زعفران، پسته، و خاویار قیمت‌های جهانی مشخصی دارند یعنی نرخ پایه‌ای آن‌ها تعیین شده و همه از قیمت‌های جهانی  اطلاع دارند، بنا بر این شما نمی‌توانید روی چنین کالاهایی سود زیادی بکنید.

در بحث تجارت و صادارت تقلب در میان نیست بلکه نگاهی برای یک تجارت سالم با سود خوب مهم است. اگر نیاز باشد عیب محصول مخفی نمی‌شود و حتی بیان می‌شود تا بتواند رقابتی سالم را در پیش درگیرد و افراد خود انتخاب به خرید داشته باشند. بحث جستجوی بازار فروش و جذابیت کالا برای مشتری بسیار دارای اهمیت است و هیجان مثبت در خرید بسیار مهم است که نحوه تزئین و قالب ارائه محصوص بازار را می‌تواند تحت سيطره شما دربياورد. تفكيك كالاي پر مصرف و كالاهاي كم مصرف يا يكبار مصرف بسيار مهم است. همچنين دانش در خصوص اينكه قيمت اين كالاها با كدام كيفيت‌ها تحت سلطه كدام كشورها نيز هست داراي اهميت است. همچنين شما در نرخ‌گذاري بايد دقت داشته باشيد كه آيا اين كالا مي‌تواند داراي تنوع باشد و يا صرفا به يك شكل توسط هر مجموعه و كشوري عرضه مي‌شود و آن گاه براي پيدا كردن بازار خود بايد تنوع را ارايه خدمات حين و پس  از فروش ايجاد كنيد تا مشتري بيشتر و جذابيت بالاتري داشته باشيد.

ممنوعيت صادرات

وقتی محصولات برای صادرات ممنوع می‌شوند؛ دو حالت به وجود می آید. یا خود دولت آن را ممنوع کرده است چون كشور به آن نياز دارد يا به دليل مشکلات سیاسی و مسائل دیگری که کشور مقصد با ما دارد كالا را از ما خريد نمي‌كند. به هر حال ممنوعيت‌هاي صادراتي همواره بايست مورد توجه قرار گيرد كه هم مرتكب جرم قاچاق كالا نشويم و هم دچار زيان در تجارت نگرديم. البته گاهي هم تعرفه‌های گمرکی محصول به قدری بالا می‌رود که دیگر صادر کردن آن توجیه اقتصادی ندارد و برای تاجر به صرفه نیست. وقتی صادرات ممنوع می‌شود کسانی که به روش سنتی تجارت می‌کنند و یا با کشور دیگر رابطه‌ای کار کرده باشند؛ بیشتر متضرر می‌شوند. يا وقتی تعرفه کالایی بالا می‌رود؛ تجار دیگر نمی‌توانند آن را صادر کنند. بنابراین باید یا محصول‌شان را عوض بکنند؛ یا نهایتا کشور مقصدشان را تغییر دهند و دوباره پروسه پیداکردن مشتری را طی نمایند. با اين حال آن‌هايي كه از روش تجارت بومي بهره گرفتند در كل دنيا برند سازي كرده‌اند و كمتر آسيب مي‌بينند و صرفا تعداد مشتريان و حجم فروش‌شان كاهش مي‌يابد.

نظر بدهید 267  بازدیدها
برچسب ها
مجتبی خوش لهجه

نظر شما

تبلیغات

   

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن